שתף קטע נבחר

ת"א: חתולי הרחוב הצילו משפחה מהכשת נחש

משפחה מתל-אביב המטפלת בחתולי רחוב זכתה לאחרונה להגנה צמודה מההולכים על ארבע מפני נחש שחדר לגינתם. "החתולים לא נתנו לו לזוז עד שהגיע לוכד נחשים", סיפרו בני המשפחה

חתולי הרחוב ובני משפחת גורן מרמת החייל קיימו בשנה האחרונה יחסי שכנות הדוקים. החתולים היו רובצים בגינה, זוכים למזון איכותי מדי יום וליחס אוהד. אבל בני המשפחה לא שיערו שהחתולים יצילו אותם מנחש צפע רעב שחדר לגינה.
 
האירוע המדובר התרחש לפני מספר ימים. אם המשפחה יצאה לתלות כביסה בחצר והבחינה שהחתולים מתנהגים מוזר. "הם אוכלים טוב מדי יום ומבלים את זמנם במשחקים והשתזפות בשמש, אך הפעם הרגשתי המולה ותחושת סכנה בקרבם", סיפרה רבקה גורן. "האמהות כנראה סימנו לגורים ואלה פתחו בריצת אמוק ונעלמו תוך מספר שניות. הזכרים הגיעו למקום והחלו לסרוק את השטח עד שנעצרו ליד אדנית ארוכה שהיתה צמודה לקיר הבית". 
 
גורן שמעה רחש ונשיפות שבקעו מקרבת האדנית והבחינה שם, מטרים ספורים ממנה, בנחש גדול. "אי אפשר היה לטעות בכך, זה היה צפע ארסי. מיהרתי להיכנס הביתה והספקתי לראות איך החתולים מקיפים אותו ולא מאפשרים לו לזוז", היא סיפרה. גורן מיהרה להזעיק את מחלץ ולוכד בעלי חיים, אבי קוזי, והמשיכה לצפות במתרחש מהחלון. 
 
צילום: אלכס גורן

 

 

משפחת גורן כבר נעזרה בשירותיו של קוזי. לפני כחודשיים הם קראו לו לאחר ששתי המלטות הוסיפו לחבורת החתולים שבעה גורים חדשים. "רצינו לעקר את שתי הנקבות הנותרות ולהעביר את הגורים למקום אחר", סיפר אבי המשפחה, אלכס. "קוזי הסביר לנו שהדבר לא רק שאסור על פי חוק צער בעלי חיים, אלא שאם נעשה זאת, הטריטוריה של החתולים תתמלא במהרה בחתולים חדשים".

 

קוזי לכד את הנקבות והן עוקרו, ובני המשפחה החליטו להשאיר בשטח גם את הגורים החדשים. "הסברתי להם שהיחידים שיכולים להבטיח שנחשים לא יחדרו לגינה אלה החתולים. כי במקום שיש עכברים - יש נחשים. אך אם נחש מגיע לסביבה הוא נחשב כפולש, והחתולים יעשו הכל כדי להגן על הטריטוריה שלהם. להבדיל מכלב, יש להם את הזריזות והיכולות להרוג ולהבריח נחש, במיוחד אם מדובר בצמד או יותר".

 

החתולות האמיצות

חזרה לדרמה בחצר: קוזי הגיע לבית המשפחה ומצא את שתי הנקבות של חבורת החתולים צובאות על הנחש. לדבריו זה היה "צפע ארסי באורך של כ-1.2 מטר, מלא בארס משום שכנראה לא אכל כבר זמן רב. הוא הגיע לחצר לחפש מזון", אמר קוזי. "שתי החתולות שמרו עליו מקרוב. כל אחת עמדה מצידה האחר של האדנית והן לא נתנו לו לזוז במשך שעה ארוכה".

 

מצוייד בכלים הדרושים הצליח קוזי ללכוד את הנחש ולהכניסו לכלי פלסטיק מיוחד. בהמשך הוא שוחרר בטבע. "בלוטות הארס שלו היו נפוחות מאוד אך לא היה סיכוי מול החתולות", אמר קוזי. "אני מגיע רבות לאזור הזה כדי ללכוד נחשים בבתים פרטיים. ברגע שיש עכברים, גינה עם צמחייה זה פתח אידיאלי לנחשים שמחפשים מזון"
 
"חשוב לדעת שבכל מקום בו יש חתולים בריאים, מטופחים ומטופלים הם יכולים למנוע הגעה של מזיקים ונחשים", מסכם קוזי. "לא פעם אני מקבל בקשות להביא גורים למשפחות שלא מחבבות חתולים, אך מודעות ליתרון בגידולם באזורים מועדים לפורענות".

 

במשפחת גורן נושמים בתום הפרשה לרווחה. "רק לאחר שעה ארוכה ובדיקות של החתולים כי הנחש אכן נעלם, הגורים שבו מהמחבוא וחזרו לשיגרה", סיפרה אם המשפחה. "זו הפעם הראשונה שנכנס אלינו נחש כה גדול לגינה, אבל באזור הזה יש מכת נחשים. אנחנו אוהבים חתולים מעצם היותם חתולים, אבל העובדה שהם הגנו עלינו ועל עצמם מפני הנחש, מחממת את הלב".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הגנו על הטריטוריה
צילום: אלכס גורן
צילום: אלכס גורן
צפע גדול ורעב
צילום: אלכס גורן
מומלצים