שתף קטע נבחר

בעקבות עסקת השבויים: "לתת גט על תנאי לפני גיוס"

הרב יעקב אריאל, מבכירי הציונות הדתית, תוקף את ההחלטה לשחרר מחבלים ולסכן את הציבור בתמורה לגופות אלדד רגב ואהוד גולדווסר ז"ל, ואומר: "אם הסתירו מהציבור שהחיילים מתים כדי להשלים את העסקה - זה חמור עוד יותר". ההצעה שלו: 'להעתיק' מצבאו של דוד דוד המלך ולערוך גט על תנאי לכל חייל היוצא למלחמה, "כמו טביעות האצבע וצילומי השיניים"

"ההחלטה לשחרר מחבלים ולסכן את הציבור בתמורה לגופות חיילים היא טעות חמורה ונפוצה שחוזרת בצבא כבר כמה פעמים" - כך טוען היום (ג') רב העיר רמת גן הרב יעקב אריאל, מבכירי הרבנים בציונות הדתית. לדבריו, "מדובר במעשה שלא ייעשה - 'פולחן מתים' הקובע כי עבור גופות מותר לעשות הכל".  

 

בכינוס השנתי לתורה שבעל פה המתקיים במוסד הרב קוק בירושלים הדגיש הרב אריאל כי אסור להכניס את הציבור למצב של פיקוח נפש, ותהה: "האם בשביל הבאה לקבר ישראל, אפילו של קדוש, צריך לסכן אזרחים? על כבוד וממון צריך לוותר בשביל להחזיר גופות אבל לא על חיי אדם!". הוא הדגיש כי דבריו מכוונים גם למקרה בו סרקו חיילי צה"ל את ציר פילדלפי בחיפוש אחר פיסות גופות חבריהם שנהרגו בהתפוצצות נגמ"ש במקום.

 

הרב אריאל תקף בכינוס את הממשלה ואמר כי אם הסתירה מהציבור מידע על מות החיילים רק כדי להשלים את עסקת החילופים, מדובר במעשה חמור עוד יותר. הוא גילה כי התבקש להתערב ולהביע את דעתו ההלכתית לקראת המהלך, אך סירב לעשות זאת כיוון שלא היה בקיא במידע המודיעיני אודות מצבם של רגב וגולדווסר.

  

הויכוח עם הרב גורן

בהקשר זה סיפר הרב על ויכוח הלכתי שהיה לו עם הרב הצבאי הראשי לשעבר, שלמה גורן, שהתיר לחלל שבת כדי לפנות חלל מלחמה. "הוא הסביר שיש חשש שהאויב יקח את הגופות, יסחור בהן וכך ישוחררו מחבלים שיסכנו את הציבור", אמר הרב אריאל, "אני טענתי שזו בדיוק הבעיה, שמוכנים להגיע לפיקוח נפש בשביל גופות".  

 

הרב מודה כי במקרה בו החייל החטוף השאיר אישה עגונה צריך לשקול שיקול נוסף ואולי אף לסכן מעט את הציבור, כיוון ש"היא אומללה ומצבה קרוב לפיקוח נפש". עם זאת הוא סבור כי יש למנוע מצבים כאלה מראש בעריכת "גט על תנאי" לכל חייל היוצא למלחמה - גט שייכנס לתוקף רק במקרה של נפילה בשבי. לדבריו, בצה"ל כבר הכינו גטים כאלה אך בשלב זה נמנעים מלהשתמש בהם, למרות שהציע זאת בעצמו לרב הצבאי הראשי אביחי רונצקי ולקודמו בתפקיד ישראל וייס.

 

על הטענה לפיה יגרום הדבר לירידה במורל הלוחמים, אמר הרב אריאל: "כל חייל שמתגייס נותן טביעת אצבע וצילומי שיניים וגם נדרש להצהיר למי הוא רוצה שתלך המשכורת האחרונה. כולם יודעים למה עושים את זה ואף אחד לא טוען שזה פוגע במורל. לא יקרה כלום אם באותו מעמד יחתמו החיילים הנשואים גם על המסמך הזה".

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
החזרת החטופים
צילום חגי אהרון
צילום: אילן מרסיאנו
הרב יעקב אריאל
צילום: אילן מרסיאנו
מומלצים