שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  מה מקור הביטוי "רפובליקת בננות"?
  מערכת האנציקלופדיה עונה לשאלות הגולשים
  שאלה: למערכת האנציקלופדיה, אולי אתם יודעים, מה מקור הביטוי "רפובליקת בננות" למה דווקא בננות?

   

  תשובה: לגולש היקר שלום, הביטוי "רפובליקת בננות" הוא כינוי גנאי למדינות דיקטטוריות, בעיקר במרכז אמריקה, אך גם באפריקה ובמקומות אחרים בעולם, בהן הון (בעיקר זר) ושלטון כרוכים יחדיו והשחיתות פושה. שורשיו ההיסטורים של הביטוי נעוצים בסוף המאה ה-19 ובתחילת המאה ה-20, תקופה שבה רכשו משקיעים מארה"ב ומאירופה ובעלי חוות מקומיים השפעה כלכלית ופוליטית רבה ב"רפובליקות" של מרכז אמריקה, שהיו בעצם דיקטטורות נלעגות.   

   

  הביטוי הופיע לראשונה בסדרת סיפורים מלאי הומור של הסופר האמריקאי או הנרי, שכונסה ב-1904 בספר בשם "כרובים ומלכים" (Cabbages and Kings).

  (הספר כולו לא תורגם לעברית, אך אחדים מסיפוריו תורגמו.) העלילה מתרחשת במדינה מרכז אמריקנית אלמונית, הקרויה בכל הסיפורים בשם "רפובליקת הבננות", אבל היה ברור לכל הקוראים שהכוונה היא להונדורס. מדינה זו נשלטה באותן שנים על ידי קומץ מקומיים מושחתים בעזרת אילי הון אמריקאים, שהחזיקו במטעי בננות רחבי ידיים במדינה הנחשלת וייצאו את תוצרתם לארה"ב. בתחילת המאה ה-20 שלטו שלוש חברות אמריקניות על כ-80% ממטעי הבננות בהונדורס, שהיוו מעל לשני שליש מסך כל הייצוא של המדינה.  

   

  הבולטת בחברות הללו היתה United Fruit Company, שניהלה למעשה אחדות ממדינות אמריקה המרכזית ולא מעטים מהאיים הקריביים. בשל העוצמה הכלכלית הרבה שצברו, היו אותן חברות בעלות השפעה ניכרת על המערכת הפוליטית במדינה ועל קבלת ההחלטות בה. לעתים, הן לא בחלו אף בארגון הפיכות כדי להחליף שליטים שלא מצאו חן בעיניהן. והיפוכו של דבר, שני בניו של פועל UFC בקובה, אנחל קסטרו שמו, ערכו הפיכה משלהם כדי לשים קץ לשלטון ההון האמריקני המושחת בארצם. 

   

  במהלך שנות ה-30 של המאה ה-20 השתרש הביטוי "רפובליקת בננות", והוא נפוץ עד היום. תפוצתו נעשתה נרחבת עד כדי כך ש-UFC פתחה, מיד אחרי מלחמת העולם השנייה, במערכת פרסום נרחבת שנועדה לשפר את תדמיתה. בין השאר, היא שינתה את שמה כמה פעמים, ובחרה כמותג בדמותה של "צ'יקיטה הבננה" החביבה. מה שלא הפריע לה להשתתף בניסיון הנפל לפלוש למפרץ החזירים בקובה כדי להדיח את פידל וראול קסטרו.

   

  למאגר התשובות - לחצו כאן

   


   

   

  אנציקלופדיה ynet מכילה מגוון עצום של ערכים וחיונית לתהליכי למידה והעשרה כמקור מידע מוביל, אמין ובטוח. ערכי האנציקלופדיה נכתבים ונערכים על-ידי צוות עורכים מקצועי, ומשולבים בהם סרטונים, מצגות ועוד.

    

                          לרכישת מינוי לאנציקלופדיה ynet 


   

   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "מה מקור הביטוי "רפובליקת בננות"?"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים