שתף קטע נבחר

מרכז אדוה: תקציב אחר במקום "משפט שלמה"

מרכז אדוה לשוויון וצדק חברתי בישראל קורא לשרים לדרוש ממשרד האוצר הצעת תקציב חדשה - במקום זו שהוצגה בפניהם, ומציע דגשים משלו. מנהל המרכז, ד"ר שלמה סבירסקי: "ברירת בר-און בין הביטחון הצבאי לביטחון החברתי היא הצגה מטעה, מיותרת ומצמררת"

מנהל מרכז אדוה לשוויון וצדק חברתי בישראל, ד"ר שלמה סבירסקי, הפיץ אמש (יום ד') בין שרי הממשלה מכתב הקורא להם לדרוש מהאוצר להציג להכרעתם הצעת תקציב ל-2009 שתהיה הוגנת לעומת "משפט שלמה המזויף", כהגדרתו, אשר הובא בפניהם בראשית השבוע.

 

סבירסקי טוען כי לא די בשתי החלופות עם הברירה היחידה בין פגיעה בתקציב הביטחון לפגיעה בתקציבי הרווחה, למרות העדפתו המוצהרת של שר האוצר, רוני בר-און, בחלופה השנייה. הוא תובע להרחיב את הברירה בין חלופות נוספות שהעלו מומחי כלכלה וחברה. לדבריו, ברירת בר-און בין הביטחון הצבאי לביטחון החברתי היא "הצגה מטעה, מיותרת ומצמררת" שמהווה "משחק ציני ברגשות הציבור בישראל".

 

המנהל האקדמי של מרכז אדווה מציין כי עצם הצגת החלופות התקציביות היא צעד רצוי ומבורך, אבל "לא לילד כזה פיללנו". הוא מנמק את עמדתו בטענות הבאות:

 

א) הברירה המוצעת איננה מתייחסת לאפשרות של הגדלת מסגרת תקציב ההוצאה מעל 1.7%, כפי שעשתה הממשלה בפועל בתקציבי השנתיים האחרונות. סבירסקי מזכיר כי בתקציבים אלה הוגדל תקציב הביטחון מחוץ למסגרת של 1.7% בתוך "קופסאות" כהגדרת האוצר, כשלמעשה גדלו ההוצאות בכ-3.4%.

 

ב) הברירה המוצעת איננה מציינת כי האפשרות שלא להעלות את תקציב הביטחון מעוגנת למעשה בהמלצות ועדת מרידור לעומת המלצות ועדת ברודט להגדיל את התקציב.

 

ג) הברירה המוצעת איננה כוללת אפשרות של העלאת מסים, ולו זמנית, דוגמת מס החברות כדי להשלים את המימון החסר, כמו גם את האפשרות לדחות חלק מהתוכניות לפיתוח תשתיות התחבורה, שתביא לקיצוץ ניכר בסעיפי הוצאה יקרים.

 

ד) הברירה המוצעת איננה מקיפה את כל מגוון הקיצוצים שהאוצר עצמו מעלה בהצעת תקציב 2009, שאינם נכללים בשתי החלופות הנ"ל.

 

חלופה נוספת העלה ביום ג' שר הפנים, מאיר שטרית, המתמודד על הנהגת קדימה וראשות הממשלה. שטרית כיהן לפני עשור תקופה קצרה כשר האוצר בשלהי ממשלת נתניהו. הוא אמר שיציע לממשלה, במקום ברירת בר-און, חלופה משולבת של צמצום הטבות המס שעלותן בתקציב 2009 כ-36 מיליארד שקל, ושל קילוף שכבות השומן מתקציב הביטחון.

 

עשרות הטבות מס מרוכזות בירכתי ספר התקציב, ושטרית ציין כי רוב הנהנים הם לא מהשכבות החלשות, וכי לאחר שהתקבלו בהחלטה חד-פעמית לפני שנים, הממשלה והכנסת אינן מקיימות דיונים חוזרים תקופתיים על המשך נחיצותן.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"משחק ציני". סבירסקי
צילום: שלום בר טל
צילום: גיל יוחנן
חלופה משולבת. שטרית
צילום: גיל יוחנן
מומלצים