שתף קטע נבחר

הסב שהתאהב באם: הרגתי את רוז וזרקתי לירקון

פרטי הפרשה המזעזעת נחשפים: אביה של רוז בת ה-4 וחצי נותר בצרפת, בעוד אמהּ רוקמת יחסים עם אביו ומולידה לו שתי בנות. הילדה נעלמה, ורק הסבתא-רבא התעקשה לשאול שאלות. או אז התברר הנורא מכל: בחקירתו הודה הסב שהרג אותה במכה, לאחר שבכתה בשעת נסיעה, והשליך את הגופה לירקון. הוא שיחזר את מעשיו, אך הגופה טרם אותרה. בבית המשפחה אותרו מכתבים מהאם, בהם היא מתוודה כי אינה רוצה בילדה

אמהּ וסבהּ של רוז, הילדה הנעדרת בת ה-4 וחצי שעלתה ארצה מצרפת, חשודים במעורבות ברציחתה - אף שגופה עדיין אין. הסב אף הודה ברצח ושיחזר אותו, אך מסר כמה גרסאות - העיקרית שבהן: הריגת הילדה והשלכת גופתה למימי הירקון. שני החשודים נעצרו ביום שלישי בשבוע שעבר, ומעצרם הוארך היום בשלישית. החיפושים הוקפאו היום זמנית, והמשטרה מקווה עדיין לקבל פרטים מאזרחים דרך המוקד הטלפוני שנפתח שלשום.   

 

פרטי הפרשה הסבוכה - מהמזעזעות בתולדות המדינה - הותרו היום (ג') לפרסום. זה מתחיל לפני כשש שנים. תושב נתניה, בנימין רון, הכיר אז את מארי פיזם, אזרחית צרפתייה בת 23. השניים נישאו והתגוררו לסירוגין בישראל ובצרפת. לבתם קראו רוז. כעבור זמן עלו יחסיהם על שרטון, והם התגרשו. מארי עברה להתגורר בישראל.

 

לאחר הגירושים התרחש מהלך משפחתי מפתיע. מארי קשרה יחסים עם אבי בעלה לשעבר, סבהּ של רוז - רוני רון בן ה-45. רון הפך לאבי המשפחה, ויחד עם מארי הביא לעולם עוד שתי ילדות, כיום בנות עשרה חודשים ושנה וחצי. בינתיים, חיה רוז עם אביה בצרפת, בעוד שמארי ורון מתגוררים במודיעין, ולאחר מכן - במלון דירות בנתניה.

 

בדצמבר 2007, לאחר שרוז אושפזה בבית-חולים בצרפת ועלה חשד מצד אמה כי היא עברה התעללות, הצליחה מארי - תוך מאבק משפטי - לקבל לחזקתה את הבת הבכורה. הילדה הצטרפה למשפחתה בישראל, אך חמישה חודשים לאחר מכן, במאי האחרון, נעלמה רוז במפתיע. איש לא טרח להודיע למשטרה על היעלמה.

 

סבתא-רבא התחילה לחשוד

היחידה שחשדה לגבי היעלמותה המסתורית של הילדה היא ככל הנראה

 ויויאן, סבתא-רבא של רוז ואמו של רון, בת 67. כאשר שאלה את בני המשפחה היכן הנינה - השיב לה רון כי היא שוהה במוסד חינוכי או בפנימייה. התשובות לא סיפקו אותה, וכעבור שלושה חודשים פנתה למועצה לשלום הילד, שפנו לשירותי הרווחה העירוניים. משם הגיעה בפקס הפנייה הראשונית למשטרת נתניה, שפתחה בחקירה. החוקרים ביקרו בדירת בני הזוג כמה פעמים, אך הם לא היו במקום. כאשר אותרו לבסוף - נגבו מהם עדויות תמוהות, שסתרו אחת את השנייה. בעקבות כך החליטו החוקרים לעצור את השלושה, והחקירה הועברה לימ"ר מרכז.

 

החוקרים, שגילו לראשונה על דבר היעדרה של הילדה, עצרו לחקירה את הסבא רון, את האמא מארי ואת ויויאן, הסבתא-רבא. המשטרה חושדת שרון ומארי קשרו קשר ורצחו את רוז. ויויאן עצמה חשודה בקשירת קשר. הסבא רון הודה בחקירתו כי רצח את רוז הקטנה וסיפר ששם את גופתה בתיק והשליך למי הירקון. בחיפוש שביצעו השוטרים בבית המשפחה נמצאו מכתבים רבים אותם כתבה האם, ומעולם לא שלחה. היא מדגישה שם כי אינה רוצה את הילדה, והדבר הגביר את החשד למעורבותה ברצח. 

 


החיפושים בירקון (צילום: ירון ברנר)

 

במשטרה ערכו חיפושים בנחל, בסיוע צוללנים מתנדבים, אך לפי שעה לא מצאו דבר. לחוקרים יש כמה השערות באשר למה שאירע. בין היתר, נבדקו האפשרויות שרוז הועברה למנזר, הועברה לחו"ל, או נמכרה לפלסטיני. למעשה, בכל הדברים הללו הודה רוני בחקירתו. עו"ד רוויטל סוויד, המייצגת אותו, טוענת כי "הוא הודה במה שהטיחו בו, כי היה מוכן להגיד להם מה שהם רוצים - העיקר שישחררו את בת זוגו".

 

בעת ששלושת החשודים בפרשה הובאו בפני שופט, לדיון בהארכת מעצרם, נפגשו רון ומארי באולם בית המשפט. רון הספיק להפריח נשיקה באוויר ולצעוק לעברה "אני אוהב אותך", לפני שהשוטרים הרחיקו אותם זה מזה. הסבתא-רבא נשלחה למעצר בית.  

 

גרסת הסב: הכיתי את הילדה כאשר בכתה

בימי החקירה הראשונים מחתה פרקליטתו של רון כי הראיות שבידי המשטרה קלושות וכי החוקרים מיהרו לעצור את בני הזוג בחשד לרצח, מבלי שנמצאה גופה. עם זאת, בהמשך החקירה הודה הסב שהרג את רוז בשוגג. לפי גרסתו, לפני שלושה חודשים הסיע את רוז במושב האחורי של הרכב מביתם לבית הסבתא-רבא. לדבריו, במהלך הנסיעה רוז אכלה וופל, צעקה ובכתה. הוא, בהתפרצות של רגע, היכה אותה ואז היא השתתקה. 

 

לאחר זמן קצר הבחין כי ראשה שמוט, ירד מהרכב ניגש לספסל האחורי

 והבחין שהיא ללא זזה. רון סיפר בחקירתו כי היה בטוח שהיא אכן מתה, הרים אותה, הכניס אותה לתא המטען של הרכב ומשם נסע לירקון והשליך את גופתה. הסב המשיך וסיפר לחוקרים כי לאחר ששב לבית המשפחה - סיפר לאמה של רוז כי הביא אותה לפנימייה דתית.

 

בהמשך סיפר לחוקרים כי נכנס לדיכאון בעקבות הארוע ואף שקל לשים קץ לחייו. לטענתו, הוא שב לירקון כדי לבקש את סליחתה של הילדה. רון אף נלקח לשחזור האירוע על גדות הירקון - אלא שהחיפושים האינטנסיביים שם לא העלו דבר.

 

מדוע נרצחה רוז? לשאלה הזאת כנראה לא תהיה תשובה הגיונית לעולם. החוקרים מעריכים כי היא רצתה בסך-הכל לקבל קצת תשומת לב מסבה ומאמה, שהביאו אותה ארצה מצרפת. "היא חשה כי כל תשומת הלב מופנית לאחיה, וכל ילד שרוצה תשומת לב ולא מקבל - מנסה לקבל אותה בדרכים שונות, גם אם זה בדרך של להפריע ובכי. היא סך הכל רצתה תשומת לב, אבל לא הייתה רצויה אצלם. הם זרקו אותה לסבתא-רבא, ואחרי שחזרה להוריה - שילמה בחייה".

 

"על פי גרסאות החשודים, ומחומר החקירה שהצטבר עד כה, עולה החשד לכאורה כי לרוני, הסבא, ולמארי, האמא, יש מעורבות בהעלמת ורצח רוז" - סיכם היום נציג המשטרה בשיחה עם עיתונאים, עת נחשפה הפרשה. "גרסאות החשודים נבדקו ובוצעו חיפושים נרחבים בנחל הירקון, שם על-פי החשד הושלכה רוז על-ידי הסב החשוד. החיפושים נמשכו מספר ימים, וכללו שימוש באמצעים שונים - בכלל זה צוללנים. בשלב זה, רוז טרם אותרה". במשטרה גם ציינו את אדישותו של האב, השוהה בצרפת, נוכח גורלה של בתו.

 

משפחה רדופת טרגדיות

לאחר הדיון בבית המשפט אמרה עו"ד סוויד כי למארי אין קשר לרצח, וכי מדובר באשה צעירה שנמצאת בישראל ללא אף קרוב משפחה. לדבריה, האמינה מארי לרון שאמר כי רוז נמצאת במוסד חינוכי. עוד אמרה סוויד, כי רוני ביצע את המעשה מתוך לחץ וכי לא התכוון לרצוח את רוז.

 

עו"ד עדי הדר, המייצג את הסבתא-רבא ויויאן, טען בדיון: "אנחנו מאמינים שיתברר שאין כל יסוד לחשדות נגד מרשתי, ואם ישנם חשדות - מקורם בעלילת שווא".

 לדבריו, ויויאן משתפת פעולה בחקירתה, היא זו שיזמה את הפנייה לרשויות והיא מקווה שהחקירה תמוצה במהירות.

 

ואם היה נדמה שהפרשה הזאת פתלתלה ומצמררת באופן מיוחד - מצטרף פרט נוסף לארועים. מסתבר שלבני המשפחה יש קשר משפחתי לפרשיית רצח שזעזעה לאחרונה את המדינה. סיגלית קירשנר, שנרצחה בקדיתא שבגליל יחד עם בעלה הטרי, דוד קזשטכר, היא אחותו של החשוד ברצח, רוני - ובתה של ויויאן. עם זאת, פרט לקשר המשפחתי - אין זיקה בין שתי הפרשות.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הסב החשוד, רוני רון יעקב
צילום: ירון ברנר
האם, מארי רנו פיזם
צילום: ירון ברנר
צילום: עידו ארז
הסבתא-רבא חשדה
צילום: עידו ארז
החיפושים בירקון
צילום: ירון ברנר
"לסבא ולאמא יש מעורבות ברצח"
צילום: ירון ברנר
מלון הדירות בו מתגוררת המשפחה
צילום: עידו ארז
מומלצים