שתף קטע נבחר

גאורגיה: למרות ההסכם, רוסיה מתחפרת בעמדות

הכוחות הרוסים באזור גורי מתחפרים בעמדותיהם לצידי הכביש. העיתונאים לא מורשים להיכנס לעיר או לחזור לטביליסי. מדי פעם שומעים יריות. בכפרים באזור גורי הרס מוחלט ונפלים של פצצות. במקביל, דיווחו הגאורגים כי הרוסים פוצצו גשר רכבת מרכזי - במוסקבה מכחישים

מסמך הסכם הפסקת האש עליו חתם נשיא גאורגיה מיכאל סאאקשווילי, הגיע למוסקבה, אך למרות זאת הבוקר (שבת) עדיין ברחובות גאורגיה לא רואים את השקט, במיוחד בצפון המדינה באזור הגובל בדרום אוסטיה. חיילים רוסים נראים בכל מקום והם לא עושים סימנים שהם מתכוונים לסגת מהאזור. בשעות הצהריים הודיע הקרמלין כי נשיא רוסיה, דימטרי מדבדב, חתם גם הוא על ההסכם.

 


"לא עושים סימנים של נסיגה". חיילים רוסים בגורי (צילום: רויטרס)

 

החיילים הרוסים אינם מאפשרים לנו העיתונאים להיכנס לגורי וגם לא לחזור לטביליסי, בטענה שאנשי מליציה אוסטית נמצאית באזור. באזור אנו שומעים מדי פעם יריות והרוסים אינם עושים סימנים כי הם מתכוונים לסגת בקרוב מהאזור.

 

הכוחות הרוסיים מורכבים מטורי נגמ"שים, מלווים בטנקים בכוח של שני גדודים ולמעשה אין שום כוחות גאורגיים מולם.  

לאורך הדרך מטביליסי ניתן לראות שהכוחות הרוסים מתחפרים לאורך הכביש ונראה שבכוונתם להישאר תקופה ארוכה במקום. בכפרים בסביבת העיר גורי שורר הרס מוחלט, במקום טילים שלא התפוצצו. ישנם דיווחים רבים על מעשי ביזה והרג של עיתונאים ומקומיים על ידי האוסטים וחיילים רוסים.


תושבי גורי בתור לקבלת אוכל (צילום: AFP)

 

הצבא הרוסי התקדם לכיוון העיר כספי, כ-40 קילומטרים מערבית לטביליסי, ופוצץ גשר רכבות המחבר בין בירת גאורגיה לעיר גורי. דובר משרד הפנים הגאורגי אמר כי פיצוץ הגשר שיתק למעשה את תנועת הרכבות במדינה. מנגד, רוסיה מכחישה את הדיווח. סגן מפקד הכוחות המשולבים הרוסיים, הגנרל אנאטולי נוגוביצין, אמר: "אנו נמצאים בזמן של שלום עכשיו. למה שנפציץ גשרים אם עבודתנו היא לשקם אותם?" 

 

במקביל, עדי ראייה בצחינוואלי בירת מחוז דרום אוסטיה, דיווחו כי בדלנים חמושים נראו מלווים כמה עשרות גאורגים ברחבי העיר. קצינים רוסים מסרו כי "הגאורגים הוצאו לרחובות על מנת לנקות אותם". כ-80 אחוז מתושבי צחינוואלי עזבו אותה בימי הלחימה האחרונים, אולם החלו לשוב אליה לאחר הדיווחים על הפסקת אש.

 

עוד דיווחו עדי ראייה גאורגים כי חיילי צבא רוסיה רוקנו מציוד את שדה תעופה ואת נמל הספינות בעיר הנמל פוטי שבגאורגיה, לחוף הים השחור. עדי הראייה סיפרו כי החיילים וידאו שבאזור לא נמצאים כוחות גאורגיים והחלו להעמיס ציוד רב על מסוקים ומשאיות. כתב סוכנות הידיעות "רויטרס" סיפר כי ראה כ-50 חיילים מעמיסים עשרות ארגזים ומכולות בנמל.

 

סאאקשווילי טען אמש כי טנקים רוסיים פלשו לשתי עיירות נוספות בארצו, קשארי ובורוג'מי, ולמעשה הרחיבו את "הכיבוש" של גאורגיה. הצהרתו באה שעות ספורות אחרי שחתם על הסכם הפסקת האש. טענותיו של הנשיא טרם אומתו, וברוסיה עדיין לא הגיבו לדיווחים. "מתברר כי הכיבוש הרוסי של שטחנו רק התרחב", טען סאאקשווילי.

 

הלילה אמר גורם רשמי בארצות הברית כי רוסיה הבטיחה למזכירת המדינה האמריקנית, קונדוליזה רייס, כי תיישם את הסכם הפסקת האש עם גאורגיה. נשיא ארצות הברית, ג'ורג' בוש, אמר הלילה כי פעולותיה של רוסיה בגאורגיה הן לחלוטין "בלתי מקובלות" וכי עליה לפעול על מנת לסיים את המשבר. לדבריו, מזכירת המדינה קונדוליזה רייס תצא בשבוע הבא לבריסל על מנת לדון במשבר בגאורגיה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
טנקים רוסים בגאורגיה
צילום: רויטרס
מנוחת החיילים הרוסים
צילום: רויטרס
צילום: AP
סאאקשווילי. העביר את ההסכם למוסקבה
צילום: AP
מומלצים