שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  האם יבשת אטלנטיס קיימת?
  מערכת האנציקלופדיה עונה לשאלות הגולשים
  שאלה: אני סקרנית לדעת, מה מקור האגדה על יבשת אטלנטיס (בהנחה שזו באמת אגדה) ואיפה היא אמורה להיות ממוקמת?

    

  תשובה: לגולשת היקרה שלום, אטלנטיס נזכרת לראשונה בדיאלוגים "קריטיאס" (Critias) ו"טימאוס" (Timaeus) מאת הפילוסוף היווני אפלטון, המהווים את המקורות העיקריים לאגדה. בדיאלוגים, שנכתבו בשנת 360 לפנה"ס, מספרים כוהנים מצרים לשליט אתונה סולון על אי "גדול יותר מאסיה הקטנה ומלוב גם יחד" ששכן באוקיינוס ממערב למצר גיברלטר.  

   

  בכתבי אפלטון מתוארת אטלנטיס כתרבות מפותחת מאוד, ששגשגה ב-9,500 לפנה"ס לערך, לפי המניין המקובל כיום. בתחומי האי ניצבו מספר מבנים מפוארים, ובהם טבעות מלאכותיות עשויות אדמה אשר ביניהן נחפרו תעלות מים שחצו אותן גשרים. הבתים היו מצופים זהב, ובמרכז העיר ניצב מקדש לפוסיידון. בנוסף, היה האי משופע במתכות יקרות, בצמחייה עשירה ובבעלי חיים רבים. השלטון היה מופתי, ובין תושבי אטלנטיס, אשר נודעו בעשרם הרב ובחוכמתם, שררה הרמוניה תמידית.  

   


  אטלנטיס, תגליף של אתנאסיוס קריכר מהמאה-17 (צילום: ויז'ואל/פוטוס)

   

  על פי המסופר בכתבי אפלטון, תושבי אטלנטיס צברו כוח רב ויצאו למסעות כיבושים ברחבי אגן הים התיכון. לאחר שהשתלטו על מרבית העמים באותה תקופה, הובסו בסופו של דבר על ידי האתונאים. האלים כעסו על רשעותם של תושבי אטלנטיס ועל חטאיהם, ומשום כך הענישו אותם בסדרה של רעשי אדמה ושיטפונות, שכתוצאה מהם נבלע האי בים. 

   

  כיום, רוב רובם של החוקרים תמימי דעים כי תיאורו של אפלטון אודות אטלנטיס הוא בדיה בלבד, שנועדה לתאר מופת של מדינה אידיאלית. למרות זאת,

  במשך השנים הועלו תיאוריות רבות לגבי מיקומה של אטלנטיס ונכתבו בנושא אלפים רבים של ספרים, שחלקם הגדול עסק בתיאורים בדיוניים של תרבותה ושל תושביה, וכמעט כולם התעלמו מציון מיקומו של האי אצל אפלטון. בין שלל המקומות שאיתם זוהתה אטלנטיס היו יבשת אמריקה, האיים הקנריים, אירלנד, כרתים, מדבר סהרה, בוליביה, סמוך לחופיה המזרחיים של קפריסין, פתחה של תעלת לה מנש ואפילו אנטארקטיקה ומספר איים באוקיינוס השקט. למעשה, אטלנטיס "התגלתה" כמעט בכל מקום על פני הגלובוס.

   

  למאגר התשובות - לחצו כאן

   


    

  אנציקלופדיה ynet מכילה מגוון עצום של ערכים וחיונית לתהליכי למידה והעשרה כמקור מידע מוביל, אמין ובטוח. ערכי האנציקלופדיה נכתבים ונערכים על-ידי צוות עורכים מקצועי, ומשולבים בהם סרטונים, מצגות ועוד.

   

                                לרכישת מינוי לאנציקלופדיה ynet  


   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים