שתף קטע נבחר

פסק הלכה: עבריין תנועה פסול לעדות

הרב רא"ם הכהן יציג ביום עיון בנושא "בטיחות בדרכים וקדושת החיים" פסיקה תקדימית: עברייני תנועה אינם יכולים לשמש כעדי קידושין מתחת לחופה. ומה מעמדו ההלכתי של המעשן?

עבריין תנועה פסול לעדות, ולכן אסור לו לשמש עד קידושין בחופת חברו – כך פוסק הרב רא"ם הכהן, ראש ישיבת ההסדר בעתניאל. לדבריו, השמירה על חוקי התנועה היא "חובה הלכתית גמורה", ולכן העובר עליהם נפסל לעדות. הכהן מגלה כי על פסק ההלכה שכתב חתמו גם הרב מרדכי אליהו, הרב דב ליאור ועוד שורה ארוכה של פוסקים בולטים בציונות הדתית. הוא יוצג מחר (ג') לראשונה ביום עיון בנושא "בטיחות בדרכים וקדושת החיים" שתקיים הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים.

  

בשיחה עם ynet מסביר הרב כי "אדם שחוצה קו לבן ומצפצף על החוק הוא מבחינתי רוצח שצריכים להוקיע אותו, וגם נסיעה באור אדום היא מעשה בלתי נסלח. מדובר בחובה הלכתית מוחלטת, וזה בכלל לא נושא לדיון". לדעתו, מעמדו ההלכתי של נהג כזה, אם פגע בכלי רכב או בהולכי רגל וגרם להרוגים, אינו זהה לזה של רוצח בשגגה אלא חמור יותר, והוא נחשב "שוגג הקרוב למזיד".

 

עד שעוקף בפס לבן - יוחלף 

"אני נוהג כך למעשה כבר כמה שנים", מגלה הרב הכהן, "לפני חופה אני שואל את העדים האם הם עוקפים בפס לבן. במידה שכן אני דורש מהם להביא עדים חדשים או להתחייב שיותר לא יעשו זאת". במקרים מסוימים ידחה הרב רא"ם גם נהגים שקיבלו דו"חות חניה, זאת אם חנו במקומות בהם מהווה הרכב מפגע בטיחותי - מעשה שלדעתו "אסור באיסור חמור". עם זאת הוא סבור כי "צריך להיות נבון ולדעת על מה להילחם, ולא לפסול כל אחד שחנה בכחול-לבן ושכח לשים כרטיס חניה. צריך לנהוג בתבונה".

  

ראש ישיבת עתניאל מודה כי אינו מכיר פוסקים נוספים המקיימים פסיקה זו הלכה למעשה, והוא מנצל את ההזדמנות כדי להטיח ביקורת מרומזת בחבריו הרבנים. "אני חושב שצריכה להיות להם אמירה ברורה יותר בנושא, אחרת לא יוכלו לומר 'ידינו לא שפכו את הדם הזה'", הוא אומר, "גם אני בפסיקתי לא באתי להתעסק בהלכות עדות אלא לצאת באמירה נחרצת בסוגיה. כך עשיתי, אגב, גם ביחס לעישון. מי שמעשן סיגריות פסול לדעתי לעדות משום שהוא מאבד את עצמו לדעת. יש איסור מוחלט לעשן. אני לא מוכן לקבל אחד כזה".

  

לקראת האירוע בו יציג את פסיקתו אומר הרב הכהן: "אם לא תצא משם אמירה בעלת משמעות קונקרטית - חבל על הזמן של כולנו. עצרות וכינוסים לא עומדים בפני עצמם ולא תמיד עוזרים. כל אחד הרי אומר שהוא נוהג בזהירות ושומר על החוק, אבל צריך לחשוב איך מונעים בצורה אקטיבית את הקטל בכבישים. זו הבשורה שצריכה לצאת מהאירוע מחר".

 

"בטיחות בדרכים וקדושת החיים"

ביום העיון לציבור הדתי והחרדי שתקיים הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים,

ידונו רבנים ואנשי מקצוע בנושא "בטיחות בדרכים וקדושת החיים". בין הדוברים: שר התחבורה שאול מופז, מנכ"ל הרשות יאיר דורי, והרבנים רצון ערוסי, דב ליאור, אליקים לבנון, רא"ם הכהן ושמחה קוק. 

 

שייקה רוזנפלד, המנהל את התחום הדתי-חרדי ברשות הלאומית לבטיחות בדרכים, אמר ל-ynet: "אנחנו מקיימים אירוע ראשון לציבור זה, ביוזמת המנכ"ל ובשיתוף מערכת החינוך, הרבנים והרשויות המקומיות, זאת לאור החשיבות של הציווי 'ונשמרתם מאוד לנפשותיכם' ובמיוחד לקראת ימי 'בין הזמנים' שאנו עומדים בפתחם. כולנו זוכרים את ארבעת בחורי הישיבה שנהרגו בהתהפכות ג'יפ בשנה שעברה, ואנחנו מקווים שאת החופשה הזו נעבור בשלום".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אין לך נקודות? כשר לעדות
צילום: ישראל ברדוגו
האוייב המר. ארכיון
צילום: יוסי ימפל - דוברות זק"א
מומלצים