שתף קטע נבחר

ת"א: אלפים נדחסו למועדון עם 700 מקומות

מסיבה גדולה שנערכה אמש במועדון "האומן 17" בתל-אביב כמעט והפכה לאסון. המשטרה חושדת כי למקום הוכנסו 3,000 בני אדם, למרות שהוא מכיל רק 700 מקומות. אחת המבלות: ראיתי אתמול את המוות, נלחמתי רק כדי לא להתעלף. היה לי רק רצון אחד - לצאת ולנשום חמצן. אחד מבעלי המקום נעצר לחקירה ושוחרר בערבות. האזינו לקריאות המצוקה של המבלים

מסיבה גדולה שנערכה אמש (יום ג') במועדון "האומן 17" בתל-אביב נסגרה על ידי המשטרה, לאחר שלמתחם הוכנסה כמות מבלים העולה פי ארבעה על המותר. מהמשטרה נמסר כי על פי חוק מותר להכניס למתחם 700 בליינים ואילו אמש נדחסו פנימה כ-3,000 בני אדם. מבלים שנכחו במסיבה סיפרו ל-ynet כי רבים חשו מחנק עקב הדוחק והצפיפות וכי האירוע היה עלול להיגמר באסון המוני. אחד מבעלי המקום נעצר לחקירה ושוחרר בערבות. 

 

 

המסיבה בהשתתפותו של ה-DJ ההולנדי הפופולארי טיאסטו היתה אמורה להיות

אחת מההפקות הגדולות של קיץ 2008. כרטיסים נמכרו במכירה מוקדמת ובליינים רבים מכל רחבי הארץ הגיעו אל המועדון סמוך לשעה 23:00.

 

אחד המבלים סיפר כי ההמולה החלה בעמדת הסלקציה בכניסה למועדון. "לא ראיתי דבר כזה בחיי, כולם דחפו אחד את השני, בחורות בוכות, אחת אפילו דיממה מהאף. אנשים צעקו אחד על השני. היה כל כך חם ואי אפשר היה לנשום".

 

ניר, תושב מודיעין, הגיע אל המועדון התל-אביבי מוקדם יחסית ומרחבת המועדון, צפה באולם הולך ומתמלא אל מעבר לקיבולתו. "ראיתי עוד ועוד אנשים נכנסים. בשלב מסוים עליתי לעמדה למעלה, כי לא יכולתי לעמוד עוד ברחבה. כשגם העמדה התמלאה, עליתי למקום אחר בניסיון לנשום אוויר. אנשים דרכו אחד על השני והחלו קטטות. היתה צפיפות מטורפת. עזרנו לאנשים שהתעלפו לעמוד על הרגליים ונתנו להם מים".

 

סמוך לשעה 02:00 הגיעו למועדון שוטרים והבליינים התבשרו כי המסיבה מופסקת. "טיאסטו שם שיר אחרון והוברח בזמן שהשיר מתנגן, החוצה בעזרת מאבטחים. אחד המנהלים של המועדון עלה לבמה והודיע שבצער רב, המסיבה נסגרת בגלל המשטרה", הוסיף ניר וציין: "לעבור מצד אחד של המועדון לשער היציאה בצד השני לקח לנו כמעט שעה. אי אפשר היה לזוז. כשיצאנו, הבנו את גודל הבלאגן, אמבולנסים עמדו בחוץ ואנשים עם כרטיסים בידיים דרשו את כספם חזרה. זו תאוות בצע של המארגנים שמכרו כרטיסים בלא הגבלה וסיכנו את חיינו.

 

"בכניסה למסיבה ביקשתי מהמאבטח את מחצית הכרטיס, כדי שתהיה לי מזכרת מההופעה, כמו שמקובל בהופעות. המאבטחים סירבו ושמרו את כל הכרטיסים לעצמם - עכשיו ברור לגמרי למה. הם לא רצו שיידעו כמה כרטיסים נמכרו", הוסיף ניר.


דוחק, חום וצפיפות, הכניסה לאומן 17 אמש (צילום: פיני סילוק) 

 

אולגה, תושבת נתניה, סיפרה: "בשנה שעברה עשיתי צניחה חופשית ולא קיבלתי כזה אדרנלין כמו מהמסיבה. ראיתי אתמול את המוות. נלחמתי רק כדי לא להתעלף. היה לי רק רצון אחד - לצאת ולנשום חמצן. היה חם, כולם רטובים. מה שהם עשו זה פשוט בושה וסכנה. אנשים לא הצליחו להגיע אפילו ליציאות חירום. אם מישהו היה נופל, היו דורכים עליו והורגים אותו בלי שהוא יכול לקום. מעולם לא הייתי בסיטואציה כזו, חזרתי הביתה כמו אחרי מלחמה".

 

"כשיקרה אסון, בעלי המועדונים יתחילו להפנים את החוק"

אחד מבעלי האומן 17, ראובן לובלין, בן 51, נעצר הבוקר על ידי משטרה בעקבות המקרה. הוא שוחרר כעבור זמן קצר בערבות של 8,000 שקלים. ראש אגף החקירות במרחב יפתח, סגן-ניצב רפי רגב, אמר ל-ynet כי "רק כשיקרה אסון, בעלי המועדונים יתחילו להפנים שאסור להכניס אנשים מעל המותר בתנאי הרישיון".

 

"אושר לבעלי המועדון להכניס כ-700 אנשים, זאת על פי תנאי הרישיון. אולם, הם הכניסו כ-3,000 מבלים בצפיפות איומה. סמוך לחצות התחלנו לקבל קריאות מאנשים שמבקשים שנבוא ונחלץ אותם מאחר שהם נחנקים. השוטרים שהגיעו למקום נתקלו בלחץ גדול. לקח להם יותר מ-20 דקות להגיע מהחנייה ועד לכניסה למועדון. מדובר במרחק של 200 מטר לערך.

  

"אנו מקפידים לא לתת לבעלי המועדונים לחרוג מתנאי הרישיון, אך הם ממשיכים. לפעמים אנו מוצאים שתפוסת הקהל עולה פי שניים או שלושה על המותר. הבעיה היא שהעונש על עבירה זו הינו רק שנתיים מאסר. לדעתי צריך עונש כבד יותר מאחר שמדובר בסכנה ממשית לחיי אדם", ציין רגב.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המסיבה באומן, אמש
צילום: פיני סילוק
צילום: אבי כהן
לובלין בבית המשפט
צילום: אבי כהן
מומלצים