שתף קטע נבחר

בחנו את עצמכם: האם לקיתם באלצהיימר?

באמצעות שאלון פשוט תוכלו לקבל הערכה ראשונית וכללית לגבי הסיכון שאתם או בני משפחתכם לקה באלצהיימר, אחת המחלות האיומות של האנושות הגורמת לאובדן זיכרון ולמוות בתוך שנים ספורות

דמנציה (שיטיון בעברית) היא קבוצת מחלות שמתאפיינת בירידה בתפקוד העילאי של קליפת המוח ובהידרדרות מנטלית, כשהשכיחה בהן היא האלצהיימר - מחלה ניוונית מתקדמת של המוח, שהורסת בהדרגה את תאי המוח וגורמת להידרדרות ביכולת השכלית, לאובדן זיכרון ולפגיעה ביכולת החשיבה, הריכוז, הלמידה והתקשורת. לעיתים סובלים החולים גם מערנות יתר, מהזיות ומנדודי שינה. רוב החולים מתים בתוך 15-10 שנים מפרוץ המחלה.

 

אחד מכל 5 קשישים בישראל סובל מדמנציה ברמות שונות. כ-70 אלף ישראלים לוקים באלצה יימר, וההערכה היא שבתוך 15 שנים יגדל מספרם ל-120 אלף. ככלל, ככל שעולה תוחלת החיים, גדלה שכיחותה של המחלה, שפוגעת באופן שווה בגברים ובנשים מכל הגזעים ומכל השכבות הסוציו-אקונומיות.

 

אבחון המחלה הוודאי של אלצהיימר ניתן לביצוע רק בביופסיה של המוח לאחר המוות. הדמיות חדשות ויקרות דוגמת ה- PET SCAN או SPECT מסוגלים לאתר סימנים למשקעים החלבוניים במוח, אולם הבדיקות אינן זמינות לחולים ברחבי העולם. מסיבה זו מתבצע אבחון המחלה באמצעות בדיקת הנוירולוג.

 

ענו 'כן' או 'לא' על חמש השאלות הבאות על סמך ההתנהגות העכשווית שלכם או של בן משפחתכם. שימו לב לשלושת השאלות הראשונות, הקריטיות::

 

  1. הכסף שלכם: האם איבדתם את היכולת לנהל את מאזן חשבון הבנק שלכם, לשלם חשבונות או להתמודד עם עניינים כלכליים שבעבר לא היוו בעיה עבורכם?
  2. ההחלטות שאבדו: האם אתם סומכים על מישהו אחר שיקבל החלטות או יענה על שאלות שאיתן התמודדתם בעבר בעצמכם, למשל במסעדה אתם אומרים לעיתים קרובות "אני אקח מה שאתה לוקח"?
  3. השאלות החוזרות: האם אתם חוזרים על אותה שאלה או סיפור שוב ושוב, מילה במילה?
  4. העניין והטעם: האם איבדתם עניין בתחביבים או בתחומי עניין אחרים שבעבר גרמו לכם הנאה, כמו אירועים חברתיים או הליכה לבית כנסת?
  5. השכחה: האם אתם שוכחים דברים מפעם לפעם, אבל לבסוף זוכרים מה שכחתם, בלי שהדבר יפגע בתפקודכם היומיומי?

 

אם עניתם 'כן' על שלוש השאלות הראשונות, יש סיכוי שאתם סובלים מתסמינים מוקדמים של אלצהיימר וצריכים להיבדק אצל רופא. לפי המכון הלאומי להזדקנות בארה"ב, אובדן היכולת לעקוב אחרי מאזן חשבון הבנק, הסתמכות על אחרים שיקבלו החלטות עבורכם וחזרה על שאלות או על סיפורים הם שלושת סימני האזהרה העיקריים לקיום אלצהיימר.

 

אם עניתם 'כן' רק על השאלה הרביעית, ייתכן שמשהו אחר, ולא אלצהיימר, גורם לסימפטומים האלה. אובדן עניין בפעילויות שנהניתם מהן פעם יכול להיות סימן לדיכאון בקרב מבוגרים, ופחד להימצא במצבים חברתיים עלול לסמן הפרעת חרדה. דיכאון וחרדה הם תופעות שכיחות בקרב מבוגרים וניתנים לטיפול. בדיקה רפואית תעזור לקבוע האם בעיה נפשית גורמת לתסמינים, או שמא הם עלולים להיות סימנים מוקדמים של אלצהיימר.

 

אם עניתם 'כן' רק על שאלה חמש, לא סביר שאתם סובלים מאלצהיימר. אנשים רבים סובלים מבעיות זיכרון, מקצתן רציניות. רק כשהבעיות מתחילות להשפיע על היכולת לבצע פעילויות יומיומיות, זה יכול להיות סימן לדמנציה. דמנציה היא השם לקבוצת הפרעות שקשורות להזדקנות ומשפיעות על תפקוד המוח, שעלולות להיגרם על ידי מצבים רבים, ובכלל זה אלצהיימר. רבות מהבעיות האלה ניתנות לטיפול, ואף הפיכות במקרים רבים עם טיפול רפואי מיידי.

 

אם עניתם 'כן' על כל שילוב אחר של שאלות, פנו לרופא ועברו בדיקות והערכה רפואית יסודית. בדיקות שונות יכולות לשלול בעיות רפואיות אחרות שעלולות לגרום לתסמינים האלה ולקבוע האם אתם סובלים מאלצהיימר.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: סי די בנק
אלצהיימר. תשאול פשוט
צילום: סי די בנק
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים