שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  מהי "קללת 20 השנים"?
  מערכת האנציקלופדיה עונה לשאלות הגולשים
  שאלה: רציתי לדעת כמה נשיאים אמריקאים נרצחו עד היום? ולמה מתכוונים שמדברים על "קללת 20 השנים"?

   

  תשובה: לגולש היקר שלום. עד לימינו סיימו ארבעה נשיאים אמריקאים את חייהם בעקבות פעולת התנקשות:  

   

  1. ב-14 באפריל 1865, בזמן שצפה בהצגה "בן דודנו האמריקאי", נורה למוות נשיא ארה"ב אברהם לינקולן על ידי מתנקש בשם ג'ון וילקס בות', שחקן תיאטרון אשר נמנה עם תומכי מדינות הדרום.  

   

  2. ב-2 ביולי 1881 בעודו ממתין בתחנת רכבת בוושינגטון בדרכו אל ניו אינגלנד, נורה הנשיא ג'יימס אברם גרפילד על ידי מתנקש בשם צ'רלס גיטו. ב-19 בספטמבר 1881 נפטר גרפילד מפצעיו.  

   

  3. בספטמבר 1901, בזמן ששהה בתערוכה בבאפלו, נורה הנשיא ויליאם מק'קינלי פעמיים על ידי מתנקש, אנרכיסט בשם לאון צולגוס. שמונה ימים לאחר מכן הירי נפטר מפצעיו.  

   

  4. ב- 22 בנובמבר 1963 שהה הנשיא קנדי בביקור רשמי בעיר דאלאס שבטקסס. בדרכו לאחד האירועים נסעה שיירת הנשיא ברחובות העיר. בשעה 12:30 נורו שלושה כדורים לעבר מכונית הנשיא. אחד מהן פגע בצווארו של הנשיא ובגבו של מושל טקסס. הכדור השני פגע בראשו של קנדי והביא למותו ואילו הכדור השלישי לא פגע במכונית. בשעה 13:00 הוכרז מותו של קנדי בבית חולים מקומי.  

   


  הנשיא קנדי ורעייתו במכונית השרד הפתוחה שניות לפני ההתנקשות, 1963 (צילום: אימג'בנק / GettyImages)

   

  אגב, מלבד אותם ארבעה נסיונות התנקשות מוצלחים, נרשמו בהיסטוריה של מוסד הנשיאות גם מספר לא מועט של נסיונות כושלים שכוונו לסיים את חייהם של כמה מנשיאי ארה"ב, ביניהם ג'רלד פורד ורונלד רייגן.

   

  בנוגע לשאלתך השנייה: "קללת 20 השנים" מתייחסת למחזוריות מפתיעה בהיסטוריה האמריקנית, וליתר דיוק באופן בו מצאו נשיאי ארה"ב את מותם. ב-1840
  ניצח ויליאם הנרי הריסון בבחירות לנשיאות. חודש לאחר כניסתו לתפקיד מת מדלקת ריאות. מאותה עת, כל נשיא שנבחר לתפקידו במחזוריות בת 20 שנים, מצא את מותו במהלך כהונתו: 1860 - אברהם לינקולן (נרצח), 1880 - ג'יימס אברם גרפילד (נרצח), 1900 - ויליאם מק'קנלי (נרצח), 1920 - וורן גמליאל הרדינג (התקף לב), 1940 - פרנקלין דלנו רוזוולט (דימום מוחי), 1960 - ג'ון פיצג'רלד קנדי (נרצח).  

   

  סביב מחזוריות המוות בבית הלבן נרקמו אגדות ופרשנויות שונות, החל מקשירת סדרת מקרי המוות לקללה אינדיאנית עתיקה שהוטלה על מוסד הנשיאות וכלה באיתור מחזוריות אסטרולוגית תואמת לאירועים ההיסטוריים. את "הקללה" שבר לבסוף הנשיא ה-40 רונלד רייגן (שנבחר ב-1980), אשר הצליח לשרוד ניסיון התנקשות וסיים את כהונתו בעודו בחיים.

   

  למאגר התשובות - לחצו כאן

   


   

  אנציקלופדיה ynet מכילה מגוון עצום של ערכים וחיונית לתהליכי למידה והעשרה כמקור מידע מוביל, אמין ובטוח. ערכי האנציקלופדיה נכתבים ונערכים על-ידי צוות עורכים מקצועי, ומשולבים בהם סרטונים, מצגות ועוד.

    

                             לרכישת מינוי לאנציקלופדיה ynet

   


   

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  ג'ון וילקס בות', המתנקש הנשיאותי הראשון
  צילום: גטי אימג' בנק ישראל
  שבר את הקללה, רונלד רייגן
  צילום: איי פי
  מומלצים