שתף קטע נבחר

הממשלה תחליט: תקציב מוטה ביטחון או רווחה

לדברי שר האוצר, שהציג את התקציב לשנת 2009, על השרים לבחור בין החלופות. עם זאת, אמר כי ימליץ לבחור בחלופת הרווחה. הוסיף, כי המשרד מזהה בנתוני שוק העבודה ובירידה בהכנסות ממסים ביטוי להאטה. יו"ר ועדת הכנסת: "קצת חמלה והרבה ענווה וצניעות לא יזיקו לשר האוצר"

שר האוצר, רוני בר-און, וצוות משרדו הציגו היום (ג') את תקציב המדינה לשנת 2009 ואת חוק ההסדרים הנלווה אליו, במסיבת עיתונאים מיוחדת שהתקיימה במשרד האוצר.

 

בר-און הציג את העקרונות המנחים של המשרד בקביעת המדיניות הכלכלית והם: המשך מדיניות פיסקלית אחראית שתשמור על אמינות המשק, שמירה על סדרי עדיפויות ברורים של הממשלה, וכן ההחלטה להעניק לממשלה, לראשונה, להכריע בין שתי חלופות תקציביות - אחת מוטת בטחון והשניה מוטת רווחה - במקום להביא בפניה רשימה מוגמרת.

 

עם זאת, אמר בר-און, כי הוא ימליץ לממשלה לבחור בחלופה המעדיפה את הרוח הגבית לתקציבי הרווחה על פני סעיפי הביטחון.

 

לדבריו, "אנחנו מקיימים דיון פנימי לא פשוט מזה מספר חודשים. זהו דיון קשה ומורכב, גם מול משרד ראש הממשלה. ברקע של הדיונים ושל ההחלטות יש לנו צבר ענק של מחויבויות שעלינו לשלם או לבטל, ובצד השני אנחנו צריכים לשמור כל העת שהתקציב יהיה אחראי, תומך צמיחה ומותאם לאתגרים של המשק".

  

"מזהים את ההאטה בחלק מהענפים"

"המשק הישראלי נתון בתקופה לא פשוטה. יש כאן שילוב בעייתי של משבר גלובלי בכלכלה בצירוף חוסר יציבות פוליטית והאינדיקטורים שבידינו מעידים על כך שהמצב בשווקי העולם המערבי והתנודתיות של שער החליפין - יש בהם כדי לגרום להאטת קצב הצמיחה במשק", אמר בר-און.

 

"את הביטוי לעניין ההאטה", הוסיף שר האוצר, "אנחנו מגלים כבר ומזהים בחלק מן הענפים. הדבר מופיע גם בשוק העבודה וגם בירידה שאנחנו רואים בהכנסות ממיסים. המצב הזה, כאשר הוא מתלווה למצב של חוסר ודאות פוליטית וחוסר יציבות פוליטי הוא שילוב בעייתי שצריך לדעת לטפל בו בנחישות ובאחריות".

 

התבססות על תקציב של 1/12 יוצרת אי ודאות

בר-און העיד, כי "מזה מספר חודשים שמנו לעצמנו יעד מרכזי לשמור מכל משמר את המדיניות הכלכלית מחוץ למשחק הפוליטי. משרד האוצר הפגין בשנה האחרונה אחריות מול דרישות קואליציוניות חסרות תקדים בהיקפן ובעוצמתן, מול חקיקה פרטית, שכבר אין לי מלים להגדיר את מידת המסוכנות וההתפרעות שלה, והכל מתוך בולמוס שאחז בכולם להגדיל את ההוצאה הלאומית".

 

על פי שר האוצר, כמה שיקולים עיקריים הנחו אותו לקבל את ההחלטה לקדם את תקציב 2009 בכל מחיר, ביניהם הצורך לעמוד בדרישות החוק, לקדם את טובת המשק על כל מגזריו וכן העובדה כי האלטרנטיבה לאי אישור התקציב במועד - כלומר, התבססות על תקציב חודשי בהיקף של 1/12 מן התקציב השנתי בשנה שעברה - היא חלופה שיוצרת אי ודאות במשק ולא מאפשרת כל תכנון כלכלי מניע צמיחה.

 

"המציאות הפוליטית הסבוכה, המורכבת, הבלתי אפשרית, לא נעלמה מעיני", אמר בר-און. "אני יודע לזהות שלבים של דמדומים ושל מערכות שנכנסות לקפאון, בין אם זה הצורך לבחור יו"ר חדש למפלגת השלטון ואחר כך לעשות הסכמים קואליציוניים ולנסות להרכיב ממשלה ובין אם מדובר על הליכה לבחירות".

 

גידול של 3.1 מיליארד שקל בביטחון; קיצוץ של 341 מיליון בתחבורה

מעיון בעיקרי התקציב שהוצגו היום עולה כי הסך הכולל של התקציב ברוטו לשנת 2009, כולל הוצאות קרן, עומד על כ-319 מיליארד שקל, כאשר התקציב נטו לחישוב מגבלת הוצאה (לאחר הפחתת החזר חובות) הוא כ-236 מיליארד שקל. תחזית ההכנסות של האוצר לשנה זו עומדת על 228 מיליארד שקל, כשתחזית הצמיחה עומדת על כ-3.5%.

 

ההוצאה בסעיף הביטחון מתוכננת לגדול בכ-3.1 מיליארד שקל. עיקר הגידול נובע מהמלצות ועדת ברודט, שאושרו בממשלה בשנה שעברה ועסקו בתכנית רב שנתית לתוספת של 10 מיליארד שקל לתקציב הביטחון על פני עשור. בנוסף, עתיד לגדול סעיף השירותים החברתיים השונים, לרבות תשלומי העברה מהביטוח הלאומי, בכ-3 מיליארד שקל, מתוכם 200 מיליון שקל כחלק מההסכם הקואליציוני עם ש"ס.

 

התוספת לסעיף החינוך בשנה הבאה עתידה לעמוד על כ-2.8 מיליארד שקל לאחר קיצוץ של כ-352 מיליון שקל, והיא כוללת בעיקר תוספת לחינוך היסודי. 2 מיליארד שקל נוספים עתידים להתווסף לענפים אחרים במשק.

 

בתקציב משרד התחבורה דווקא מתוכנן קיצוץ של כ-341 מיליון שקל, כמו גם הפחתה בתקציב הישיבות של כ-200 מיליון שקל ובתקציב מנהלת סל"ע - האחראית על יישום תכנית ההתנתקות ושיקום המפונים - בסדר גודל של 120 מיליון שקל. עוד מוצע קיצוץ של כ-110 מיליון שקל בחוק הגליל, שעוסק בסבסוד גידול ביצים ועופות ביישובי הצפון.

 

סך הגידול נטו המתוכנן בתקציב 2009 עומד על כ-12.5 מיליארד שקל. במקביל, דורש משרד האוצר קיצוץ רוחבי של כ-7 מיליארד שקל, בנוסף לקיצוץ הרוחבי בגובה של כ-750 מיליון שקל בתקציב 2008, שעבר בממשלה לפני כשבועיים. יצויין, כי מרבית התקציב הוא קשיח ואינו פתוח לשינויים, דוגמת ההוצאות הבטחוניות והחזר החובות.

 

"כל השרים יתחלקו ברשעות הזאת"

מנכ"ל המוסד לביטוח לאומי, אסתר דומיניסיני, אמרה בתגובה כי משמעות הצעת התקציב של שר האוצר היא "פגיעה אנושה במדינת הרווחה, ונסיגה בצעדים של השנים האחרונות שהביאו לייצוב העוני". לדבריה, במסגרת התקציב ייפגעו לא רק השכבות החלשות אלא גם שכבות הביניים.

 

יו"ר ועדת הכנסת, ח"כ דוד טל (קדימה) יצא בהתקפה חריפה על הקיצוצים: "קצת חמלה והרבה ענווה וצניעות לא יזיקו לשר האוצר, אם הוא מודה שהפגיעה בשכבות החלשות זו רשעות, אבל כדבריו 'כל השרים יתחלקו ברשעות הזאת'", אמר טל והוסיף: "שר האוצר לא יוכל לעשות ככל העולה על רוח פקידי האוצר. הוא חייב להתחשב בכנסת שיש לה אג'נדה חברתית שונה לחלוטין משלו".


פורסם לראשונה 11/08/2008 21:13

 

בהכנת הידיעה השתתפו צבי לביא ויעל ברנובסקי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"בולמוס להגדיל את ההוצאה". בר-און
צילום: ירון ברנר
צילום: ערוץ 2
קצת חמלה והרבה ענווה. דוד טל
צילום: ערוץ 2
מומלצים