שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  מי זכה בפרס נובל הראשון לפיסיקה?
  מערכת האנציקלופדיה עונה לשאלות הגולשים
  שאלה: למערכת האנציקלופדיה שלום, אולי תוכלו לענות לי על שאלת טריוויה קצרה - מי זכה בפרס נובל הראשון לפיסיקה? 

   

  תשובה: לגולש היקר שלום, פרס נובל לפיסיקה הוענק לראשונה ב-1901, הזוכה בפרס היה הפיסיקאי הגרמני וילהלם קונרד רנטגן. החוקר המפורסם שימש פרופסור
  לפיסיקה במספר אוניברסיטאות. מחקריו עסקו בנושאים שונים, כגון אלסטיות ופיאזו-חשמליות. ב-1895 הבחין במקרה כי פיסה של תרכובת בריום שהיתה במעבדתו פלטה קרינה בעת שהפעיל שפופרת קתודית. הוא ניחש כי פגיעת הקרניים הקתודיות בזכוכית השפופרת חוללה קרינה מסוג אחר, שגרמה לזרחנות זו. הוא הוסיף ובדק את הקרינה, ומצא שהיא חודרת חומרים שונים, וכן שהיא חושפת לוחות צילום.   

   


  רעייתו של וילהלם רנטגן מציגה את כף ידה

    

  רנטגן עמד מיד על אפשרויות היישום הרפואי לתגליתו, ואכן, אחד מתצלומיו הראשונים מציג את כף ידה של אשתו, שעצמותיה גלויות לעין. כעבור זמן קצר מאוד החלו רופאים להסתייע בתצלומי רנטגן לאבחון. אולם רנטגן לא עמד על טיבן המדויק של קרניו, ולכן נתן להן את השם X, המציין נעלם (בפועל, קרינת רנטגן היא קרינה אלקטרומגנטית, שאורך הגל שלה הוא בין מאית הננומטר ל-10 נ"מ) אך גם כך עוררה תגליתו הד ניכר וזיכתה אותו בפרס נובל.

   

  למאגר התשובות - לחצו כאן 

   


    

  אנציקלופדיה ynet מכילה מגוון עצום של ערכים וחיונית לתהליכי למידה והעשרה כמקור מידע מוביל, אמין ובטוח. ערכי האנציקלופדיה נכתבים ונערכים על-ידי צוות עורכים מקצועי, ומשולבים בהם סרטונים, מצגות ועוד.

   

                               לרכישת מינוי לאנציקלופדיה ynet  


   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים