שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  צילום: ויז'ואל/פוטוס

  'שיבא': תינוק מת מחנק - לבו הושתל בתינוק אחר

  מותו הטראגי של תינוק בן 10 חודשים בסוף השבוע שנחנק למוות לאחר שבלע פקק מפלסטיק, העניק חיים חדשים לתינוק אחר, בן שנה וארבעה חודשים, שסבל מאי ספיקת לב והפתרון היחיד עבורו היה השתלת לב. המושתל שקל רק 6 ק"ג, המשקל הנמוך ביותר של מושתל בישראל

  תינוק בן שנה וארבעה חודשים זכה בסוף השבוע ללב חדש ולחיים חדשים. התינוק נולד עם מום שפגע בצד השמאלי של לבו וסבל מאי ספיקת לב. הדרך היחידה לטפל במום המולד היתה על ידי השתלת לב. תרומת האיברים התקבלה מהוריו של תינוק בן עשרה חודשים שנפטר לאחר שבלע פקק מפלסטיק ונחנק למוות.  

   

  התינוק שזכה לתרומת הלב סבל ממום מולד ונותח פעמיים בבית החולים "שיבא" בנסיון לשפר את תפקודי הלב, אך הניתוחים לא הצליחו והפתרון היחיד שנותר היה השתלה. "קצב ההתפתחות שלו היה נמוך בהרבה בהשוואה לתינוק רגיל. חלק גדול מתקופת חייו הקצרה הוא בילה בבית החולים", סיפר פרופ' ג'יי לביא, מנהל היחידה להשתלות לב בבית החולים, שביצע את ההשתלה יחד עם ד"ר דודי משאלי, מנהל היחידה לניתוחי לב בילדים. עוד סיפר ד"ר לביא כי "בשל אי ספיקת הלב הקשה התינוק, שרק החל לנסות לעשות את צעדיו הראשונים לא הצליח בזאת בשל המאמץ הרב וליבו החלש". 

   

  השתלת לב בתינוקות היא אירוע נדיר יחסית. השתלת לב קודמת בוצעה בתינוקת בת שנה וחודש, אך במקרה זה מדובר בתינוק בעל משקל הנמוך ביותר שהושתל בישראל. בשל אי ספיקת הלב שממנה סבל היה משקלו של התינוק 6 ק"ג בלבד. 

   

  פרופ' לביא עדכן כי הבוקר (ב') נותק התינוק ממכשירי ההנשמה והוא נושם בכוחות עצמו. בני משפחתו של התינוק, שנקראו בדחיפות להגיע לבית החולים בשבת, נועצו באדמו"ר מנדבורנה ורק לאחר שקיבלו את ברכתו החלו בהכנות לניתוח. 

   

  מגופו של התינוק שנפטר נלקח גם כבד, אך הוא לא התאים להשתלה בישראל. בהסכמת הורי התינוק הוטס הכבד למרכז ההשתלות האיטלקי. בשנה האחרונה סייעה איטליה בתרומת כבד לארבעה ילדים ישראלים ומבוגר, שלא נמצאה להם תרומה בארץ. צוות רופאים איטלקיים הגיע לארץ במטוס פרטי כדי להעביר את הכבד למרכז ההשתלות בפלרמו. ההשתלה בוצעה בתינוק מאלבניה, שמצבו מוגדר כעת יציב. 

   

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  ההשתלה הייתה הפתרון היחיד עבור התינוק
  צילום: index open
  צילום: עופר מאיר
  "התינוק המושתל לא הצליח ללכת בגיל שנה". פרופ' ג'יי לביא
  צילום: עופר מאיר
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים