שתף קטע נבחר

ארגון ההורים הכריז מרד: לא ל"תשלומי הורים"

רגע לפני תחילת שנת הלימודים קורא ארגון ההורים שלא לשלם לבתי הספר את "תשלומי ההורים", עד שהצעת החוק בעניין תאושר. על-פי ההצעה, כל אזרח ישלם תוספת של אלפית לדמי הביטוח הלאומי - ומכך ימומנו הפעילויות במוסדות החינוך. במקביל, בכנסת הביעו ראשי רשויות התנגדות נחרצת לקיצוץ בתקציבי החינוך, ואיימו לא לפתוח את שנת הלימודים

ארגון ההורים הארצי קרא הבוקר (יום ג') להורי תלמידים במערכת החינוך להחרים בשנת הלימודים הקרובה את "תשלומי ההורים", כל עוד הכנסת לא אישרה סופית את הצעת החוק לביטולם. ההצעה, שעברה בקריאה טרומית ואושרה אתמול לקריאה ראשונה, קובעת כי תשלומי ההורים יועברו באמצעות הביטוח הלאומי, כשכל אזרח ישלם תוספת של אלפית מדמי הביטוח הנוכחיים.

 

בארגון ההורים אמרו כי הצעת החוק תהפוך את התשלומים ממס רגרסיבי מעוות ובלתי צודק, למס פרוגרסיבי ראוי והוגן: "זו הצעת חוק שמתקנת מצב מעוות ביותר, כאשר במסגרת חוק חינוך חובה חינם הפכו ההורים לפרה החולבת של המערכת,

ונגבים מהם כספים עבור שירותי חינוך בשיטת 'תפוס ככל יכולתך'".

 

חברי ארגון ההורים קוראים להורים להצטרף למאבק, ולהודיע לבתי הספר שלא ישלמו השנה דבר - פרט לתשלומי החובה עבור ביטוח תאונות אישיות, בריאות השן והשאלת ספרי לימוד. "מרד הוא הסיכוי היחיד לקדם את הצעת החוק ולהשיג את מטרתו", אמרו.

 

לטענת חברי הארגון, כל דרישת תשלום שמעבר לתשלומי החובה הם בגדר תשלומי רשות, וכל תשלום נוסף עבור טיולים, סל תרבות ומסיבות - הן דרישות תשלום בלתי חוקיות.  "תשלומי ההורים הם שטח הפקר והרעה החולה של מערכת החינוך מזה עשרות שנים, שתורמת יותר מכל לחוסר אמון במערכת ולהשחתת מידות. זאת בנוסף לתופעות חברתיות קשות שנגרמות עם העמקת פערים בחברה ומלחמות יהודים בתוך כותלי בתי הספר", טענו בארגון.

 

"מנסים להפוך את הרשויות לחותמת גומי"

במקביל, בוועדת החינוך דנו הבוקר בכוונת האוצר לקצץ את השתתפות הממשלה בתקציבי החינוך של הרשויות המקומיות, כשבתוכנית קיצוץ של 85 מיליון שקל לארבעת החודשים הראשונים של שנת הלימודים. בעקבות זאת, פורום 15 הערים הגדולות הודיע לוועדה כי הם ינתקו כל מגע או קשר מקצועי עם משרד החינוך עד להודעה חדשה או עד לביטול הקיצוץ.

 

"יש תוכנית אסטרטגית של האוצר להלאים את הרשויות המקומיות, ולהפוך אותנו לאגפים שלו - כמו שעשו לביטוח הלאומי ולמפעל הפיס. אנחנו היום חותמת גומי של האוצר", אמר ראש עיריית חולון, מוטי ששון, שאיים כי הרשויות לא יפתחו את שנת הלימודים הקרובה.

  

מנכ"ל משרד החינוך, שלומית עמיחי, אמרה לנוכחים: "אין לנו בעיה עם הרשויות המקומיות, אנחנו במצוקה ובסך הכל רוצים לשתף אתכם במצוקה שלנו ולא להתנגח. היושבים כאן יודעים שחיפשנו דרכים אחרות למנוע את הקיצוץ והדבר לא הסתייע". עמיחי טענה כי הקיצוץ לא יחול על הפחתת שעות ועל פיטורי מורים, אלא רק על השירותים הנלווים. היא הוסיפה כי קו המחשבה של המשרד הוא שהקיצוץ יהיה דיפרנציאלי, שיפגע יותר ברשויות המבוססות ופחות ביישובי הפריפריה.

 

נציג האוצר הגיב שהקיצוץ היה ידוע למשרד החינוך עוד בראשית השנה - וזו היתה זו טעות שלו שלא הקדים להזהיר את הרשויות המקומיות.

 

יו"ר הוועדה, ח"כ מיכאל מלכיאור (עבודה), סיכם את ההתייעצות בקריאה למרכז השלטון המוקמי ולמשרד החינוך לקיים הידברות במטרה להסדיר את הנושא ולמנוע את השבתת הלימודים כבר בראשית השנה. "הרבה יותר נכון היה שלא לעשות את הקיצוץ", אמר מלכיאור, אבל הדגיש כי בינתיים אין לוועדה כלים לקבל החלטה - נוכח פגמים שהתגלו על הדרך שהנושא הוצג בפניה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ablestock
ההורים מתרעמים: לשנות את הגבייה
צילום: ablestock
ששון. מלאימים את הרשויות
מומלצים