שתף קטע נבחר

המועמד הרפובליקני מקיין: היום, כולנו גאורגים

הבעת הסולידריות של המועמד הרפובליקני שוגרה בשיחת טלפון עם הנשיא הגאורגי. יריבו במרוץ לבית הלבן עדיין נופש בהוואי, משם מתח ביקורת על שני הצדדים בעימות בקווקז. בוושינגטון החלו בהכנות להעברת סיוע הומניטרי לגאורגים וקראו לרוסיה "להפסיק באמת את הפעילות הצבאית"

על רקע עמדתה הרשמית של ארצות-הברית, לפיה על רוסיה לסגת מגאורגיה ולאפשר לממשלה הדמוקרטית הנבחרת בראשות הנשיא מיכאיל סאאקשווילי להמשיך לתפקד, הביע הערב (יום ג') המועמד הרפובליקני לנשיאות ג'ון מקיין סולידריות עמוקה יותר עם גאורגיה והצהיר: "היום, כולנו גאורגים".

 

מזכירת המדינה קונדוליזה רייס אמרה לאחר הודעת רוסיה על הפסקת הפעילות הצבאית בגאורגיה כי על הרוסים "להפסיק באמת את הפעילות הצבאית". רייס תדרכה את הנשיא ג'ורג' בוש על הפעילות הדיפלומטית שמוביל הנשיא הצרפתי, ניקולא סרקוזי, להפסקת האלימות בקווקז, שבא לטביליסי לאחר שהשיג את הסכמת רוסיה לתוכנית הפסקת אש.

 

בוושינגטון החלו בהכנות להטסת סיוע הומניטרי לגאורגים ומעוניינים להתחיל בהקדם בפעולות לשיקום המדינה מיד לאחר שהרוסים ייסוגו ממנה. רייס ניהלה בשעות הבוקר שיחות טלפוניות עם שרי החוץ של שבע המדינות המתועשות (ה-G7). מי שתדרך את שרי החוץ של המדינות המתועשות היה שר החוץ הצרפתי ברנאר קושנר, העומד במרכז המאמץ הדיפלומטי של האיחוד האירופי מול מוסקבה וטיביליסי.

 

בשיחה עם כתבים בצאתה מהפגישה עם בוש, הבהירה רייס כי "הגאורגים הסכימו להפסקת אש והרוסים צריכים להפסיק את המבצע הצבאי שלהם. הם אמרו שהם יפסיקו, אבל הפעילות הצבאית באמת צריכה להיפסק כדי להחזיר את השקט, ואז יהיה מאמץ בינלאומי לתאם נסיגה של הכוחות מאזורי העימות. אחרי כן נצטרך לבחון כיצד לפתור את העימות בדרום אוסטיה ובאבחזיה". רייס שבה על העמדה שבוש הביע אתמול: "ארה"ב תומכת בריבונות ובשלמות הטריטוריאלית של גאורגיה ותומכת בממשלה שנבחרה באופן דמוקרטי".

 

המועמד הרפובליקני לנשיאות מקיין התקשר לנשיא גאורגיה מיכאיל סאאקשווילי, כדי להביע תמיכה מוסרית ואמר לו: "היום כולנו גאורגים". זו הייתה שיחתם הטלפונית השנייה מאז פרוץ הקרבות ב-6 לחודש. ואולם הנשיא הגאורגי זקוק כעת להרבה יותר מאשר תמיכה מוסרית מצד מועמד לנשיאות ארה"ב המנצל את המצב כדי להפגין יכולת תפקוד בשעת משבר עולמי, בשעה שיריבו הדמוקרטי ברק אובאמה נופש בהוואי.

 

מקיין אמר באסיפת בחירות בפנסילבניה שמוסקבה "נוקטת באלימות נגד הגאורגים כדי לשלוח מסר לכל מדינה שתבחר לחבור למערב". מקיין הזהיר את רוסיה שהיא עלולה לסכן את "התועלת שיש להם מהיותם חלק מהעולם הנאור". אובאמה הצהיר ממקום חופשתו בהוואי ש"רוסיה חייבת לעצור את האלימות במרחב האווירי של גאורגיה ולהסיג את כוחות הקרקע שלה מגאורגיה, עם כוח פיקוח בינלאומי שיוודא שהיא עומדת במחויבות הזו". בעוד שמקיין הטיל את האשמה כולה על הרוסים, אובאמה מתח ביקורת על שני הצדדים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
היום גם הוא גאורגי. מקיין
צילום: AP
נשיא גאורגיה. זקוק לתמיכה גדולה יותר
צילום: AP
אובאמה בהוואי. ביקר את שני הצדדים
צילום: AP
מומלצים