שתף קטע נבחר
צילום: רויטרס

דיווח מיוחד ל-ynet מגורי: נמלטים מהאש הרוסית

העיר שמשמשת יעד להפצצות הרוסים, הפכה לשדה קרב אורבני של ממש. דקות לאחר מתקפה רוסית והשתלטות על העיר - חיילים גאורגים תופסים טרמפ על כל כלי רכב אפשרי ופשוט בורחים. צור שיזף, שליח ynet לקווקז, מדווח מהעיר שנמצאת במנוסה

העיר במנוסה, אחרי תקיפה רוסית נוספת . גורי, העיר שעמדה במרכזן של כמה מההתקפות הרוסיות האכזריות ביותר מאז שהחלה הלחימה בקווקז, הפכה כולה לתמונה אחת של שדה קרב אורבני. האזרחים המעטים שעוד נותרו כאן ממהרים ברחובות עם ידיים עמוסות במצרכי מזון. בבית העירייה, מול פסלו של סטאלין, שנולד כאן, מסתובבים האנשים לבושים בשכפ"צים והמקום נטוש. לפנות ערב (יום ב') יצאו כוחות רוסים מדרום אוסטיה וכבשו את גורי, הרחוקה עשרות קילומטרים בלבד מהבירה טביליסי.

 

לחימה בקווקז:

 

זמן קצר ביותר לאחר שהחלה המתקפה, נשבר המערך הצבאי הגאורגי ונסוג מגורי לכיוון טביליסי במהירות. חיילים החלו להימלט מהאזור על משאיות, טרקטורים, וכל כלי רכב אפשרי. באחת המכוניות ישב חייל, שהסתתר בתא המטען כשנקו האישי עליו. ככה הם בורחים מהעיר.

 

ביציאה מהעיר תקף מסוק קרב רוסי טנקים של הצבא הגאורגי. אחד מהם עלה באש ולא הרחק ממנו - נראו חיילים המבקשים טרמפ - מילוט מהעיר הבוערת.

תמונת המצב המצטיירת בשטח נראית כמו התמוטטות מוחלטת של הצבא הגאורגי. לאחר כיבוש גורי - הבירה טביליסי אינה רחוקה ונראה שהיא נמצאת בהישג ידו של הצבא הרוסי.

 

עוד טרם התקיפה, חיילי הצבא הגאורגי תפסו את מקומם של האזרחים ופינו אותם מהרחובות, תחת חשש כבד להפצצה נוספת. אזרחים מעטים העזו להוציא את ראשם לרחוב ומי שחייב לצאת - עשה זאת במהירות ותחת חשש כבד.

 

מתנועות הצבא באזור נראה היה כי הגאורגים נערכו להתקפה רוסית נוספת. כוחות רבים נעו לכיוון דרום אוסטיה, המרוחקת כ-20 קילומטרים מהעיר. אזרחים רבים, שכבר סבלו בימים האחרונים מנחת זרועם של הכוחות הרוסים, חיפשו מקום מסתור מפני מתקפות אוויריות. הם חששו כי הרוסים נוהגים בטקטיקה מכוונת של פגיעה באזרחים, במטרה להפעיל לחץ על הגאורגים.

 

תושבי העיר חוששים: רוסיה רוצה אותנו כמדינת חסות

חלק מהאזרחים חשים כי מדובר במלחמה על האדמה, ממש מלחמת עצמאות. מרביתם סבורים כי הרוסים מנסים בכוח הזרוע להפיל את השלטון העצמאי ולהחזיר את גאורגיה להיות מדינת חסות. הרוסים הציבו דיביזיה אחת בדרום אוסטיה ועוד אחת באבחזיה. הכוח הזה מבודד כרגע, ללא אפשרות לקבלת סיוע. גם הים חסום לאספקה מאוקראינה, שתומכת בגאורגיה.


 

תושבים רבים בגורי סיפרו כי אין להם ברירה, בעוד הם נערכים להימלט מהעיר,

ולהציל מה שנשאר מרכושם. ההפצצות מתרחשות כאן בעיקר בשעות הערב ועד עתה העיר נפגעה בארבעה מוקדים, בשכונות הקצה. בניינים רבים קרסו ובשכונות שלמות - מאות דירות ניזוקו מהאש הרוסית. 

 

רוח קרבית אופפת את התושבים שעוד נותרו בעיר. רבים מאוחדים בהרגשה שלא הייתה שום ברירה, שהגיעו מים עד נפש והרוסים הם אלה שחצו את קו הגבול הבינלאומי. הם משוכנעים כי דרום אוסטיה היא חלק מגאורגיה, מולדתם. התחושה היא כי רוסיה גוזלת את ארצם, חתיכה אחר חתיכה.


פורסם לראשונה 11/08/2008 18:40

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צור שיזף ברחובות גורי
כוחות הצבא בגורי
צילום: רויטרס
מומלצים