שתף קטע נבחר

פה גדול

מי כינה את פוטין "נשיא גרמניה"? איזה מועמד טען שנהרגו עשרת אלפים בסופה שגבתה רק 12 קורבנות? מי טען שביקר ב-57 מדינות ארה"ב? ומהו לעזאזל "שמרן ליברלי"? סקירה קצרה - אך בהחלט לא סופית - של פליטות הפה של שני המועמדים לנשיאות

אחרי כל כך הרבה הופעות, נאומים, ראיונות וחילופי דברים עם עיתונאים - גם אנשים ברמתם של ברק אובאמה וג'ון מקיין אינם חפים מפליטות פה מטופשות. למרות כל הפילטרים שמפעילים מטות הבחירות, הממנים למועמדים יועצים שתפקידם הוא בדיוק למנוע מקרים שכאלה, גם אלה אינם מסוגלים תמיד להתמודד עם עייפותם הרבה של המועמדים, עם ניסיונותיהם "ליפות" סיפורים אישיים, ועם מקרים של שכחה וגם בורות.

 

התקשורת האמריקנית, המנסה לגונן על "יקירה" אובאמה, אינה מרבה להציג פליטות פה שלו. כשהיא עושה זאת, הדבר נעשה לרוב בנימה סלחנית. מנגד, פליטות הפה של מקיין מוצגות בתקשורת כסימן מובהק להסתיידות עורקים ורפיון מוח, בשל גילו המבוגר.

 

ב-9 במאי, בשלהי המאבק שניטש בין אובאמה לבין הילארי קלינטון על מועמדות המפלגה לנשיאות, אמר הסנאטור מאילינוי בראיון עיתונאי: "ביקרנו בכל פינה ובכל מדינה. הייתי ב-57 מדינות, נותרה רק אחת". מעטים חושדים שאובאמה אינו יודע שבארה"ב יש "רק" 50 מדינות – מעטים פרט לקומץ של ימנים הזויים שספרו ומצאו שיש 57 מדינות מוסלמיות בעולם, ומיהרו לפרסם זאת באתרי האינטרנט שלהם.

 

אחרי חודשים ארוכים של מסע בחירות מפרך ומתיש, שני המועמדים זקוקים למנוחה. אובאמה כבר הבין זאת, כאשר לקח מוקדם יותר את משפחתו ויצא לחופשה בהוואי. לרוע מזלו, המלחמה בקווקז מעט חירבה לו את התוכניות.

 

גם למקיין מומלץ לצאת לחופשה. ב-9 ביולי באוטובוס שלו "דיבור ישיר אקספרס", פיו של מקיין נאלם לפתע כאשר נשאל על ידי אחת העיתונאיות כיצד הצביע בסוגיית הכללתה של גלולת הוויאגרה בביטוח הרפואי. מקיין מלמל שהוא לא רוצה לדבר על זה. הכתבת הקשתה והזכירה שמקיין הצביע נגד. בתגובה אמר מקיין: "אני לא יודע מספיק על זה כדי לתת לך תשובה מושכלת". מקיין כיסה את פיו בכף ידו ומלמל תשובה בלתי מובנת, ו"דיבור ישיר אקספרס" המשיך לדהור לעבר 4 בנובמבר.

 

מקיין על הגבול בין עיראק לפקיסטן

להלן מקבץ מייצג – אך בהחלט לא סופי – של פליטות הפה וההתבטאויות המביכות שפלט המועמד הרפובליקני לנשיאות, ג'ון מקיין.

17 בפברואר 2008, אסיפת בחירות במדינת איווה: מקיין מתבלבל וטוען כי ולדימיר פוטין, אז נשיא רוסיה והיום ראש ממשלתה, הוא "נשיא גרמניה".

 

28 בפברואר 2008: מקיין מכריז "אני שמרן ליברלי גאה" (פרדוכס שלא היה מבייש את הנשיא היוצא ג'ורג' בוש).

 

19 במרס 2008, במהלך הביקור בישראל: "ידוע לכל ודווח בתקשורת שאל קאעידה חוזרים לאיראן, עוברים אימונים וחוזרים לעיראק מאיראן". (הסנאטור ג'ו ליברמן, שנלווה אל מקיין בביקור, ממהר ללחוש באוזנו כי הכוונה לקיצונים שיעים, ולא לחמושי אל קאעידה, שהם כמובן סונים ולא קשורים לאיראן השיעית).

 

יוני 2008: פעמיים בתוך כמה ימים מקיין מכנה את צ'כיה "צ'כוסלובקיה", המדינה שהתפצלה ב-1993 לשתי ישויות, צ'כיה וסלובקיה, ואינה קיימת עוד.

 

13 ביולי 2008: "אולי זו הדרך להרוג אותם" (מקיין פולט בתגובה לפרסום דו"ח שמעיד על עלייה בייצוא סיגריות מתוצרת אמריקנית לאיראן).

 

21 ביולי 2008: מקיין מתראיין לרשת ABC ומתייחס ל"גבול עיראק-פקיסטן". (שתי המדינות כלל לא חולקות גבול, ומקיין בכלל התכוון לגבול אפגניסטן-פקיסטן).

 

17 באוגוסט 2008: "הסעודים צריכים לשלם יותר על הריבונות שלהם ולשלם יותר לצבא שלהם...עלינו להוריד את המחויבות שלנו שם, ועלינו לעשות זאת במהירות" (מקיין כמובן מתכוון לעיראק, ולא לממלכה הסעודית).

 

אובאמה על ההבדל בין עשרת אלפים ל-12

ברק אובאמה הוא אמנם צעיר יותר ונאומיו בהירים יותר - אבל גם הוא נכשל בלשונו, ואחראי לפליטות פה, הגזמות וניסיונות לרצות את כולם.

 

9 במאי 2007, כינוס בחירות בווירג'יניה: "אם במקרה פספסתם את זה, השבוע היתה טרגדיה בקנזס. עשרות אלפי אנשים מתו ועיירה שלמה נחרבה" (אובאמה מתייחס לסופת הטורנדו שהיכתה בקנזס, חירבה עיירה קטנה וגבתה את חייהם של 12 בני אדם. הוא הכיר בטעותו בו במקום, ותיקן את עצמו. "יהיו מקרים שבהם אהיה עייף. יהיו פעמים שבהן אהיה תשוש. יהיו פעמים שבהן אעשה טעויות", התנצל).

 

13 בפברואר 2008, באסיפת בחירות בניו המפשייר: "הוצאנו עד עכשיו 400 מיליארד דולר, וחייהם של יותר מ-3000 גיבורים אמריקנים צעירים התבזבזו" (משפחות החללים לא אהבו לשמוע שיקיריהם לא נפלו במשימה חשובה אלא שחייהם התבזבזו. אובאמה מיהר להתנצל).

 

11 באפריל 2008, באירוע סגור לתורמים בסן פרנסיסקו: "הבוחרים בעיירות הקטנות בפנסילבניה ממורמרים בגלל מצבם הכלכלי והם נאחזים בנשק ודת או סלידה מאנשים שאינם כמוהם" (כך ניסה אובאמה להסביר לתורמיו מדוע הוא מתקשה לזכות בתמיכתם של מצביעים לבנים ממעמד הפועלים בפנסילבניה. הציטוט המביך התפרסם, ואובאמה נאלץ להתנצל).

 

28 במאי 2008: בנאום שנשא בניו מכסיקו לרגל יום הזיכרון לשואה, סיפר אובאמה שדודו היה חייל אמריקני ממשחררי מחנה ההשמדה אושוויץ. כשהעירו לו שדודו יכול היה לשחרר את אושוויץ רק אילו שירת בצבא האדום, פרסם אובאמה הבהרה שבה טען כי התייחס לדוד רחוק, ושהמחנה שאותו שיחרר הדוד היה מחנה קטן הקשור לבוכנוואלד.

 

4 ביוני 2008: בנאומו בפני ועידת איפא"ק מכריז אובאמה "ירושלים המאוחדת תישאר בירת ישראל",

 והפלסטינים זועמים (חודש ושבוע לאחר מכן, בראיון לרשת CNN, אובאמה מנסה להצטדק: "האמת היא שזו דוגמא לניסוח רע שהיה בנאום. הנקודה שניסינו להבהיר היא שאנו לא רוצים חוטי תיל פרושים בירושלים כפי שהיה לפני 1967 ושאפשרי ליצור ירושלים מאוחדת ורציפה").

 

22 ביולי 2008: "הרשו לי להיות ברור לחלוטין: ישראל היא ידידה חזקה של ישראל" (אובאמה התכוון לומר שארה"ב היא ידידתה החזקה של ישראל בלי קשר למי שיינצח בבחירות).

 

(לצפייה בסרטון וידיאו המתעד את ברק אובאמה מתבלבל באמצע נאום בחירות בגלל תקלה בטלפרומפטר - הקליקו כאן )


פורסם לראשונה 24/08/2008 15:56

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אובאמה באיפא"ק. ירושלים מאוחדת?
צילום: AFP
מקיין בירדן. אל-קאעידה באיראן?
צילום: AP
מומלצים