שתף קטע נבחר

ליקויי הכשרות בי-ם: הרב בני לאו נגד "כושרות"

דו"ח ארגון "כושרות" הצביע על ליקויים חמורים בכשרות המסעדות ובתי האוכל בירושלים, וקבע כי רבים מהם אינם עומדים בדרישות ההלכה הבסיסיות. במכתב שהגיע לידי ynet יוצא הרב ד"ר בני לאו להגנת הרבנות המקומית, תוקף את מחבריו, וטוען: "הממצאים שקריים, המסמך – מהמזעזעים ביותר"

ארגון "כושרות" חשף ליקויי כשרות קשים בירושלים, הציבור הדתי הדיר רגליו מהמסעדות ומבתי האוכל בעיר, אבל הרבנות המקומית זוכה לכתב סנגוריה לא צפוי דווקא ממי שנתפס רק לפני כשנה כאחד ממתנגדיה החריפים. במכתב שהגיע לידי ynet יוצא הרב ד"ר בני לאו להגנת מערכת הכשרות בבירה ותוקף בחריפות את אנשי "כושרות", זאת בעקבות הדו"ח החמור שחיברו, בו נטען כי מסעדות רבות שתחת השגחת הרבנות כלל אינן כשרות.

  

הרב לאו, שנשאל על ידי תושבים בעיר כיצד לנהוג נוכח הממצאים, כינה את הדו"ח "אחד המסמכים המזעזעים ביותר שידעה מערכת הכשרות בירושלים בכל שנותיה", והוסיף: "טוב לו שלא נברא משנברא".

  

"כמה אלימות יש בדו"ח הזה, בעיניים מתגלגלות כלפי שמיא", כתב הרב, "אנשי כושרות היו יכולים לרתום את כוחותיהם לחיזוק מערכת הכשרות בעיר אך הם בחרו לרסק אותה בהוצאת שם רע". הוא טען עוד כי מחבריו הציגו נתונים שקריים ו"הוציאו דיבת הארץ רעה".

  

נציין כי רק בתחילת השנה קרא הרב לאו תיגר על הרבנות ירושלים שסירבה להכיר בהיתר המכירה, והיה הראשון להעניק תעודות כשרות לעסקים שנפגעו מהחלטתה. 

 

המכתב המלא: 

"פנייתך אלי בשאלת טיב הכשרות של רבנות ירושלים, לאחר פרסום דו"ח כושרות, הצטרפה לפנייתם של רבים שנבוכו מאד מערעור מוחלט של כל מערך הכשרות בעיר. קראתי היטב את הדו"ח ואני מבקש להודיע לך שזהו אחד המסמכים המזעזעים ביותר שידעה מערכת הכשרות בירושלים בכל שנותיה. 

 

לטענת כותבי הדו"ח הם בדקו כמעט מאה חנויות בדרכים שונות והדו"ח מתאר את ממצאי הבדיקה. בעקבות הדו"ח הלכתי ובדקתי את המצב בשטח ומצאתי שדברי מחבריו מוטעים שלא לומר שקריים. 

 

חלק מהממצאים מגוחכים. לדוגמה: בתי הקפה קפית ומסריק בעמק רפאים, המקפידים על כשרות חלבית הוגדרו כ"מסעדת בשרים". מקומות שונים נפסלו בגלל שאינם מנפים קמח ולא מפרישים חלה. אכן בדיקה מגלה שהם אינם מנפים קמח ולא מפרישים חלה אך הסיבה היא שאין שם כלל קמח אלא רק מוצרים מוגמרים. מקומות אחרים הוגדרו כפסולים כי לא בוררים בהם קטניות, אך בדיקה העלתה שאין בהם כלל קטניות. מקומות רבים נחשדו שאינם מפרישים תרומות ומעשרות. לידיעתך, כל בתי האוכל מקבלים פירות וירקות מעושרים מהספקים, שמביאים עימם תעודה חתומה על ידי משגיח של המחלקה למצוות התלויות בארץ. כל סחורה שנכנסת נבדקת על ידי המשגיח במקום שחותם בדו"ח על הבדיקה. בעל העסק או המשגיח לא אמור להפריש תרומות ומעשרות במקום.  

 

נוהל בישול עכו"ם

אחד הסעיפים המרכזיים שנבדקו על ידי כושרות הוא בישול עכו"ם. הנוהל של כשרות ירושלים הרגילה מתיר להשתמש בגוי במטבח, אם יהודי הדליק את האש. על פי הנהלים מותר לגוי להניח תבשיל על אש (כדעת הרמ"א ושלא כפסק הבית יוסף). לדעת כותבי הדו"ח הנחיה זו היא "בניגוד להוראות הרבנות הראשית". זוהי טעות הגובלת בשקר. ההקפדה על שיטת הבית יוסף לעניין העמדת אוכל על האש על ידי יהודי אינה כלולה בהנחיות הרבנות הראשית לכשרות רגילה אלא רק לכשרות "מהדרין". התעודה של "מהדרין" מאפשרת להכיל את כל החומרות שבעולם. אך כשרות רגילה מבקשת לעמוד על קו גובה של כשרות שרוב האנשים יכולים להסתפק בו. לא רק אשכנזים אלא גם רבים מיוצאי מרוקו הסתמכו על הרמ"א בעניין בישולי עכו"ם. נאמר את הדברים באופן ברור. יש חשש גדול שעניינם של אנשי כושרות אינו מסתכם בטיב הכשרות אלא חשוב להם לא פחות לצמצם את נוכחות הגויים במעגל העובדים בישראל. זהו כמובן שיקול לגיטימי אך אנא בטובם, שיואילו לחשוף את דעתם ברבים ולא יהפכו את כל ישראל לאוכלי איסורים.  

 

הדו"ח הזה טוב לו שלא נברא משנברא. איך הידרדרנו לעומק שפל שכזה שאנשים מבית מדרשו של הרב אליקים לבנון, רבה של אלון מורה, איש ענו וישר, יוציאו דיבת הארץ רעה? מה עוד צריך לעבור עלינו כדי שנמצא עצמנו בחורבן? כמה אלימות יש בדו"ח הזה, בעיניים מתגלגלות כלפי שמיא. אני משער שבעלי העסקים יתבעו את אנשי "כושרות" על הנזק החמור שגרמו להם. ידוע לי על מקומות שאיבדו לקוחות משמעותיים רק בגלל הדו"ח השקרי הזה.

 

פניתי אל הרב יצחק אילוביצקי, ממלא מקום מנהל מחלקת הכשרות ברבנות ירושלים. שנים רבות הוא עמל להעמיד את רבנות ירושלים ברמת כשרות נאותה, על פי מסורת העיר מקדמא דנא. הקשיים הכלכליים אינם עושים את עבודתו קלה אך הוא עומד בתוקף על כשרות התעודות שאותן הוא מעניק ברחבי העיר. הוא מלא כאב על הדו"ח הזה. אנשי כושרות השתמשו בו בתחילת דרכם, והוא בתמימות שיתף עימם פעולה כי חשב שכוונתם לשם שמים. לפתע מצא עצמו מותקף מבלי שאיש מהם פנה אליו ללימוד ועיון. הרב אילוביצקי ערך בדיקה מטעמו ומצא את הדו"ח נבוב ומגוחך. אנשי כושרות היו יכולים לרתום את כוחותיהם לחיזוק מערכת הכשרות בעיר אך הם בחרו לרסק אותה בהוצאת שם רע. אני תפילה שנמצא את הדרך לחזק את כל מערכות הכשרות בעיר ונקפיד על דרך ארץ שקדמה לתורה".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
הרב בני לאו
צילום: גיל יוחנן
תעודת כשרות
מומלצים