שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  סקירה: Eizo, מסך LCD למקצועני המשרד

  ה-Eizo, מסך שמתכוונן לכל זווית אפשרית, מגיע בעיצוב ענייני ואיכות גימור מצויינת, שמאפשר שעות עבודה רבות מול המחשב במשרד - אך במחיר גבוה משל מהמתחרים

  חברת Eizo ידועה בדגמי מסכים לתחום המקצועי בגרפיקה וצילום, מי שהורגל למראה העדין של חלק מדגמי מסכי LCD 22 אינץ' מקבילים, יתרשם בוודאי מהמראה המאסיבי של ה- S2201W. זה מתחיל מהקרטון שגדול במימדיו לעומת כל אריזת מסך 22 אינץ' אחר, דרך הבסיס העגול שמחזיק את המסך ביד בטוחה - ללא תזוזות, עליו עומדת רגל איתנה, מעליה גוף מסך מגודל, בעל עומק ועיצוב ריבועי ומעשי שמכריז "באתי לעבודה".

   

  המסגרת הקדמית בדמות מלבנית עם קוים חדים, גוף המסך צבוע כולו באפור כהה פרקטי. כפתורי השליטה מצויים בתחתית המסגרת, בחלקה האמצעי, בצד ימין להם נוצצת נורית הפעלה כחולה (ניתן לכבות אותה דרך הגדרות התפריט). מגוון הכיוונונים מציע יכולת כיוון לכל זוית ומרחק כמעט: ניתן לסובב המסך על ציר ימין או שמאל, כמו גם יכולת הגבהה מעלה – מטה בטווח גדול מאוד, שינוי זוית הצג כלפי המשתמש ולבסוף, סיבובו על ציר למצב PIVOT בצורה מהירה ונוחה מאוד.

   

   

  מכלולי הנדסת האנוש ואפשרויות הכיוון עשירים ומקבלים ציון מקסימלי בתחום זה. גם איכות הגימור משובחת, הכל מתופעל בצורה חלקה ומוצקה עם תחושה שהמסך נוצר בדרך מוקפדת: אין נדנודים בלתי רצויים וכאשר קובעים, למשל, את גובה הרגל המתכווננת היא לא נוטה להמשיך מעלה/מטה כמו שקורה לפעמים במסכים אחרים.

   

  חיבורים ותפריט

  החיבורים כוללים כניסת VGA וכניסת DVI דיגיטלית, בנוסף, ישנה כניסת USB לכבל מהמחשב ושתי יציאות USB בצידו האחורי – פונות כלפי מטה, מה שמקשה על חיבור
  צילום: dtown
  מהיר. בצד שמאל, ניתן למצוא יציאה לאוזניות. בחבילה, מצורפים כל סוגי הכבלים המתאימים לחיבורים הנ"ל (כולל אודיו ו-USB), עם כבלי VGA ו-DVI עבים באיכות גימור טובה.

   

  לחיצה על הלחצן האמצעי בשורת הלחצנים, מכניסה אל תפריט המסך. ניתן לכוון את טמפרטורת הצבע בערכים החל מ- 4000K ועד ל- 10,000K בקפיצות של 500K.

   

  מה שמקנה גמישות בהתאמה לשימושי צילום או גרפיקה. ישנה האפשרות לכוון את פרמטר הגאמה כמו גם את רווית הצבע שניתנת לכיוון בטווח גדול של -128 עד +127 במדרגות של יחידה בודדת, להשגת דיוק מירבי.  למתקדמים, מאפשרת Eizo כיוון של כל אחד משלושת הצבעים אדום – ירוק – כחול באופן נפרד.

   

   

  תכונה מעניינת אחרת היא המצאותו של חיישן תאורה בחזית המסך – BrightRegulator. החיישן מכוון את בהירות המסך בהתאם לתנאי התאורה בחדר (מבטל את הצורך להוריד בהירות בוהקת מדי כאשר עוברים לתנאי תאורה חשוכים בחדר) – בהחלט בריא לעיניים. פעולתו בהחלט מורגשת: מרגישים התגברות של עוצמת הבהירות בחדר מואר והחלשה כאשר התאורה בחדר נחלשת גם היא.

   

  בצד שמאל של שורת הלחצנים, נמצא לחצן קיצור שמעביר בין מצבי תמונה שונים עבור טקסט, תמונה ומצב צפיה בסרט (עם ניגודיות מוקצנת) –להבדיל מדגמים מקבילים כגון הסמסונג 2243W וה- LG המקביל שנוהגים להקצין את הניגודיות הדינמית במצב סרט עד שהצבעים נראים לא טבעיים והפרטים בחשיכה נעלמים, כאן נשארת התמונה טבעית למדי. יש גם מצב sRGB למי שמעוניין שצבעי התמונה על המסך יהיו זהים לאלו שמודפסים במדפסת. מצב Custom מעביר את חופש הכיוון בצורה מלאה לידי המשתמש.

   

  ניתן גם להתקין במחשב תוכנה מבית Eizo אשר מאפשרת החלפה אוטומטית של מצבי התמונה, למשל בצפיה בסרט יעבור המסך למצב Movie, מעבר לתוכנת הדואר, יחליף אוטומטית בצג למצב תמונה Text.  חיבור DVI מגיע עם תמיכה בהצפנת HDCP, מה שמאפשר לצפות בסרטי High Definition ללא בעיה, כמו גם הרזולוציה 1680X1050 פיקסלים שתורמת להנאה מסרטי אבחנה גבוהה. 

   

  איכות תמונה 

  הניגודיות טובה מאוד באופן יחסי למסך מחשב וחווית הצפיה בסרטים טובה עם פירוט בחלקי התמונה החשוכים, להזכירכם, מדובר ביחס של 1,000:1 שנראה טוב יותר מהמספרים הנוצצים של 8,000:1 ואף יותר של המתחרים. סצינת הפתיחה בסרט "קזינו רויאל" מוצגת בשחור לבן, תמונה עם שחורים עמוקים ופרטים גם בחלקים הכהים של התמונה, טבעית וראליסטית. אם כי מעט גרעינית עם רחש רקע. המשך הסרט מדגים תמונה עם צבעים טובים וטבעיים מבלי להגזים ברוויה.

   

  גם צפיה בסרטים אחרים, מחזקת את טבעיות הצבעים, את סעיף הניגודיות והפרטים בחלקים הכהים. מהירות התגובה עומדת על 5ms, במבחן בתנאים קיצוניים בו מזיזים עצם שחור על רקע לבן, אובחנה מריחה קטנה אך זו לא באה לידי ביטוי במצבי הפעלה רגילים ובחיי היום יום כולל משחקים וסרטים.

   

  קללת הרגישות – כבוחן מסכים, קרה לא אחת ולא פעמים שנתקלתי במסך עם פאנל TN בו מופיע ריצוד עדין מאוד, כזה שקשה להבחין בו (ואכן אחרים התקשו להבחין בו), לאחר עבודה בת מספר שעות עם מסך כזה, נגרמו כאבי ראש ועיניים שהקשו מאוד על המשך העבודה. בדגם זה, חוויתי תמונה חלקה לגמרי, ללא שמץ ריצוד – מה שהיה נוח מאוד לעין ובכלל, עבודה רציפה בת שעות ארוכות שכללה שימוש רב במעבד תמלילים (הטקסט הוצג חד וברור), גלישה באינטרנט ומטלות נוספות הסתיימה ללא עייפות ניכרת. ניכר על המסך כי תוכנן לעבודה רציפה של מטלות משרדיות ובתחום זה הוא אכן מתבלט לטובה.

   

   

  מנגנון התאורה האחורית של המסך חזק ובולט, מומלץ מאוד להוריד את רמתו (אם לא מפעילים את החיישן האוטומטי), בחירה במצב טקסט למשל, מורידה את עוצמת התאורה לרמה המתקרבת למינימום הארה. אובחנה גם זליגת אור חלשה מהפס התחתון במסך ומעט מהעליון והימני, כנראה שקשה למצוא מסך מחשב LCD אשר חף לגמרי מתופעה זו.

   

  לשוכני המשרד

  דגם זה מיועד ללקוחות אשר עוסקים בעיקר בעבודות משרדיות הכרוכות בקריאת טקסט רב, עבודה על מסמכים, מצגות וגלישה באינטרנט. כאמור, המסך הינו מסוג TN, מה
  שאומר שהוא מסוגל להציג עומק צבע פחות ביחס לפאנלים היקרים יותר, יכול להיות שמחירו יתאים גם למשתמשים שעוסקים בגרפיקה אבל מוכנים להקריב בעומק הצבע ובתמורה לקבל תכונות מקצועיות שנלקחו מדגמים אחרים של EIZO.

   

  דגם זה מציב דילמה מסוימת בפני קהל הלקוחות: גרפיקאים ואנשי מקצוע יעדיפו בדרך כלל לבחור במסכים עם פאנלים מתאימים ואיכותיים יותר עם עומק צבע של 8 ביט, מצד שני, עבור המשתמש הממוצע שמחפש מסך לשימושים כלליים, מחירו של מסך 22 אינץ' ממוצע זול בכ- 1,000 ₪ לעומת ה- S2201W, הפרש המחיר אינו נעלם כך סתם באויר: הוא מתבטא באיכות גימור, אפשרויות כיוון וכיול מתקדמות וביצועים טובים יותר אך השאלה שעולה היא האם זה יספיק עבור הצרכן הישראלי.

   

  ציון:

   

  בעד: איכות גימור, אפשרויות כיוון וכיול, ביצועים טובים ביחס לפאנל TN

  נגד: פחות מתאים לשימושי גרפיקה, יקר ביחס למתחרים

   

  השורה התחתונה: להרגיש מקצוען בזמן הקלדה ב- Word

   מחיר: 2,599 ש"ח

  אחריות: קרט

   

  מפרט טכני

  גודל: 22 אינץ', Wide

  בהירות: 300 cd-m

  זוית צפיה: אנכית/אופקית 170º/160º

  ניגודיות טבעית 1,000:1

  זמן תגובה: 5ms

  רזולוציה 1680X1050

  סוג פאנל: TN

  כניסות וידאו: VGA ו-DVI

  כניסת אודיו + יציאת אוזניות

  2 חיבורי USB

  מידות (כולל סטנד): רוחב 50.7 ס"מ גובה 43.9-52.1 ס"מ עומק 23 ס"מ

  משקל: 10.2 ק"ג

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: dtown
  מסתובב על צירו. מסך LCD של Eizo
  צילום: dtown
  dtown.co.il
  מומלצים