שתף קטע נבחר

רה"מ: אהוד ברק מונע דיון רציני בנושא הביטחון

ראש הממשלה, אהוד אולמרט, סיכם את ישיבת הממשלה שדנה בתקציב 2009 ותקף את שר הביטחון. למתקפה קדמה הבהרה: "אני רוצה לומר משהו בזהירות, אהוד, אני אומר את זה בחוסר רצון להתנצח. אילו היו לי תכניות לחודשים הבאים, הייתי מתנצח". אולמרט יצא גם נגד השרים שמבקשים להגדיל את תקרת התקציב: "את הקצף על השפתיים של התומכים במהלך הזה אני לא אוהב"

ראש הממשלה, אהוד אולמרט, תקף הערב (יום א') בחריפות את שר הביטחון, אהוד ברק, ואמר כי האחרון אינו מאפשר לקיים דיון רציני בנושא הביטחוני. "הממשלה הזו לא מסוגלת לנהל שום דיון רציני על מערכת הביטחון, כי אתה לא נותן לקיים את זה", אמר אולמרט בדברי הסיכום של ישיבת הממשלה שדנה בתקציב 2009.

 

בפתח דברי הסיכום אמר אולמרט, כי "היה דיון מכובד. לא רבנו על מספרים אלא על השקפות עולם. יש לי כמה הערות שאני מקווה שיחדרו היטב לתודעה של כמה מהאנשים". לדבריו, "אין כאן עניין אישי ואין כאן עניין ששיך למפלגה מסוימת. בנינו כאן בשנים האחרונות משהו שמעורר פליאה בכל העולם. הכלכלה שלנו מעוררת קנאה, סקרנות והתפעלות בכל מקום חשוב בעולם".

 

עם זאת, לאחר מכן פנה ליו"ר העבודה, ואמר לו: "אני רוצה לומר משהו בזהירות, אהוד, אני אומר את זה בחוסר רצון להתנצח. אילו היו לי תכניות לחודשים הבאים, הייתי מתנצח". הוא הוסיף כי ברק מונע אפשרות של דיון רציני. "לא נעשה כאן שום דיון למשל על התכנית הרב שנתית של מערכת הביטחון. רוב החברים בממשלה לא יודע מה זאת התכנית הזאת, התר"ש, הם חושבים שמדובר על ראש השנה. זה כי אתה לא רוצה שידעו".

 

אולמרט התייחס בדבריו גם למצבו הפוליטי ו"עקץ" שוב את מתנגדיו: "שלא תהיה אי הבנה, אני אהיה ראש ממשלה במלוא העוצמה כל עוד אני ראש ממשלה. שאף אחד לא יעמיד אותי למבחן, אנחנו נקבל הכרעות על התקציב. מי שלא רוצה שלא יהיה. יש ויכוח לגיטימי לגבי יעד תקרת ההוצאה של הממשלה. אני לא אומר שאם מגדילים את יעד ההוצאה זה אסון. אבל את הקצף על השפתיים של התומכים במהלך הזה אני לא אוהב".

 

"מרגיש במס השפתיים"

ראש הממשלה המשיך להתייחס לנושא תקרת התקציב ופנה שוב ליו"ר העבודה: "אני שומע פה את כולם מדברים על חינוך ורווחה ואני מרגיש שמדובר במס שפתיים, שאין כלום מאחרי זה. הממשלה הזאת עשתה הרבה מאוד למען החינוך והרווחה.

 

"אני פונה אליך אהוד ברק, שאתה מהדוברים הרהוטים ביותר, הטובים ביותר והמתודולוגיים ביותר, וצריך להבין שתקרת ההוצאה לא נגמרת בחצי אחוז, או בעוד אחוז אחד, אלא רוצים כל הזמן להגדיל את זה. אני גם לא בטוח שאם הגדלתי את תקציב של רווחה וחינוך ולא של ביטחון, פגעתי בביטחון המדינה. אני יודע שר הביטחון, להבדיל מרוב האנשים היושבים פה, מה האיומים, ומה הצרכים", אמר ראש הממשלה.

 

אחרי שסיים לתקוף את שרי העבודה, התפנה אולמרט לעניינו של השר לביטחון פנים, אבי דיכטר, שאמר בישיבת הממשלה: "האם צריך מלחמת לבנון בביטחון הפנים כדי לתת למשטרה עדיפות?".

 

אולמרט לא נשאר חייב ואמר: "עכשיו תרשו לי מילה על ביטחון פנים. לאחרונה אני שומע מהשר דיכטר דברים שאילו היה נוהג בחוכמה, היה נמנע מלומר אותם. בתחילת תפקידו ניהלנו שיחה, זה נכון, ואמרתי לו שילחם בשחיתות הציבורית, זה נכון. אבל אמרתי לו גם על ביטחון האזרח זה שאדם יוכל ללכת בלי חשש שמישהו יוריד עליו אלה, או שילך לים בלי חשש שמישהו יהרוג אותו, שכ-50 מטר משם יושבים בלשים שעוקבים אחרי הרוצח. אז נכון שצריך גם כסף. אבל לא הכל זה כסף, חלק זה גם מוכנות, כוננות ורצון".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עקיצה אחרי עקיצה. אהוד אולמרט
צילום: רויטרס
צילום: AFP
עקיצות הדדיות עם רה"מ. אהוד ברק
צילום: AFP
תקף את אולמרט וגם נעקץ. אבי דיכטר
צילום: ירון ברנר
מומלצים