שתף קטע נבחר

קריאה ראשונה: חופשת הלידה תיארך 16 שבועות

למרות התנגדות הקואליציה והממשלה, אישרה הכנסת בקריאה ראשונה שתי הצעות חוק למען נשים עובדות ומשפחות צעירות. על-פי ההצעות חופשת הלידה תוארך ל-16 שבועות והוצאות טיפול בילדים יוכרו לצרכי מס

בשורות טובות (בקריאה ראשונה) לנשים העובדות: בעוד שהאוצר מבקש לקצר את חופשת הלידה מ-14 ל-12 שבועות במסגרת חוק ההסדרים - עשתה היום (ד') הכנסת צעד נוסף בכיוון ההפוך. מליאת הכנסת אישרה בקריאה ראשונה הצעת חוק המאריכה את חופשת הלידה מ-14 ל-16 שבועות. במקביל, אושרה בקריאה ראשונה הצעת חוק אשר מבקשת להכיר בהוצאות טיפול בילדים לצרכי מס.

 

הממשלה והקואליציה התנגדו להצעות החוק, אולם האופוזיציה הצליחה לגייס רוב. מכיוון שמדובר בהצעות חוק תקציבית, נדרש רוב של 50 חברי כנסת לפחות כדי שהצעות החוק יאושרו. בסופו של דבר, ברוב של 54 מול 38 מתנגדים - אושרה ההצעה להארכת חופשת הלידה - ואילו הצעת החוק להכרה בהוצאות טיפול בילדים, אושרה ברוב של 60 חברי כנסת מול 31 מתנגדים. שתי ההצעות יועברו לדיון בוועדה לקידום מעמד האשה.

 

בעקבות אישור הצעת החוק על הארכת חופשת הלידה, אמרו היוזמים, חברי הכנסת גדעון סער (ליכוד) ושלי יחימוביץ (העבודה) כי "אל מול כוונתו ההרסנית של האוצר לפגוע במאות אלפי נשים עובדות ומשפחות צעירות - אמרה הכנסת את דברה. הארכת חופשת הלידה בשכר בשבועיים נוספים תסייע לצמצם

את מספר הנשים שנאלצות לוותר על עבודתן לאחר חופשת הלידה, תקל על השתלבות מחדש בשוק העבודה ועל השילוב בין הורות לבין עבודה. זהו מהלך חשוב למען רווחת האזרחים ובעיקר המשפחות הצעירות".

 

השבוע חשפו השניים כי על פי טיוטת חוק ההסדרים שהגיעה לידיהם, מתכוון האוצר לבטל את הארכת חופשת הלידה ולהחזירה למצב שהיה לפני אישור החוק לפני יותר משנה ל-12 שבועות.

 

על פי הצעת החוק השנייה שאושרה, יוכרו הוצאות טיפול בילדים לצורכי מס. את הצעת החוק יזמו מספר חברי כנסת, בהם יעקב מרגי ואמנון כהן (ש"ס), גדעון סער (ליכוד), זהבה גלאון (מרצ) ואורית נוקד (העבודה).

 

ארגוני הנשים בירכו על אישור ההצעה: יו"ר נעמת,  טליה ליבנה: "אני מברכת על ההחלטה ומקווה כי הממשלה לא תחריב את מה שבנתה הרשות המחוקקת". מנכ"לית שדולת הנשים, נורית צור: "זהו יום משמח לנשים ולמשפחות במדינת ישראל. חברי הכנסת קיבלו בקריאה ראשונה שתי הצעות חוק שמטרתן לקדם נשים וליצור מדינה שוויונית יותר לאזרחיה ואזרחיותיה. מדובר בהישג חשוב, אך יש לזכור כי לפנינו עוד עבודה רבה לקראת שתי הקריאות הנוספות בכנסת. חברי הכנסת התחשבו במצוקתן של אלפי נשים ומשפחות צעירות במדינת ישראל שהצעות חוק אלו הן בעבורן פתח לתקווה".

 

בהכנת הידיעה השתתפה יעל ברנובסקי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עוד שבועיים בבית. אילוסטרציה
צילום: ויז'ואל/פוטוס
ח"כ סער. מיוזמי החוקים
צילום: גיל יוחנן
מומלצים