שתף קטע נבחר

השגריר לשעבר: "הגאורגים ראו בצה"ל מודל"

שבתאי צור סיים את תפקידו בגאורגיה רק לפני חודש. בשיחה עם ynet הוא נזכר בילדותו באזור שהפך מוקד המלחמה, וסיפר על שיחות עם גורמי ממשל שהעריצו את הצבא הישראלי

"כשהתחילו לחזק את הצבא הגאורגי, בשיחות שלי עם אנשי הממשל הם תמיד אמרו לי שהמודל שעומד לנגד עיניהם זה המודל של הצבא הישראלי" - כך אמר ל-ynet שבתאי צור, שסיים לפני כחודש את תפקידו כשגריר ישראל בגאורגיה, וגם נולד בעצמו במדינה שנמצאת כעת בלב סכסוך עקוב מדם עם רוסיה. היום כינסו במשרד הביטחון דיון מיוחד בנושא מכירת הציוד הביטחוני לגאורגיה.

 

לחימה בקווקז - דיווחים אחרונים:

 

צור, כיום מועמד לראשות עיריית אשקלון, הסביר שמאז היבחרו של הנשיא הנוכחי סאאקשווילי, נעה גאורגיה לעבר פיתוח בתחומים רבים.

 לגבי הצבא, הוא מונה את גיוס הנשים המוצלח, וגיוס אנשי מילואים, כנקודות לחיקוי שמצאו בצבא הישראלי. "לדעתי זה גם חלק מהייעוץ שהם קיבלו מהחברות הישראליות הפועלות שם", אמר.

 

לדבריו, הפיתוח המואץ הביא אנשי עסקים מכל העולם הגיעו לגיאורגיה, ובהם גם "אנשי עסקים ישראלים רבים בסדר גודל רציני מאוד". לפי צור, המתיחות שהייתה באוויר זה זמן רב עם המחוזות הבדלניים הפרו-רוסיים, הביאה גם אנשי צבא לשעבר לפעול במקום. "החברה הפרטית של גל הירש פועלת לא מעט זמן בגאורגיה ונותנת ייעוץ לצבא הגאורגי".

 

השגריר לשעבר נזכר בילדותו: "מאז ומתמיד דרום אוסטיה ואבחזיה היו חלק מגרוזיה. אני זוכר שכשהייתי ילד היינו הולכים לטייל שם, מבחינתנו זה היה תמיד חלק מהמדינה שלנו. חבל מאוד שזה קורה עכשיו, דווקא באחת התקופות הטובות ביותר של גאורגיה".

 

לדברי צור, כיום יש בגאורגיה כ-6,000 יהודים, שנהנים ממעמד כלכלי גבוה יחסית, וכמעט שאינם סובלים מאנטישמיות. כ-150-200 יהודים מתגוררים בגורי, עיר הולדתו של סטאלין, שספגה הפצצות כבודות מאוד. "הלילה שוחחתי עם שלוש אחיות שמתגוררות שם.

 הן סיפרו לי שכל הבניינים לידם הופצצו כמעט לגמרי אבל הן לא יודעות על נפגעים יהודים. חלק גדול עזבו את העיר, אני עדיין בקשר איתן ומנסה לסייע".

 

צור מספר עוד שקיים לא מעט שיחות עם אנשי ממשל גאורגים, נציגי השגרירות שם ועוד. "רוב האוכלוסיה היהודית מרוכזת בבירה טביליסי, ואנו לא יודעים על נפגעים יהודים".

 

ומה הערכתו לגבי אפשרות לפתרון הסכסוך העקוב מדם? "אני מעריך שהרוסים ינסו לחמם את הגזרה יותר באבחזיה. אני מקווה שארצות הברית תתערב ותושיב אותם סביב שולחן הדיונים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חיילים גאורגים בדרום אוסטיה
צילום: רויטרס
הנשיא סאאקשווילי (משמאל) ושר ההגנה קזראשווילי
צילום: רויטרס
מומלצים