שתף קטע נבחר

צילום: רויטרס

סרקוזי: רוסיה הסכימה לנצור את האש בגאורגיה

"אין עדיין הסכם שלום, אך יש הפסקה זמנית של העוינות", הכריז נשיא צרפת, הנשיא התורן של האיחוד האירופי, במסיבת עיתונאים בתום פגישה עם נשיא רוסיה. סרקוזי, המתווך בין רוסיה לגאורגיה, הציג תוכנית בת שש נקודות, במסגרתה ישובו הכוחות לעמדותיהם מלפני פרוץ המשבר. מדבדב תקף את סאאקשווילי וכינה אותו "משוגע"

נשיאי רוסיה וצרפת הביעו הערב (יום ג') תמיכה בתוכנית בת שש נקודות לפתרון המשבר בקווקז. במסגרת התוכנית החדשה, הכוחות הרוסים והגאורגים ייסוגו לעמדות שבהן היו ערב פרוץ הלחימה, לפני חמישה ימים. הנשיא הצרפתי ניקולא סרקוזי הודיע במסיבת עיתונאים משותפת עם עמיתו הרוסי דמיטרי מדבדב כי הושגה הסכמה על הפסקת פעולות האיבה. גאורגיה טרם הביעה תמיכה בתוכניתו של סרקוזי, שיצא לטביליסי.

 

מלחמה בקווקז - עדכונים אחרונים:

 

סרקוזי, הנשיא התורן של האיחוד האירופי, אמר כי "אין לנו עדיין הסכם שלום, יש הפסקה זמנית של העוינות, אך זו התקדמות משמעותית". סרקוזי ציין כי "בהחלט לא פתרנו את הבעיות היום, ניסינו לשים קץ לנפגעים ולהרג והחלטנו להסכים על עיקרון כיבוד הריבונות של גאורגיה כמדינה עצמאית". הוא הוסיף כי האיחוד האירופי מוכן לשלוח משקיפים לאזורי הסכסוך, אם כל הצדדים יסכימו לכך.

 

נשיא רוסיה, שמוקדם יותר הורה לכוחות הרוסים להפסיק את הפעילות הצבאית בגאורגיה, בירך על תוכנית השלום המוצעת ואמר כי היא עשויה להוביל לפתרון הסכסוך בכל הנוגע למחוז הבדלני דרום אוסטיה. "אני חושב שמדובר בעקרונות טובים לפתרון הבעיה, לסיום המצב הדרמטי", אמר מדבדב, "העקרונות יכולים לשמש הן את גאורגיה והן את דרום אוסטיה". הוא ציין כי המשקיפים הרוסים יישארו בשני המחוזות הבדלנים.


נשיא רוסיה (מימין) ונשיא צרפת במסיבת העיתונאים (צילום: AFP)

 

"אם הצד הגאורגי מוכן באמת לחתום על כך ולשלוח את כוחותיו חזרה לעמדות המקוריות ולפעול לפי העקרונות שבהסכם, אז תיסלל הדרך לנירמול הדרגתי של המצב בדרום אוסטיה", אמר הנשיא הרוסי, "כעת זה תלוי בגאורגיה". הוא הוסיף כי תוכנית השלום כוללת התחלה של דיונים בינלאומיים על מעמדם של המחוזות הבדלנים בגאורגיה. עם זאת ציין כי יש לאפשר לשני המחוזות להחליט על גורלן.

 

הנשיא הרוסי תקף את עמיתו הגאורגי, מיכאיל סאאקשווילי, ואמר כי התנהג כמו "משוגע" ושיקר בכל הנוגע להפסקת הלחימה מצד הכוחות הגאורגים בדרום אוסטיה. "אתם יודעים, ההבדל בין משוגעים לאנשים אחרים, כשהם מריחים דם קשה מאוד לעצור אותם, לכן יש צורך לעשות ניתוח", אמר מדבדב לעיתונאים. "באשר לטענות הנשיא הגאורגי שהפסקת האש נשמרה במשך יומיים - זהו שקר. הכוחות הגאורגים המשיכו לירות לעבר משקיפים, למרבה הצער אנשים נהרגו אתמול... לא הייתה הפסקת אש מהצד הגאורגי".

 

מוקדם יותר האשים הנשיא הגאורגי כי חרף ההודעה הרוסית על הפסקת המבצע הצבאי, המשיכו הכוחות הרוסים לתקוף גאורגים. "שמענו שהם הפסיקו את הלחימה, אך אחרי ההודעה היו מספר מקרי הרג וההפצצות נמשכו", אמר סאאקשווילי במסיבת עיתונאים בטביליסי, בתום עצרת בהשתתפות כ-150 אלף תומכים מול בניין הפרלמנט.

 

הנשיא הגאורגי אמר כי ממשלתו תכריז על שני המחוזות הבדלנים כשטחים כבושים ותראה במשקיפים הרוסים ככוחות כובשים. הבית הלבן הודיע שהוא מנסה להעריך את נכונותה של ההודעה הרוסית על הפסקת הלחימה. משרד ההגנה הרוסי מצדו טען כי תותחים גאורגים ממשיכים להפגיז עמדות בדרום אוסטיה. מזכ"ל נאט"ו, יאפ דה הופ סחפר, אמר כי ההודעה הרוסית על הפסקת המבצע הצבאי היא "צעד ראשון חשוב", אך אינה מספקת.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נשיאי רוסיה וצרפת, היום
צילום: רויטרס
צילום: רויטרס
הנשיא הגאורגי, בטביליסי היום
צילום: רויטרס
מומלצים