שתף קטע נבחר

ח"כ ברכה: מי שירים עלינו יד - נשבור את ידו

הנוכחות בעצרת לציון שלוש שנים לפיגוע בשפרעם, שבו נרצחו ארבעה תושבים, היתה דלה. ח"כ מוחמד ברכה, תושב שפרעם, אמר כי "מי שירים יד על הציבור הערבי או על תושבי שפרעם, אנחנו נפעל לשבור את ידו"

מאות בני אדם צעדו הערב (יום ב') בשפרעם לציון שלוש שנים לפיגוע שבו נרצחו ארבעה מתושבי העיר על-ידי המחבל היהודי, עדן נתן זאדה.

 

"שלוש שנים וכאילו זה היה אתמול. הכאב גדול ולא מרפה", אמר עאדל טורקי, שאיבד את שתי בנותיו בפיגוע. "החדר של שתיהן נשאר כאילו הן עזבו אותו רק אתמול". האחות נסרין הוסיפה: "כל יום הוא סרט חוזר, אנחנו זוכרים כאילו זה קרה היום. מהטלפון הראשון ועד שנודע לנו כי הן אינן בחיים". בקרוב צפויה אשתו של אחיהן של הנרצחות, הזרה ודינה, ללדת בת. "היא תיקרא דינה, על שם האחות".  


תמונותיהן של הזרה ודינה טורקי, שנהרגו בפיגוע (צילום: חגי אהרון) 

 

בצעדה השתתפו גם מנהיגי הערבים. תושב העיר, יו"ר חד"ש חבר הכנסת מוחמד ברכה, אמר כי "מי שירים יד על הציבור הערבי או על תושבי שפרעם, אנחנו נפעל לשבור את ידו. הבחורים הם שהגנו על עצמם ואם לא היו עושים כן, כל דקה היתה גובה קורבנות נוספים. ולאלו שחושבים שאנחנו תופעה חולפת אני אומר: אנחנו נולדנו כאן וכאן נמות, זו המולדת שלנו".

 

ברכה אמר ל-ynet כי הוא תובע להקים ועדת חקירה, "נדרוש להתחקות אחר תנועותיו של זאדה, מי תמך בו ומי ידע שזרע הפורענות שנזרע הולך להתפרץ". יו"ר חד"ש הוסיף: "אכן, באופן ממלכתי רשמי, הובעה שאט נפש - אך הקרקע שעליה צמחה תופעת עדן נתן זאדה עדיין קיימת ומטופחת בכנסת על ידי חקיקה רשמית אנטי-ערבית ואנטי-דמוקרטית. בנוסף, בכל יום ממציאים משהו חדש בכדי להעמיד את הקורבן במעמד של האשם".

 

הוא דיבר על הכוונה להזמין לשימוע כמה מתושבי העיר שהשתתפו בלינץ' במחבל היהודי. "תחילה עצרו שבעה והיום מדברים על 12 שיובאו לשימוע, מה שנדרש הוא להתחקות אחר תנועותיו של זאדה ולחקור את התופעה שנקראת עדן נתן זאדה ולא רק את האיש. זו תופעה שמתירה את דם הערבים כהפקר וזה לא התחיל ב-4 באוגוסט 2005".


הצעדה בשפרעם (צילום: חגי אהרון)

 

לעצרת המתקיימת זו השנה השלישית לא הגיע ראש העיר, אורסן יאסין, והנוכחות היתה דלה מבעבר. חבר כנסת סעיד נאפע מבל"ד שהשתתף, אמר: "אין ספק שבתקופה האחרונה מורגשת מגמה של השתתפות דלילה באירועים. זה נובע בעיקר מתסכול. אנשים כאילו השלימו שזה גורלם במדינה הזאת. מדי כמה שנים נוסף עוד יום זכרון, יש לנו כבר כמה ימי זכרון שכאלה וכנראה שישנם אנשים שחושבים שהשתתפות בעצרת כזו לא תועיל".

 

בהתייחס לאירוע עצמו, אמר נאפע: "השלטונות במדינה אמנם הוקיעו את האירוע, אך זה רק מהפה לחוץ. ההוקעה האמיתית היא לא בדיבורים, היא במעשים ומה שקרה עם החקירה וההחלטה לזמן את הנחקרים לשימוע מלמד שהשלטונות במדינה על כל זרועותיהם מפגינים זלזול משווע".

 

בפיגוע שאירע בתחילת אוגוסט 2005 - החייל העריק עדן נתן זאדה פתח בירי כשהוא לבוש מדים בתוך אוטובוס בקו 165 בשכונת הדרוזים בשפרעם. ארבעה בני אדם נהרגו מהיריות ותשעה נפצעו. אלפי תושבים התגודדו והשליכו אבנים ובקבוקים על האוטובוס. מפגינים זועמים שהצליחו לחדור לאוטובוס ביצעו לינץ' ברוצח והרגו אותו. 

 

לפני כחודשיים זימנה הפרקליטות במחוז חיפה 12 תושבים משפרעם לשימוע לקראת הגשת כתבי אישום, בפרשת הלינץ' בנתן זאדה. נגד החשודים נשקלים כתבי אישום בעבירות תקיפה, חבלה ואלימות, אך לא ברצח או בהריגה. בהודעת הפרקליטות נאמר: "מבלי לגרוע מחומרת מעשיו הרצחניים של זאדה, סבורה הפרקליטות כי בארועים שהביאו למותו של זאדה נעברו על ידי מספר משתתפים עבירות פליליות, וכי בעצם ביצוען, בבחינת נטילת החוק לידיים בידי אותם אנשים, היתה פגיעה קשה בשלטון החוק". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חגי אהרון
מדליקים נרות לזכר ההרוגים
צילום: חגי אהרון
צילום: גיל יוחנן
ח"כ ברכה. דרושה חקירה
צילום: גיל יוחנן
צילום: חגי אהרון
האוטובוס בשפרעם
צילום: חגי אהרון
עדן נתן זאדה
מומלצים