שתף קטע נבחר

כתב אישום נגד פרופ' וייס שגידף את מח"ט חברון

המרצה הבכיר סיפר למצלמות ynet כיצד קילל את מח"ט חברון: "נתלה אותך על עץ גבוה, אמך תהיה שכולה, אשתך אלמנה וילדיך יתומים". המדינה מייחסת לו הסתה לאלימות, איומים והעלבת עובד ציבור. סעיף אחר מתייחס לדברים שאמר בגנות מצעד הגאווה ב-2006

פרקליטות מחוז ירושלים הגישה הבוקר (יום ד') כתב אישום לבית משפט השלום בעיר כנגד פרופ' הלל וייס, באשמת עבירות של הסתה לאלימות, איומים והעלבת עובד ציבור.

 

החקירה נפתחה בעקבות דברים שאמר וייס בראיון אל מול מצלמת ynet, בעת פינוי השוק היהודי בחברון, בהתייחסו למח"ט האזור אלוף-משנה יהודה פוקס. "אנחנו נעלה לשלטון ואנחנו נשפוט אותך בדיוק כמו במשפטי נירנברג. אנחנו נהרוג אותך ונתלה אותך על עץ גבוה שכולם ייראו, אמך תהיה שכולה, אשתך אלמנה וילדיך יתומים".

 

בעקבות חשיפת הדברים הוגשה נגדו תלונה על הסתה. משטרת מחוז ש"י פתחה בחקירה בעקבות התלונה. במקביל, הוגשה תלונה נוספת מצד רעייתו של שוטר שהשתתף בפינוי, שלא יכולה היתה לעמוד מנגד ולהאזין לדברים הקשים שאמר נגד כוחות הביטחון.

 

מסעיף אחר בכתב האישום עולה כי כשבועיים לפני מצעד הגאווה שנערך ב-2006 התראיין וייס לערוץ 1 ואמר במהלך הריאיון כי "כל אמצעי קנאי כמו של פנחס כשר כדי לטאטא את הזוועה הזאת מעיר הקודש בירושלים". באמירתו זו התייחס וייס למעשו של פנחס בן אלעזר הכהן המתואר במקרא כמי שדקר למוות באמצעות סכין איש ישראלי ואישה מדיינית שזנו (עשו מעשה זנות). כתב האישום מציין כי הדברים נאמרו בהתייחס לארוע הדקירה שנה אחת לפני כן במצעד. אז דקר ישי שליסל, חרדי כבן 30, כמה מהמשתתפים ופצע אותם. כתב האישום מייחס לוייס הסתה לאלימות.

 

התקרית בשוד חברון עוררה שורת גינויים 

הדברים הבוטים נגד הקצין הבכיר עוררו סערה והביאו לשורת תגובות נזעמות. הרמטכ"ל, רב אלוף גבי אשכנזי, אמר כי מדובר ב"התקפה חסרת בושה" והוסיף: "לא נותר אלא להביע שאט נפש מהדברים. אוי לחברה שאיננה מוקירה את לוחמיה, ואוי למגדפים את מגיניהם. מפקדי צה"ל עושים יומם וליל ופועלים תחת מציאות מורכבת ותנאים קשים. אלו מפקדים הראויים להערכה וכבוד".

 

אחרי לחץ ציבורי כבד - הודיע וייס כי הוא מתנצל על הדברים במכתב ששלח לרמטכ"ל.

"הייתי צנחן, אני מאחל לכל החיילים ביטחון שלם". על הקללות, שתועדו במצלמת ynet, הוא הביע צער, אך כתב:"בשום פנים לא חוזר בי מעמדותיי האידיאולוגיות".

 

גורמים בכירים בצה"ל אמרו כי הם דוחים את התנצלותו של הפרופסור. בצבא אף נשקלה האפשרות להמליץ לקצינים שלא ללמוד באוניברסיטת בר-אילן, עד שיחזור בו מהדברים באופן כן ומלא. המלצה שכזו לא ניתנה, בסופו של דבר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
וייס. מואשם בהסתה
צילום: אלי מנדלבאום
מומלצים