שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  טיול עם שורשים: עין לעציון
  מערת הנזיר חריטון, שמן זית בתקוע, גבינות עזים בספר המדבר, אמת מים עתיקה באפרת. כביש חדש שגולש מירושלים הופך את הרצועה המזרחית של גוש עציון לזמינה מתמיד
  מה שהתאים פעם לנזירים, שביקשו לנטוש את המולת החיים ולהיטמע בבדידות המדברית, בטח מתאים גם למטיילים של היום. מדרום-מזרח לירושלים, בספר המדבר, משתרעת הרצועה המזרחית והפחות מוכרת של גוש עציון, זו שאת ערוצי נחליה החלו להציף לפני כ‭1,700-‬ שנה מאות מתבודדים וסגפנים, ואלף שנה לפניהם שוטט כאן ילד בשם עמוס ששמו ייחרת אחר כך בדפי התנ"ך. כביש חדש ומשובח ‭(356)‬ שגולש משכונת הר חומה בירושלים וחולף בשולי ההרודיון, מחבר היום את הבירה עם הנופים הקדומים האלה, שבתחומם מחופרת המערה הקרסטית הגדולה ביותר בארץ - מערת הנזיר חריטון.

   

  כ‭4-‬ קילומטרים של מחילות, אולמות וכוכים, במפלסים שונים, חבויים במערה הזו, הפעורה בנחל תקוע, מול היישוב נוקדים. אולם הכניסה רחב הידיים מוביל לעשרות אולמות נוספים, שאל חלקם ניתן להגיע בזחילה עטורת פנסי-ראש (בליווי מדריך מוסמך‭.(!‬ המערה המסתורית והמרשימה קרויה על שם נזיר (יליד טורקיה של היום) שייסד במאה הרביעית בארץ ישראל (אז טריטוריה רומאית-ביזנטית) את ראשוני מנזריה.

   

  • איך מגיעים: פונים מכביש 356 מזרחה אל היישוב תקוע. מהיישוב יורדים עם הרכב עד החנייה המוסדרת ומשם צועדים למערה על פי סימון שביל ברור.

   

  זה הזמן לחזור לתקוע, לסיור (חינם) בבית בד (בקרבת אולם הספורט) המפיק שמן זית משובח מזנים שונים. מטעמו העדין ניתן להתרשם במסעדה הכפרית-חלבית הצמודה, המגישה ארוחות בוקר יצירתיות ותבשילים חלביים על טהרת גידולי האזור ‭60-40)‬ ש‭.('‬ במקום (כשר למהדרין) מתקיימים אירועים חגיגיים (עד 250 איש) וכמו כן ערבי ג'ז בהשתתפות נגנים מקומיים. טל' ‭052-4767497‬ (יצחק‭.(

   

  למעוניינים לשלב טיול על סוס באזור, או במדבר יהודה בכלל, בתקוע פועלת חווה לגידול סוסים אציליים. לתיאום טיולים מודרכים: טל' ‭.052-5217452‬

   

  הורדוס עם יוגורט

  מבצר הרודיון, שנבנה על ידי הורדוס וקרוי על שמו, שימש לו מפלט מהקור הירושלמי וכן מפני אויבים ומורדים. הארמון המבוצר, על אולמותיו ומרחצאותיו המפוארים, נבנה על גבעה הבולטת למרחוק בראשה הקטום. למרגלות הגבעה נבנתה בריכה גדולה מוקפת גנים, שקיבלה את מימיה מאמה שהוליכה את מי מעיינות ארטס, באזור בית לחם.

   

  על פי תיאורו של ההיסטוריון יוסף בן מתתיהו בחר הורדוס להיקבר בהרודיון, אבל עד לגילוי הדרמטי של מתחם הקבר, לא מכבר, לא היה ביסוס מדעי לדבריו. בימים אלה מתבצעות חפירות סביב האתר ולא ניתן עדיין לבקר בו, אם כי ניתן להשקיף עליו ממרומי הארמון. הביקור בארמון, על מרתפיו החשוכים ושרידיו הארכיטקטוניים המרשימים, מספק חוויה בפני עצמה.

   

  את גן לאומי הרודיון מתחזקת רשות הטבע והגנים הלאומיים. הכניסה בתשלום. לתיאום סיורים קבוצתיים: ‭.057-7762251‬


  מבצר הרודיון (צילום: יפה רזיאל) 

   

  חוות שדה בר נמצאת בכפרון זעיר למרגלות ההרודיון, עניין של כמה דקות נסיעה. במקום רועות עזים אדומות שניזונות משטחי מרעה מבוקר ועד ערב. החלב המשובח והטיפול הפרטני של יושבי האתר מניבים גבינות בוטיק שנמכרות במעדניות באזור ירושלים.

   

  בתפריט: גבינות קשות, גבינות לבנות ויוגורט. ניתן לערוך סיור במחלבה, לטעום מהגבינות, להקשיב לסיפור המעניין של מתחזקי המקום ולהתרשם מהנופים. במחלבה מוכרים גבינות עזים, יוגורטים ושמן זית.  עוד פרטים תוכלו למצוא באתר.

   

  אל בורות המים

  בימים חמים אין כמו הליכה במים קרירים, רצוי הרחק מעין השמש הקופחת. אמת הביאר בשולי המועצה המקומית אפרת היא חלק ממפעל עצום ומורכב שהוקם בימי בית שני ונועד להולכת מים מהר חברון לירושלים. בירת הממלכה ההרודיאנית נזקקה לכמויות עצומות של מים - לצורך פולחני המקדש ולשימושם של עולי הרגל הרבים שפקדו את העיר.

   

  אמת הביאר (נחל הפירים) המרשימה, שאורכה כ‭4.5-‬ ק"מ, נבנתה בטכנולוגיה משוכללת ביותר, תוך שימוש בכלי מדידה מדויקים וידע הידרולוגי-גיאולוגי. המטיילים מוזמנים להשיל נעליים וליהנות מטבילה עד המותנים במעיין התת-קרקעי, שממנו נמתחה אמה שהוליכה מים עד לבריכה העליונה ב"בריכות שלמה‭."‬ לאורך המסלול מציצים סלעי גיר וחוואר ספוגים מים. יש להצטייד בפנס ובבגדים להחלפה.

   

  באתר ניתן לקיים אירועים קטנים לאור נרות במערה שמעל האמה או באוהל בדואי המארח לארוחות כשרות.

   

  לתיאום ביקורים: החברה לפיתוח גוש עציון, טל' ‭054-8166400 ,02-9931388‬ (אלעד‭.(‬

   

  • איך מגיעים: ‭.1‬ מאזור ההרודיון ותקוע, בו ביקרנו קודם לכן, ממשיכים להדרים בכביש 356 עד למפגשו עם כביש פנימי ‭.3157‬ פונים בו מערבה ומטפסים לעבר אפרת (תוך מעבר בכפר פלסטיני‭.2 ;(‬ לחוששים מהמסלול הזה: חוזרים לשכונת הר חומה בירושלים וחוברים לכביש ‭.60‬ נוסעים בו דרומה לעבר גוש עציון עד אפרת.

   

  גורמה למהדרין

  הביקור באפרת חותם את הסיור המוצע כאן בחלק המזרחי של גוש עציון ומפנה אותנו לכמה אתרים במרכז הגוש, ממערב לכביש ‭.60‬

   

  גוש עציון יושב באזור הררי קלאסי לגידול גפנים. משפחת רוזנברג מאפרת חידשה את ענף היין באזור כשנטעה כאן לפני כעשר שנים כרמים, בשיתוף קיבוצי

  האזור. בין הזנים המשגשגים: קברנה סוביניון, מרלו, שירז, פינו-נואר, קברנה פרנק, פטיט וורדו, שרדונה, וויאוניה, גווירצטמינר. כהמשך טבעי, החל אב המשפחה, שרגא רוזנברג, לייצר יינות במרתף ביתו, עד שבשותפות עם יקב תשבי ומשקיע מחו"ל נבנה בצומת גוש עציון יקב בוטיק שלצדו מרכז מבקרים. המטיילים יכולים לצפות כאן בתהליכי הייצור. במקביל פועלת במקום מסעדה חלבית שמגישה מאפים ודגים בכשרות מהדרין ‭90-50)‬ ש' לארוחה‭.(‬

   

  הסיור ביקב ללא תשלום. טל' ‭.02-9309220‬

   

  • איך מגיעים: מדרימים קצת מאפרת על כביש ‭,60‬ עד צומת גוש עציון.

   

  מתגעגעים למנת אדרנלין? חוות "ארץ האיילים" מספקת את פרק האקסטרים באזור. בחווה, הממוקמת ביער טבעי המשקיף אל נוף גפנים, יש חי-בר, בריכת עופות מים, קיר טיפוס ומתחם פיינטבול וחץ וקשת. מהמקום יוצאים טיולי סוסים וג'יפים למעיינות הרבים הנובעים בשטח.

   

  אבל ה-אטרקציה בחווה היא האומגה הארוכה בארץ ‭600 -‬ מטרים. בנקודת השיא, לא פחות מ‭150-‬ מטרים מפרידים בין הגולש בה לבין האדמה מתחתיו. המסלול עובר מעל קניון יפהפה.

   

  מי שצלח את החוויה ונהיה רעב יכול לסעוד בבר-מסעדה (בשרים על האש, כשר למהדרין) המרוהט בעץ טבעי ומעוטר בפוחלצים.

   

  הכניסה לאתר - בתשלום: ‭150-80‬ ש' לאדם בקבוצה, תלוי בתפריט. טל' ‭.050-5388705‬

   

  • איך מגיעים: פונים בדרך עפר המתפצלת מכביש 367 החוצה את הגוש, פחות או יותר מול כפר עציון.

   

  גורמה כשר למהדרין? במסעדת "גוונא" שביער משואות יצחק, בשולי הישוב בת עין, מנסים להתמודד עם האתגר. המסעדה, שכשמה מנסה לגוון את התפריט חדשות לבקרים, יושבת על צלע הר הצופה לעבר נופי הרי יהודה, ירושלים והשפלה. המבנה עשוי עץ אגוז מאסיבי ואורן ועיצוב החלל הפנימי הוא בסגנון קלאסי, כשעל הקירות תערוכות אמנות מתחלפות. גינה חביבה וחלונות קרועים אל הנוף פותחים את התאבון, ולהשלמת התמונה הפסטורלית מטפטפים בקרבת השולחנות במרפסת מפלוני מים.

   

  מהמטבח מוציאים כל יום תפריט משתנה בהתאם למצב רוחו של השף ולעונות השנה, כשהמכנה המשותף הוא שכל המנות על טהרת מאכלי החלב. המגוון נע ממזרח-תיכוני דרך איטלקי ועד מנות בהשפעה צרפתית. האוכל טרי-טרי ומוגש בחינניות. מחירים: ‭90-50‬ ש' לסועד. ניתן לקיים במקום אירועים. טל' ‭.02-5336036‬

   

  • איך מגיעים: מבית עין, לפי השילוט.

   

  גוש עציון המחודש סוגר 40 שנות התיישבות ומזמין את הקהל הרחב לחוות את ההיצע התיירותי שלו. מטיילים יכולים להגיע באופן עצמאי, אבל לטיולי השטח, ברכב או ברגל, רצוי להיעזר במדריך מקומי. פרטים מלאים על סיורים ואתרי תיירות ולינה בגוש: עמותת התיירות גוש עציון, טל 02-9933863‬. טיילי שטח מוזמנים לפנות גם לבית ספר שדה כפר עציון, טל' ‭.02-9935133 

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: שי רוזנצוויג
  האומגה הארוכה בארץ. ארץ האיילים
  צילום: שי רוזנצוויג
  מעיין עין חוגלה. טיולי ג'יפים וסוסים
  צילום: יפה רזיאל
  מומלצים