שתף קטע נבחר

צילום: רויטרס

נשיא גאורגיה: הפסקנו את האש, אך רוסיה פלשה

במסיבת עיתונאים מיוחדת שכינס הנשיא הגאורגי, הבהיר כי ארצו הסכימה לנצור את האש, אך רוסיה פלשה אליה. לטענת גאורגיה, כוחות רוסים יצאו מאבחזיה ודרום אוסטיה והחלו לפעול בעיירות גאורגיות באזור. מוקדם יותר מסרו גורמים בדלנים שהצבא הגאורגי שב לתקוף בדרום אוסטיה. מנהיגי רוסיה: במערב מציגים את הקורבן כתוקפן, אין לחזור על טעות הסכם מינכן

נשיא גאורגיה כינס אחר הצהריים (יום ב') מסיבת עיתונאים מיוחדת על רקע דיווחים על חידוש הקרבות בדרום אוסטיה. במסיבת העיתונאים הבהיר כי ארצו הפסיקה את האש, אך בתגובה פלשה רוסיה, שמעוניינת לכבוש את גאורגיה כולה. "אולי הם רוצים את כל גאורגיה, אך אנחנו לא ניכנע", אמר הנשיא הגאורגי, שקרא לעולם להתערב ולבלום את הרוסים.

 

סאאקשווילי סיפר כי הצבא הרוסי תקף יעדים אזרחיים בגורי וסיכל ניסיונות להעניק סיוע הומניטרי במחוזות הבדלניים. "ראיתי במו עיני איך הם הורגים אזרחים ועיתונאים, לפחות שני עיתונאים נהרגו בידי הרוסים, אחד מהם צילם אותי חצי שעה לפני שנהרג". במקביל הודיע משרד ההגנה הגאורגי כי כוחות רוסים החלו לפעול בעיירה מחוץ לדרום אוסטיה, וכן בעיירה הגאורגית סנאקי מחוץ למחוז אבחזיה.

 

מלחמה בקווקז - הידיעות האחרונות:

 

ציין כי "האוכלוסייה באבחזיה נמצאת בסכנת השמדה בעוד אנחנו מדברים, ישנו שימוש של אלימות נגד התושבים, הפרות של כל הבנה בין לאומית, אנשים בורחים מבתיהם, נורים למוות על-ידי כוחות רוסיה, זה מה שקורה והעולם חייב להתעורר". הנשיא הגאורגי האשים כי "בגלל שהעולם לא הגיב בעבר על התגרויות של רוסיה, הם הגיעו למסקנה שהם יכולים לפלוש".

 

לטענת הנשיא הגאורגי, הכוחות הרוסים מבצעים טיהור אתני באבחזיה. "אנחנו מצפים מארה"ב לפעול להפסקת האלימות. לארה"ב יש הרבה השפעה על רוסיה והיא צריכה להשתמש בכל מה שיש לה על מנת לעצור את הטירוף הזה. אנחנו רוצים התערבות מהעולם שתוביל לשלום, לעולם לא ניכנע לרוסים", אמר סאאקשווילי, שהוסיף: "לא אכפת לי על עתידי הפוליטי בעקבות המלחמה, אני רוצה שהלחימה תיפסק". עוד טען כי "גיאורגיה לא התחילה את האלימות".


נשיא גאורגיה במסיבת העיתונאים: "לא ניכנע" (צילום: רויטרס)

 

גורמים בדרום אוסטיה אמרו כי כוחות גאורגים שבו להפגיז עיירות במחוז. הדיווחים על חידוש התקיפות באים לאחר שנדמה היה, כי המשבר בקווקז מתקרב לסיומו: נשיא גאורגיה, מיכאיל סאאקשווילי, חתם על הסכם שביתת הנשק שהציע האיחוד האירופי.  

 

"רוצים להפיל את ממשלתי"

הנשיא הגאורגי שב והאשים את רוסיה בניסיון למוטט את משטרו: "הם רוצים להחליף את הממשלה בטביליסי. המלחמה שפרצה לא הייתה על השליטה בדרום-אוסטיה - אלא על השליטה בנתיבי האנרגיה".  במקביל קראה גאורגיה לאיחוד האירופי להקפיא את שיחות "השותפות האסטרטגית" עם רוסיה עד שתפסיק את פעילותה הצבאית כלפי שכנתה הקטנה.


כוחות רוסים במחוז הבדלני אבחזיה, במערב גאורגיה (צילום: AP)

 

שליחת גאורגיה לאיחוד האירופי, סלומה סמדשווילי, אמרה כי על גוש 27 המדינות לומר לרוסים "שהם מעמידים בסיכון את יחסיהם עם האיחוד האירופי אם לא יפסיקו לתקוף בגאורגיה. אנו מבינים שהמצב קשה מאוד", אמרה לעיתונאים, "אך בה בעת יש צעדים ויש להם מחיר פוליטי. יש להבהיר שהפדרציה הרוסית תישא במחיר".

 

נשיא רוסיה, דמיטרי מדבדב, קרא מצדו למערב להיות קשוח אל מול "התוקפן" והזהיר מפני חזרה על טעות "הסכם מינכן", שהוביל לדבריו לטרגדיה משום שהמערב ניסה להיות פייסני כלפי התוקפן. מדבדב גם הציע לשגר משלחת של הארגון לביטחון ושיתוף פעולה באירופה (OSCE) לדרום אוסטיה ולהציבם שם.

 

פורום ה-G7, של שבע המעצמות הכלכליות העולמיות, קרא לרוסיה להסכים להפסקת אש מיידית עם גאורגיה ולתיווך בינלאומי לפתרון המשבר בנוגע למחוזות הבדלנים. גורם במחלקת המדינה מסר כי קונדוליזה רייס ושרי החוץ של יתר המדינות החברות בפורום ניהלו שיחת ועידה טלפונית והתחייבו לתמוך בפתרון דיפלומטי למשבר.

 

מנסים להפוך את הלבן לשחור

הקרמלין דחה מוקדם יותר את ההצעה להפסיק את האש בטענה כי מידע שבידיו מצביע על כך שטביליסי ממשיכה להילחם. במוסקבה, במהלך ישיבה של הצמרת הביטחונית הרוסית, מתח ראש הממשלה פוטין ביקורת חריפה על ארצות-הברית, שבין השאר, סייעה לגאורגיה להחזיר את חייליה מעיראק למדינה. הוא קבל על כך שהמערב רואה בגאורגיה כקורבן בסכסוך - בעוד שבפועל היא התוקפת. לדברי פוטין, שדבריו שודרו בטלוויזיה הלאומית, התנהלות ארה"ב משקפת מנטליות מימי המלחמה הקרה.


 

 

"זו בושה שחלק משותפינו לא מסייעים לנו, ומעבר לכך, מעכבים אותנו. אני מתכוון להעברה האמריקנית של הכוח הגאורגי בעיראק עם מטוסי תובלה צבאיים לאזור הלחימה. מימדי הציניות הזו מדהימים - הניסיון להפוך לבן לשחור, שחור ללבן ולהציג את קורבנות התוקפנות כתוקפים וללטיל את האחריות להשלכות

התוקפנות על הקורבנות", אמר פוטין בנאום רגשני במיוחד.

 

ובתוך כך, לעיר הגאורגית המופצצת גורי, הסמוכה לדרום אוסטיה, הגיע שליח מטעם הסוכנות היהודית. מהסוכנות נמסר כי יותר מ-50 יהודים פנו ביממה האחרונה לנציגות בגאורגיה, בבקשה לעלות לישראל. בגאורגיה "תקועים" כמה עשרות ישראלים, שמתקשים לעזוב בשל הפצצת המכ"ם ושיתוק נמל התעופה.   


פורסם לראשונה 11/08/2008 15:15

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
סאאקשווילי: הרוסים מבצעים טיהור אתני
צילום: רויטרס
צילום: AP
מי הקורבן? פוטין
צילום: AP
מומלצים