שתף קטע נבחר

11 שנים להיעלמות גיא חבר: ועכשיו - הסרט

"אני לא מסוגלת לצרוח, לקלל, לרקוד ולשיר - כל הדברים שכנראה מביאים את הילדים הביתה", אומרת רינה חבר, אמו של החייל שנעלם ברמת הגולן ב-1997. ביוזמת חברו של גיא מהילדות, תנסה המשפחה לקדם את חקירת התעלומה באמצעות סרט חדש

התעלומה ברמת הגולן: עכשיו הסרט. 11 שנים מלאו היום (א') להיעלמותו המיסתורית של החייל גיא חבר, שיצא מבסיס גדוד הרעם של חיל התותחנים, במרכז רמת הגולן, ומאז נעלמו עקבותיו. בכל השנים האחרונות פעלה משפחת חבר לצד עמותת "לחופש נולד", שהציעה פרס בשווי עשרה מיליון דולר לכל מי שימסור מידע שיעזור למצוא את גיא. עכשיו מנסה המשפחה, יחד עם חברו של גיא, לעלות את המודעות בעזרת סרט חדש.

 

"המטרה היא להעלות את כל התנהלות הדברים מרגע היעלמו בצורה רצינית - כולל סיורים ליד הגבול, עדויות, חקירה של אנשים", מספרת רינה חבר, אמו של גיא, שניצבת בחזית המאבק. בעקבות הסרט תגיע משפחת חבר לרמת הגולן מספר פעמים בחודשים הקרובים.

 

תחושותיה ביום השנה להיעלמות, קשות מאוד. "זה משהו שלא נתפס בכלל", היא אומרת, "שכל כך הרבה שנים שום דבר לא השתנה - לא בהיבט החקירתי, לא בהיבט של עובדות ולא של היחס, של הצבא, של המדינה. הכל בדיוק אותו הדבר".

 רינה ממשיכה לדבוק בגירסה כי גיא נחטף לסוריה, ומסבירה שעד כה לא הוצגו בפניה אופציות נוספות לנסיבות היעלמותו.

 

"גיא לא זוכה ל'הילה' במרכאות, של שאר נעדרי צה"ל. אוי ואבוי לאותה הילה שאנחנו צריכה אותה. זה בהחלט ממזער את היכולות שלו לשוב הביתה בשלום", מוסיפה האם. "אני לא מסוגלת לצרוח, לקלל, לרקוד ולשיר ולעשות את כל הדברים האלה שכנראה מביאים את הילדים הביתה, ואני ממש בדילמה רצינית. כנראה שהרבה אנשים שמסביבנו יתחילו לעשות את זה, כי אני לא מסוגלת. בלי ההילולות האלה ובלי הצרחות לגיא אין סיכוי".

 

"ידעתי שיום אחד אעשה על זה סרט"

יוזם הסרט הוא ארז פרי, חבר של גיא מימי חטיבת הביניים. "ההיכרות שלנו הייתה בעיקר במפגשים סביב מחשב, משחקי הרפתקאות", אמר היום ל-ynet.

 "לא הכרתי את הפרטים של הפרשה על בוריים, אבל זה משהו שליוותי אותו ועקבתי אחריו. ידעתי שיום אחד אני אעשה על זה סרט, זה היה ממש בצבא. אמרתי שאם אני אשתחרר וזה יהיה אקטואלי זה משהו שאני אטפל בו. הרגשתי חובה גם כלפי גיא".

 

הסרט נמצא בשלבי סיום התחקיר ותחילת הצילומים, וארז נחוש להגיע לפתרון התעלומה. "מה שכל הזמן מפתיע שוב מחדש ומדהים זו אוזלת היד של המערכת, של המדינה, הצבא. בעניין הזה אני כל הזמן מוצא עוד פרטים על האופן השלומיאלי שבו נוהלה החקירה הזאת. אם היה נחקר העניין כמו שצריך מההתחלה, יש סיכוי שהיום היינו במקום אחר. אני בהחלט חושב שהיינו יכולים לקבל את אותו שביב מידע שהיום אין לנו".

 

מדובר צה"ל: "צבא ההגנה לישראל ביצע וממשיך לבצע את מירב המאמצים על מנת לאתר את מקום הימצאו של גיא, תוך שיתוף פעולה מלא עם משטרת ישראל וקהיליית המודיעין. צה"ל לא חסך במאמץ ובחשיבה לאורך השנים לשם איתורו, אולם לצערנו מאז יום העלמו ועד היום, לא נמצא ולו קצה חוט באשר למקום הימצאו או מצבו של גיא".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
גיא חבר. 11 שנים בלי קצה חוט
צילום: שאול גולן
רינה חבר. "אין את ה'הילה' של נעדרי צה"ל"
צילום: רענן בן-צור
מומלצים