שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  שומעים את הרגש

  הפילוסופיה הסינית מאמינה ביחסי גומלין בין האדם לטבע ובין חמשת האלמנטים לחמישה תווים סיניים מסורתיים המקבילים לסימני המוזיקה המקובלים. בואו להירגע עם הצלילים המתאימים

  על פי הפילוסופיה הסינית העתיקה האדם הוא בנו של הטבע. לכן, השינויים והפעילויות שהוא חווה בחייו, כמו כל הדברים עלי האדמה, נמצאים עם הטבע ביחסי גומלין. השמיים חושפים את חמשת האלמנטים: אש, עץ, אדמה, מתכת ומים, הנותנים חיים לחמשת התווים המסורתיים של המוזיקה הסינית המגיבים ל-1,2,3,4,5 ו-6 במספרים מוזיקליים.

   

  האדמה חושפת את חמש העונות: אביב, קיץ, קיץ ארוך, סתיו וחורף היוצרים קשר עם איכויות של לידה, עמידה במקום, יציבות, בקרה ושמירה על קיים, ולאדם יש את חמשת האורגניזם הפנימיים: כבד, טחול, לב, ריאות וכליות, השולטים על חמשת הרגשות: כעס, הנאה, הרהור ומחשבות, חרדה ופחד.

   

  האינטראקציה בין חמשת האלמנטים בעולם התופעות משפיעה על כל הדברים על פני האדמה, לרבות על זרימת הדם, הויטליות ומצבו הפיזי, הרגשי והמנטאלי של האדם.

   

  על פי הטקסטים הקדומים Huangdi Nei Jing של הרפואה הסינית העתיקה, שהופיעו ב-475-221 לפנה"ס, לכל צליל יש איכות המאפיינת את אחד האלמנטים.

   

  חמשת התווים במוזיקה הסינית העתיקה Gong, Shang ,Jiao, Zhi, Yu מתאימים לטונים של דו, רה, מי, סול ולה. כל צליל מותאם לאחד מחמשת האלמנטים ולאורגניזם בגוף.

   

  הסינים השקיעו זמן רב כדי לחקור את אחד התחומים הפחות מוכרים מתוך המטאפיסיקה הסינית: תרפייה במוסיקה. שיטה זו שימשה לריפוי ואיזון לצד שיטות ריפוי מסורתיות.

   

  חמשת הצלילים

  התו Gong - 1 או Do מקושר עם הקיץ הארוך, עם אלמנט האדמה והטחול. הוא מגשר מטבעו ונותן תחושה של שלווה ויציבות. ביכולתו

  של הצליל לחזק את הטחול, להזין ולחזק את הקיבה ולהפחית אש מהלב. הצליל מסייע לרפוי בעיות עיכול, קלקול קיבה, הקאות, בחילות, קוצר נשימה ומסייע להתמודד עם מצבים של הלם, בהלה ופחד.

   

  כאשר שומעים את הצליל במהלך תרגיל צ'י קונג הוא עשוי להרגיע את זרימת הדם. כאשר שומעים את הצליל בעת פעילות מנטלית הוא משקיט את המיינד ומסייע להפנמה ועיכול של המחשבות. לספורטאים הוא מאפשר תנועה יציבה ושיווי משקל.

   

  התו Shang - 2 או Re המקושר עם הסתיו ועם אלמנט המתכת והראות. הוא צלול מטבעו ונותן תחושה של שקט. התו עשוי לרפא אדם הסובל מחרדה וממזג רגזני. עשוי לקדם את הגבלת פעילות הגוף האנושי ולחזק את פעולת הריאות. טוב להזין את היין והכליות כמו גם להפחית מהאש. טוב למצבים של זיעה ספונטנית, גלי חום, שיעול, קוצר נשימה, מועקה ומסייע להתמודד עם כאב וצער.

   

  במהלך תרגיל צ'י קונג עשוי לעזור לשמור על צ'י ואנרגיה. בעת פעילות מנטלית עשוי להרגיע את מערכת העצבים ולהביא לצלילות מחשבתית. בפעילות ספורטיבית מרגיע, מקרר, מדכא התרגשות מוגזמת ומדכא עייפות לאחר פעילות.

   

  התו Jiao - 3 או Mi מקושר עם אלמנט העץ ועם הכבד. הוא מצמיח מטבעו ונותן תחושה של נוחות ושלווה. בכוחו של הצליל לשכך כעסים, להגביר אנרגיה של צמיחה ולהרחיב את פעילות הצי בגוף האנושי. ביכולתו להפיח רוח חיים בכבד ולמנוע בו סטגנציה, להזין את הינג ולהסיר אש מהכליות. צליל זה מעביר את הדם בצורה טובה דרך המרידיאנים, מסייע למצבים של תיאבון דל ותשוקה מינית, מסדיר לנשים את המחזור החודשי ומצבים של חוסר מנוחה.

   

  בהשמעת הצליל יחד עם תרגילי צ'י קונג הוא יכול לקדם את זרימת הצי והדם. בעת פעילות מנטלית יכול לרענן את המוח. בשילוב עם פעילות ספורטיבית ביכולתו לשפר את יכולתם של הספורטאים. טוב לשימוש בעת פעולת חימום השרירים.

   

  התו Zhi - 5 או Sol מקושר עם אלמנט האש ועם הלב. הוא ממריץ מטבעו ונותן תחושה של התלהבות, תשוקה והתרגשות. ביכולתו להוציא אנשים ממצבים של דיכאון, להגביר את הינג ולהפחית אש מהכבד. מסייע במצבים של עייפות, צניחת איברים פנימיים, מצבים של שפעת וקור, קוצר נשימה ובעיות נפשיות.

   

  בעת תרגילי צ'י קונג עשוי לקדם פעילות של צ'י ודם . בזמן פעילות מנטלית משפר את מצב הרוח והיעילות. טוב להקשיב לצליל זה לאחר חימום השרירים.

   

  התו Yu  - 6 או La מקושר עם החורף, עם יסוד המים ועם הכליות. הוא מקרר ומלחלח מטבעו ובעל תכונות של שיכוך והרגעה. טוב להזנת היין והכליות, לשמירה על איכות הצ'י, לחיזוק הכבד ולהסרת האש מהריאות. טוב למצבים של חוסר מנוחה, עוויתות שרירים, תשישות חלציים ורגליים, נדודי שינה, בעיות מין ואימפוטנציה. מומלץ לסובלים מכאבי ראש, נדודי שינה, דלקות וחום. מאפשר החלמה, התחזקות והקלה במצבים של עודף צער או עודף שמחה.

   

  בעת תרגילי צ'י קונג עשוי לסייע בשמירה על הצ'י. בעת פעילות מנטלית מאפשר גמישות מחשבתית. טוב למנוחה לאחר פעילות גופנית.

   

  צלילים של הטבע

  הסינים הקדמונים האמינו שמוזיקה יכולה לעצב, לאזן באנשים את היין והינג, להסדיר את זרימת הדם, לשמור על בריאות פיסית ועל צלילות המחשבה. בצורה הפוכה ניתן לאבחן אופיו של אדם על פי המוסיקה אותה הוא שומע או מנגן.

   

  בבחירת מוזיקה על פי חמשת הצלילים מומלץ לעקוב אחר חוקיות חמשת האלמנטים ומתוך כך להאזין למוזיקה על פי שינויי העונות, הזמן, אפיוני אנשים, סימפטומים וסימנים. צלילים אלו הם המלודיה של הטבע הנמצא בתנועה ובשלווה.

   

  פתחו את הלב שלכם כדי להכיל את הצלילים, את ארבע העונות ואת חמשת האלמנטים כדי לחוש ברטט של השמיים, הארץ ושל הטבע בתוככם. הקשיבו לצלילם ותראו מה עולה לכם, יש סיכוי שתופתעו. 

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים