שתף קטע נבחר

צה"ל צפוי להגן על המג"ד מנעלין בבית משפט

גורמים בפרקליטות הצבאית אמרו ל-ynet כי מכיוון שהוא הואשם בעבירות קלות - עשוי צה"ל לעמוד לצידו ולצד החייל היורה גם במקרה שתוגש נגדם תביעה אזרחית. בתוך כך, המג"ד עמרי בורברג ימונה לתפקיד רע"ן שריון במרכז לאימוני יבשה של צה"ל. סא"ל חגי עמר יחליפו

האם "גיבורי" פרשת ירי כדור הגומי בנעלין , מג"ד 71 היוצא סגן אלוף עמרי בורברג והחייל סמ"ר ל' יהיו זכאים גם להגנה משפטית של מערכת הביטחון במקרה של תביעה אזרחית נגדם? גורמים בפרקליטות הצבאית אמרו היום (ג') ל-ynet כי למרות שהעניין לא נדון בין הצדדים, העובדה היא כי השניים הואשמו בסופו של דבר בעבירה קלה יחסית - התנהגות בלתי הולמת - היא רמז עבה לכך שאם תוגש נגדם תביעה אזרחית, תתייצב מערכת הביטחון מאחוריהם, תגן עליהם ותישא בכל התוצאות של הליך משפטי מעין זה.

 

גורמים בפרקליטות הצבאית: "בסופו של דבר בחרה הפרקליטות לדבוק בגרסה, לפיה המג"ד לא התכוון כי יבוצע ירי. כמו כן החייל יריה כי סבר בטעות שקיבל פקודה כזאת. לפיכך, הם מואשמים בעבירה קלה יחסית ולא צריכה להיות מניעה לכך שאם הם ייתבעו בבית דין אזרחי - הם יקבלו סיוע ממערכת הביטחון".

 

אותם גורמים ציינו כי ייתכן שבנסיבות אחרות בהן השניים היו מואשמים בעבירות חמורות ואף מורשעים בהן בבית הדין הצבאי, ייתכן כי היו נאלצים להתמודד בעצמם מול תביעה אזרחית.

 

עם זאת, אמר עו"ד עידן פסח - שייצג בעבר את החייל תייסיר אל-איב שירה למוות בבריטי תום הורנדל ברפיח, כי העובדה שהמג"ד הואשם בעבירה שאיננה נושאת רישום פלילי, לא מובילה בהכרח לכך שיקבל הגנה מטעם מערכת הביטחון. עו"ד פסח ציין כי במקרה של אל-איב, התנערה מערכת הביטחון מלהגן עליו כאשר הגישה משפחת ההרוג מלונדון תביעה אזרחית, משום שלטענת צה"ל החייל חרג מהוראות הפתיחה באש ולכן לא מגיעה לו הגנה. "גם במקרה זה, אם וכאשר יעמוד בפני תביעה אזרחית יצטרך משרד הביטחון לבחון האם באמת זכאים המג"ד והחייל להגנה", אמר עורך הדין.

 

מדובר צה"ל נמסר בתגובה כי: "מבדיקה עם הפרקליט הצבאי הראשי עולה כי הנושא לא נדון בינו לבין באי כוחם של המג"ד או של החייל המעורבים באירוע בנעלין. בכל מקרה בו מוגשת תביעה, נבחנת הזיקה לצה"ל ומעורבות מערכת הביטחון בתיק בהתאם לנסיבות התביעה".

 

בתוך כך, נקבע הערב כי המג"ד שעמד לילד החייל שירה בפלסטיני הכפות בנעלין, סגן אלוף עמרי בורברג, ימונה לתפקיד ראש ענף שריון במרכז לאימוני יבשה (מל"י) של צה"ל. הקצין שממלא את התפקיד הזה היום, סגן אלוף חגי עמר, ימונה למג"ד 71. היום אמר הרמטכ"ל, רב אלוף גבי אשכנזי, כי הוא אינו פוסל אפשרות שבעתיד ישוב סגן אלוף בורברג לפקד על גדוד שריון.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מאיר אזולאי
סא"ל בורברג. יקבל הגנה?
צילום: מאיר אזולאי
צילום: ירון ברנר
עו"ד עידן פסח
צילום: ירון ברנר
מומלצים