שתף קטע נבחר

אוקראינה: מוכנים להציב טילים הגנתיים בתחומנו

שכנתה של רוסיה הודיעה כי "תשתף פעולה עם אירופה ומדינות זרות" בכל הנוגע למערכת ההגנה שלה. משרד החוץ בקייב לא פירט באיזו מערכת מדובר, אך ההערכה כי מדובר בקריצה לאיחוד האירופי ולנאט"ו - אליה אוקראינה מבקשת להצטרף

יומיים בלבד לאחר שפולין חתמה על הסכם להצבת מערכת הטילים האמריקנית בתחומה, גזרת מזרח-אירופה מוסיפה להתלהט. הפעם זו אוקראינה, שכנתה הפרו-מערבית של רוסיה, שהודיעה הבוקר (שבת) כי "תשתף פעולה עם אירופה ועם מדינות זרות" בכל הנוגע למערכות ההגנה שלה.

 

בהודעה האוקראינית, שפרסם משרד החוץ בקייב, לא פורט לאיזה מערכות ומדינות היא מתכוונת, אך ההערכה היא כי מדובר בקריצה כפולה, הן לכיוון האיחוד האירופי, והן לכיוון הברית הצפון-אטלנטית (נאט"ו), אליהם אוקראינה מעוניינת להצטרף.

 

תגובת רוסיה להודעה האוקראינית טרם התקבלה, אך כבר בפברואר האחרון איימה רוסיה כי תכוון את טיליה לכיוון אוקראינה, אם שכנתה תסכים להצבת מערכת טילים אמריקנית בתחומה, ואף תצטרף לברית נאט"ו. בתום פגישה עם עמיתו האוקראיני, ויקטור יושנקו, אמר נשיא רוסיה דאז, ולדימיר פוטין, כי אינו יכול לאלץ את אוקראינה לוותר על הצטרפותה לברית, אך "רוסיה תאלץ לנקוט בצעדים שונים בתגובה".

 

פולין וצ'כיה קיבלו איומים

בשבוע שעבר, בזמן הלחימה בגאורגיה, שלחה אוקראינה חיזוק למדינה ממזרח. משרד החוץ האוקראיני בקייב כי ארצו שומרת לעצמה את הזכות למנוע מספינות קרב רוסיות שהוצבו לחופי גאורגיה לשוב לבסיס חיל הים סווסטופול, שאותו חוכרת מוסקבה מאוקראינה.

 

השבוע, כאמור, חתמו ארצות הברית ופולין על הסכם מקדים שייאפשר להציב טילי פטריוט אמריקנים על אדמת פולין. הרוסים לא אהבו את ההחלטה שהתקבלה בוורשה והודיעו כי ביקורו של שר החוץ הרוסי, סרגיי לברוב, בפולין מבוטל.

 

האיומים ממוסקבה לא איחרו לבוא. אתמול אמר נשיא רוסיה, דמיטרי מדבדב, כי חתימת הסכם הטילים בין ארצות הברית לפולין, על רקע המלחמה בקווקז, מוכיחה כי מערכת הטילים האמריקנית מכוונת נגד רוסיה. סגן הרמטכ"ל הרוסי, אנטולי נגוביצין, אף הגיב בחריפות גדולה יותר ואמר כי ההסכם חושף את פולין למתקפה: "כאשר פולין הסכימה להצבת המערכת, היא חשפה את עצמה לתקיפה - מאה אחוז".

 

אמש הפולנים מעט התקפלו והודיעו לרוסים כי הם יכולים לבדוק את מערכות הטילים. שר החוץ של פולין, ראדק סיקורסקי, אמר כי מטרת המהלך היא לספק "הוכחה מוחשית" לכך שמערכת ההגנה מפני טילים לא תכוון נגד רוסיה.

 

בחודש שעבר איימה רוסיה גם על צ'כיה. בהודעת משרד החוץ הרוסי נכתב כי מוסקבה תגיב לחתימת הסכם הצבת מכ"ם אמריקני בצ'כיה "לא באמצעים דיפלומטיים, אלא בשיטות של טכנולוגיה צבאית".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
טילי פטריוט. ארכיון
צילום: איי פי
מומלצים