שתף קטע נבחר

כ-25 נעצרו בהפגנה נגד מפקד גזרת נעלין

פעילי שמאל ואנרכיסטים הגיעו לזכרון יעקב כדי להפגין ליד ביתו של מח"ט בנימין, אל"מ אביב רשף, האחראי על גזרת נעלין - בה נהרגו בימים האחרונים ילד ונער פלסטינים ומפגין בכפר נורה מטווח קצר. המשטרה הכריזה על ההפגנה כבלתי חוקית ועצרה כ-25 משתתפים

האירועים האלימים בכפר הפלסטיני נעלין עוברים לתחומי ישראל. בהפגנה סוערת מול ביתו של מפקד חטיבת בנימין בזכרון יעקב, נעצרו הערב (יום ג') 25 פעילי שמאל ואנרכיסטים ישראלים. כ-40 מפגינים הגיעו לביתו של אלוף-משנה אביב רשף, הממונה בין היתר על הכפר נעלין, משום שלטענתם נאסר עליהם להפגין בשטח הכפר הפלסטיני.

 

המפגינים מוחים על אירועי השבועות האחרונים בכפר נעלין, במהלכם נהרגו צעיר וילד מאש חיילי מג"ב, ועל התקרית בה ירה חייל כדור גומי על רגלו של פלסטיני כפות. בעקבות המקרה האחרון רשם מפקד פיקוד מרכז, האלוף גדי שמני, הערה לרשף, על-כך שלא דיווח על המקרה למשטרה הצבאית.


שלטים נגד המח"ט (צילום: אקטיבסטילס) 

 

סמוך לשעה 18:00 הגיעו כ-40 פעילי שמאל ואנרכיסטים סמוך לביתו של אל"מ רשף. המפגינים הניפו בזכרון יעקב שלטים עליהם נכתב" "יש בשכונה פושע מלחמה", "גדר בונים על גופות", "רוצחי אחמד מוסא ויוסוף עמירה לדין" ו"אין חסינות לרוצחים במדים".

 

כוחות משטרה שהגיעו למקום, בפיקודם של מפקד מרחב חוף תת-ניצב רוני עטייה ומפקד תחנת משטרת זכרון יעקב רב-פקד עופר קנטרוביץ'. המשטרה הורתה למפגינים לעזוב את המקום, ולאחר שלא עשו כך נעצרו כמה מהם. המפגינים התעמתו עם השוטרים וניסו להגיע לביתו של מפקד החטיבה. המפגינים שנעצרו נלקחו לחקירה בתחנת המשטרה בזכרון יעקב. מהמשטרה נמסר כי השוטרים פעלו בתקיפות, בין היתר בשל הוראת היועץ המשפטי לממשלה שלא לאפשר פוליטיות סמוך לביתם של קציני צבא.


שוטרים ומפגין (צילום: אקטיבסטילס)

 

אחד המפגינים, יונתן פולק, אמר ל-ynet כי בניגוד לטענת המשטרה, ההפגנה היתה חוקית. "השתתפו בהפגנה פחות מ-50 איש, מספר שאינו מצריך אישור משטרתי. לא חסמנו שם כבישים ולא התפרעו, המשטרה הפעילה כוח מופרז ולעיתים אף היכתה חלק מהמפגינים. אנחנו לא מופתעים שבמדינה שבה הצבא מאפשר ירי והרג של ילדים, המשטרה מפחדת מכמה מפגינים שפעלו כחוק". הוא ציין בנוסף כי אל"מ רשף הוא האחראי הישיר לנעשה בנעלין ומשום כך לגיטימי להפגין מול ביתו.

 

מנגד, ח"כ עתניאל שנלר (קדימה) הביע מחאה על המעשה: "הפגנת השמאל היא פגיעה אנושה בהפרדה בין פוליטיקה לצבא העם. יש להגן על צה"ל מפני קנאים אידיאולוגים המניחים מטעני חבלה אידיאולוגים שירסקו את הצבא. את המחבלים האלה צריך לעצור ולשפוט ללא כל היסוס ורתיעה. אבקש לכנס בדחיפות את ועדת חוץ וביטחון בכנסת, שכן מתפקידנו להגן על צה"ל תוך שמירת הדמוקרטיה".  

 

התקרית האחרונה בנעלין אירעה אתמול, כאשר במהלך מסע ההלוויה של יוסף סמירה, שנהרג ככל הנראה בביתו מקליע שירה שוטר מג"ב. אנשי כוחות הביטחון ירו כדורי גומי, גז מדמיע ורימוני הלם לעבר משתתפי ההלוויה. ממג"ב נמסר בתגובה כי הפלסטינים חסמו ציר תנועה ולכן הם נאלצו להשתמש באמצעים לפיזור הפגנות.

 

בהכנת הידיעה השתתף אמנון מרנדה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אקטיבסטילס
ההפגנה בזכרון יעקב
צילום: אקטיבסטילס
צילום: AFP
הפגנה בנעלין
צילום: AFP
מומלצים