שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  הצעה: גמלים וחמורים במקום רכבת

  לחבר הכנסת ניסים זאב מסיעת ש"ס, יש רעיון מקורי לפתרון בעיות התחבורה בבירת ישראל, שעשוי גם לשפר את האווירה בעיר - לבטל את פרויקט הרכבת הקלה, ולעודד רכיבת חמורים, סוסים וגמלים

  מקדמים אמצעי תחבורה אלטרנטיביים. בשבוע החולף נערך במליאת הכנסת אחד הדיונים היותר חשובים בתחום התחבורה בישראל. הנושא: הצעת החוק לעידוד תחבורת אופניים. אחד התומכים הנלהבים של הצעת החוק הוא חבר הכנסת ניסים זאב (ש"ס), אשר קרא לא רק לאישורו, אלא גם להרחבתו. לאור העיכובים והכשלונות הסובבים את פרויקט הרכבת הקלה בירושלים, הבהיר זאב כי טוב תעשה המדינה אם תפסיק להזרים תקציבי עתק לטובת מסילה ותשתית, ותשקיע באמצעי תחבורה זמינים ופשוטים יותר: חמורים, סוסים, כרכרות וגמלים.

   

  וכך הסביר חבר הכנסת זאב את עמדתו המקורית: "אני חושב שצריכים לחשוב על רכיבה על סוסים, חמורים וגמלים. תראי מה קורה במרכז העיר (ירושלים, ש.ה), יש רוכבי אתונות צחורות, ויש כרכרות, בפרט בירושלים. אני אומר לכם בכל הרצינות... כל התוכניות של הרכבת העקלקלה - קוראים לזה 'רכבת קלה' - עלו מאות מיליונים של דולרים למדינת ישראל. תראי איזה חורבן יש בכבישים האלה, כמה נזק... אנחנו כבר רגילים שבמשך שלוש או ארבע השנים האחרונות יש שם מצב של פירוק והרכבה. פעם מפרקים את הצד הדרומי, אחר כך הולכים לצד הצפוני... יד ימין לא יודעת מה עושה יד שמאל.

   

  "אם את הכסף הזה היו משקיעים בהרחבת כבישים", המשיך זאב בהסבריו, "היו עושים כרכרות ברחבי ירושלים והיו נוסעים באמת על סוסים, באמת על גמלים, היינו חוסכים. קודם כול האווירה פה הייתה שונה, אווירה מיוחדת של ירושלים. היא גם מחוברת לעיר העתיקה... לכן אני חושב שאם משנים, נשנה באופן יותר רציני, יותר דרמטי, יותר מעמיק, ונחשוב גם על מסלולים מיוחדים לרוכבי סוסים וחמורים וגמלים, וכך נשלים את התמונה הייחודית של ירושלים...".

   

  לחברי הכנסת התוהים באשר לרצינות דבריו, העיר זאב: "אני לא מתלוצץ פה, אני מאוד רציני. אנחנו מדברים על זיהום אוויר, וזה ימנע זיהום אוויר. ולכן אני מקווה - בהסתייגות להצעת החוק אני אבקש סלילה של שבילים מיוחדים (לחמורים ואתונות, ש.ה)".

   

  חברי הכנסת הנוכחים בדיון, שהתארך לשעת לילה מאוחרת, לא ידעו איך להתייחס לדבריו של זאב. ח"כ זהבה גלאון העירה לממלאת מקום היו"ר, ח"כ קולט אביטל, על כך שהיא אינה מתייחסת לדברים ברצינות: "גברתי היושבת-ראש מתפוצצת מצחוק". ועל כך ענתה לה אביטל: "גברתי, עוד מעט השעה 23:00, מותר לנו גם שלוש דקות בידור. מזמן לא שמענו על כרכרות וחמורים".

   

  לעומתן, גילה ח"כ משה שרוני (צדק לזקן) דווקא אמפטיה לרעיון, והעיר כי ההצעה עשויה לעודד בירושלים את יצירתה של "אווירה רומנטית". אלא שח"כ מוחמד ברכה (חד"ש) היה פחות אופטימי, והעריך כי ההצעה עלולה לעורר בעיית כוח אדם בעירייה: "יציעו שיביאו פועלים מסין כדי לאסוף את הכרכרות". זאב ענה לו מייד כי דווקא המגזר הערבי צריך להעריך את ההצעה: "אתה יודע מה? אני, כשהייתי יורד לעיר העתיקה, הייתי רוצה לראות את הערבי רוכב על חמור. מה אני אגיד לך? זה היה מעניין".

   

  בסיכום הדיון הקצר, נראה היה כי ממלאת מקום היו"ר היטיבה לסכם את הצעתו של זאב: "ועל זה נאמר, חמורו של משיח".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: זום 77
  ח"כ ניסים זאב - תומך בתחבורה אלטרנטיבית
  צילום: זום 77
  צילום: ויז'ואל/פוטוס
  חמור - במקום רכבת
  צילום: ויז'ואל/פוטוס
  ynet רכב בפייסבוק
  לוח winwin
  מומלצים