שתף קטע נבחר

סבב שיחות ישראלי-סורי נוסף נגמר בטורקיה

גורם המקורב לשיחות באיסטנבול אמר כי סבב עקיף נוסף, חמישי במספר, צפוי להתקיים באמצע החודש הבא והוא מקווה שסבב שישי יתקיים בספטמבר. "כשהמגעים יהפכו לישירים, זה יעיד על כך שאנחנו קרובים מאוד לפיתרון", הוסיף

סבב שיחות נוסף בין נציגי ישראל וסוריה בתיווך טורקי נגמר היום (ד') - כך מסר גורם בכיר המקורב לשיחות שהתקיימו באיסטנבול. לדבריו, הסבב הבא - חמישי במספר - צפוי להתקיים באמצע החודש הבא וגם הוא צפוי להיות סבב עקיף. 

 

"סבב הדיונים הרביעי הסתיים והיה חיובי. הסבב הבא ייערך באמצע אוגוסט ויהיה שוב סבב שיחות עקיפות", אמר הגורם וציין כי הוא מצפה גם לסבב שיחות שיש בחודש ספטמבר. "כשהמגעים יהפכו לישירים, זה יעיד על כך שאנחנו קרובים מאוד לפיתרון", אמר.

 

אתמול שלח ראש הממשלה, אהוד אולמרט, חץ לעבר שרת החוץ, ציפי לבני, בעקבות הביקורת שמתחה על המגעים עם סוריה, ואמר כי ימשיך במשא ומתן לשלום כל עוד יהיה בתפקידו. "המשא ומתן המתנהל כיום בתיווך טורקי הוא רציני וענייני. יש בו כדי להביא בסופו של דבר לשלום בין המדינות ולרווחה לשני העמים".

 

יממה קודם לכן אמר אולמרט בדיון בוועדת החוץ והביטחון של הכנסת כי "גורמים בישראל מנסים ליצור מגע בלתי רשמי עם הסורים, ואני מקווה שזה לא ייעשה... צריך שזה יעשה אך ורק בדרך המלך של המשא ומתן". אולמרט לא גילה מיהם אותם גורמים, אך שר הביטחון, אהוד ברק, מיהר להגיב במהלך ביקורו בוושינגטון ואמר: "אני לא מתאר לעצמי שמשהו דוחף את האף שלו לנושא הסורי. אבל צריך לשאול את אולמרט למי הוא התכוון".

 

בתוך כך, שללו גורמים רשמיים בדמשק את האפשרות לפתיחת משא ומתן ישיר עם ישראל בעתיד הקרוב. בדברים שמסרו לעיתון "אל-חליג'", היוצא לאור באיחוד האמירויות, אמרו בדמשק כי "כל מה שמפורסם בנושא זה הוא חסר בסיס".

 לטענתם, הפער בין עמדותיה של סוריה וישראל נותר גדול, זאת חרף שלושת סיבובי השיחות הראשונים. הגורמים הסוריים הוסיפו כי אינם צופים שגם הסבב הרביעי יצליח לגשר על הפערים שנותרו.

 

לעומתם, שיגר בתחילת השבוע שגריר סוריה בארה"ב, עימאד מוסטפא, מסר של שלום לעבר ישראל. "זאת הזדמנות לעשות שלום לא רק עם סוריה ולבנון, מכיוון שאנחנו סבורים שסוריה במובן מסוים היא שומרת הסף בין ישראל לעולם הערבי. אם הם באמת רוצים שלום עם העולם הערבי הם צריכים להבין את הדרישה הלגיטימית הסורית המתבססת על שלום תמורת שטחים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אולמרט. מו"מ רציני וענייני
צילום: דודי ועקנין
מומלצים