שתף קטע נבחר

אולמרט: אתפטר מיד עם בחירת יו"ר קדימה

בהודעה דרמטית במעונו, אמר ראש הממשלה, אהוד אולמרט, כי לא יתמודד שוב על ראשות קדימה ויתפטר מתפקידו, כאשר ייבחר לו מחליף. "אפנה את מקומי כראוי בצורה מכובדת הוגנת ואחראית כפי שנהגתי בכל תקופת כהונתי ואחר כך אוכיח את חפותי וניקיון ידיי", אמר אולמרט

מפנה את הבמה: ראש הממשלה, אהוד אולמרט, עומד לפנות את הבמה הפוליטית ולהתפנות לחקירותיו בפרשות השונות. בהופעה דרמטית במעונו, הודיע אמש (יום ד') שלא יתמודד בפריימריז של קדימה ויתפטר מיד עם בחירת יו"ר חדש למפלגתו, כדי שזה יוכל להרכיב ממשלה תוך זמן קצר: "כמו כן, אין בדעתי להתערב בבחירות, ואקבל את התוצאה".

 

הודעת אולמרט - סיקור נרחב:

 

בשיאו של הנאום שנמשך כמעט 10 דקות, אמר אולמרט: "באתי רק לומר מעט ממה שרובץ על לבי חודשים רבים. כאשר יבחר יושב ראש חדש למפלגה, אתפטר מתפקידי כראש ממשלה כדי לאפשר ליושב ראש להרכיב ממשלה אחרת במהירות וביעילות. אני מאמין כי יש בסיס ציבורי רחב לממשלה כזו".

 

הוא הוסיף: "אפנה את מקומי כראוי בצורה מכובדת הוגנת ואחראית כפי שנהגתי בכל תקופת כהונתי, ואחר כך אוכיח את חפותי וניקיון ידיי".

 

אולמרט הבהיר מספר פעמים במהלך נאומו, כי הוא מאמין בחפותו ומתכוון להוכיח אותה. הוא גם תקף בחריפות את התנהלות גורמי אכיפת החוק: "חובת המשטרה לחקור, חובתה של הפרקליטות להנחות את המשטרה ואין לי על כך דבר. ראש הממשלה אינו מעל לחוק אך הוא גם בשום מקרה לא מתחתיו.

 

"זו לא בעיה אישית שלי, זהו אתגר ליכולת שלנו כמדינה לשמור על יציבות המשטר הדמוקרטי. לא פקיד, לא חוקר, לא פרלקיט הוא שרשאי ומוסמך להחליט אם ראש הממשלה יכול לכהן ולהמשיך בתפקידו. החלטות כאלה צריכות להתקבל בתום הליך שקט אחראי ומבוקר. לדאבוני הליך תקין זה כבר לא מתקיים במקומותינו", אמר אולמרט.


עובר אורח צופה בנאום אולמרט בקניון בירושלים (צילום: רויטרס)

 

אולמרט הביע תקווה כי החלטתו תשפר את מצבה של המערכת הדמוקרטית: "חובתי לעשות את חשבון הנפש של כולנו באחריות, גם אם זה כואב גם אם זה מחייב הכרעות שיש להן מחיר אישי, אבל ייתכן ויהיה בכך סימן דרך לעתיד החיים הדמוקרטיים שלנו אולי היום בהכרעית האישית פותח צוהר למציאות נכונה יותר". ראש הממשלה טען כי מאז יומו הראשון הוא נתון לניסיונות להדיח אותו מתפקידו. הוא הביע צער על טעויות שעשה. 

 

הוא מנה את הישגיו: "בתקופת כהונתי הלך מצבה של ישראל והשתפר. חיזקנו את צה"ל, וגייסנו משאבים שלא ניתנו לו בעבר. הצפון שקט, כושר ההרתעה שופר ללא הכר. ידענו להפיק לקחים ולתקן טעויות. בתחום הכלכלי והחברתי שמרנו על כלכלה יציבה והבאנו אותה להישגים משמעותיים. מספר העניים ממשיך לרדת, הגדלנו קצבאות, דאגנו לניצולי שואה". את נאומו חתם במילים: "יש לנו מדינה נפלאה שאין כמוה בעולם. אני אוהב אותה בכל לבי ואני אסיר תודה לכם אזרחי ישראל על הזכות שנתתם לי לפעול למענכם".

 

תבוסה אחר תבוסה

אולמרט נשא את נאומו בסופו של יום שבו נחלה ממשלתו תבוסה אחר תבוסה בכנסת. לדברי גורמים פוליטיים בקואליציה, בתקופה האחרונה חל רפיון במשמעת הקואליציונית. רק היום גייסה האופוזיציה רוב לשתי הצעות חוק שעלותן אדירה, אם יאושרו בקריאה שנייה ושלישית. מדובר בהצעת חוק להארכת חופשת הלידה ובהצעת חוק נוספת להכרה בטיפול בילדים לצרכי מס. אולמרט רגז גם על אישורן בקריאה ראשונה של הצעות חוק לביטול איחוד רשויות ערביות בכנסת.

 

הפריימריז לראשות קדימה יתקיימו ב-17 בספטמבר - כך החליטה אמש ועדת הבחירות של המפלגה, בראשות השופט בדימוס דן ארבל. אם יהיה סיבוב נוסף הוא יתקיים ב-24 בספטמבר. עוד נקבע כי המועד האחרון להגשת מועמדות לראשות המפלגה הוא ב-24 באוגוסט. ספר הבוחרים ייסגר סופית באותו היום.

 

החודשים האחרונים בחייו הפוליטיים של אולמרט היו רוויים בחקירות משטרה בנוגע לעבירות שחיתות בהן היה מעורב במהלך תקופות שונות בקריירה הפוליטית שלו. פרשת בנק לאומי, פרשת הבית ברחוב כרמיה, פרשת מרכז ההשקעות.


פורסם לראשונה 30/07/2008 20:09

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אולמרט אמש
צילום: אלכס קולומויסקי
יורד מהבמה
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים