שתף קטע נבחר

"אגרקסקו מפרה את חוק עובדי כוח אדם"

חודש לפני שהחוק יחייב חברות לקלוט את עובדי כח-האדם המועסקים עבורן יותר מתשעה חודשים, הגישה ההסתדרות כתב תביעה ראשון על הפרה לכאורה של החוק, נגד חברת החקלאות אגרקסקו, בטענה שהיא הופכת את עובדי כוח האדם שלה לעובדי קבלן כדי להתחמק מיישום החוק. בית הדין הוציא צו מניעה זמני האוסר פיטורי עובדים עד לדיון בעוד כשבוע

ההסתדרות הגישה היום (ד') תביעה לבית הדין האזורי לעבודה בבאר שבע נגד חברת החקלאות אגרקסקו, בטענה שאגרקסקו מפרה לכאורה את חוק עובדי כוח אדם, המחייב קליטה של עובדי כוח-אדם כעובדים מן המניין.

 

לטענת ההסתדרות, אגרקסקו מעבירה עובדים ממעמד של כוח-אדם למעמד של עובדי קבלן, על מנת שלא תצטרך לקלוט אותם לחברה. על פי החוק, שייכנס לתוקף ב-1 לספטמבר,אמור עובד כוח-אדם להפוך לעובד של המעסיק בפועל בתום תקופת העסקה של 9 חודשים.

 

החוק נכנס לתוקף בינואר השנה, ולכן בתחילת חודש אוקטובר צפויים להיקלט עובדים רבים, כשמנגד רבים אחרים יאבדו את מקום עבודתם. לבקשת ההסתדרות, נתנה שופטת בית-הדין, יעל אנגלברג-שוהם, צו מניעה זמני האוסר את פיטורי העובדים שכבר פוטרו מאגרסקו, וכל שינוי במעמדם עד לדיון שיתקיים ב-6 באוגוסט.

 

כמו כן, מבקשת ההסתדרות סעד זמני המחייב את אגרקסקו שלא לנקוט בכל צעד "שמשמעותו ריקון החוק מתוכן" עד להחלטה עקרונית של בית-הדין.

 

לטענת ההסתדרות, התביעה הוגשה לאחר שעובדים שהועסקו בפועל באגרקסקו, באמצעות חברת כוח-אדם, פוטרו כיוון שלא הסכימו לאולטימטום שהוצב בפניהם לעבור לחברת שירותים, כדי להימנע מקליטתם כעובדים מן המניין.

 

מההסתדרות נמסר, כי לאחרונה פנו אליה שני עובדים המועסקים כעובדי אחזקה כלליים בסניף נמל אשדוד של החברה, באמצעות חברת כוח האדם פאנל. אחד העובדים מועסק בתפקיד זה כ-20 שנה, מתוכם 6 שנים דרך פאנל. השני מועסק כ-5 שנים, באמצעות פאנל. לעובדים נשלחו מכתבי פיטורים שאמורים להיכנס לתוקפם מחר (ה') ולאחר מכן הם יעברו לחברה קבלנית.

 

ההסתדרות טוענת בכתב התביעה, באמצעות עו"ד שי תקן, עו"ד חנה שניצר ועו"ד אמיר בשה מהלשכה המשפטית של האגף לאיגוד מקצועי, כי העובדים פוטרו בחוסר תום לב לאחר שסירבו לחתום על הסכמה להעברה מפאנל לחברת תלם אור, המוגדרת כחברת שירותים, אך נמצאת תחת אותם בעלים ובאותה כתובת ומספר טלפון. בהסתדרות טוענים, כי העברה זו הינה פיקטיבית ומטרתה למנוע את קליטת העובדים. זאת, בניגוד לאמור במכתבי הפיטורים לפיהם הפיטורים נובעים מ"צמצומים".

 

עו"ד תקן אמר, כי "מדובר בתביעה עקרונית נגד שיטה לעקיפת החוק. כפי שכבר אמרנו בעבר, ההסתדרות תסייע גם בדרכים ארגוניות וגם בדרכים משפטיות לכל עובד חברת כח-אדם שמעסיקו בפועל ינסה להתחכם ולעקוף את החוק במטרה להימנע מקליטתו".

 

מאיר טהור, מנכ"ל פאנל, אמר ל"כלכליסט", כי "אי אפשר לחייב חברה לעבוד איך שההסתדרות רוצה. תלם אור הוקמה ב-2001 ללא קשר לחוק חברות כח אדם. מדובר על שני עובדים ושלושה אחרים נקלטו באגרקסקו. השניים שעברו לתלם אור קיבלו את כל הפיצויים שמגיעים להם על פי החוק".

 

מאגרקסקו נמסר בתגובה, כי "החברה הינה הראשונה והיחידה במשק שהחלה לפני חמש שנים בתהליך קליטה של עובדי כפיים לחברה כעובדים מן המניין. בהמשך לתיקון החוק הורחב המהלך ואנו קולטים עובדים נוספים לחברה ובזאת מבטלים את הצורך בהעסקה באמצעות עובדי כוח-אדם. החברה אינה עוקפת את החוק, אלא מיישמת אותו עוד לפני כניסתו לתוקף".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אגרקסקו: "מפרים את חוק עובדי כ"א"
מומלצים