שתף קטע נבחר

העוקץ הספרדי: מצפינים אל הפירנאים

ספרד היא ספק ים תיכונית, ספק אירופית, כור היתוך של דתות ותרבויות. הצעה למסלול פחות מוכר בצפון ספרד, מברצלונה לסנטיאגו דה קומפוסטלה, שבו נופים יפהפיים ומגוונים של חופים ים תיכוניים, מפרצים מוריקים, הרים ועמקים קרחוניים

ספרד היא מדינה ספק ים תיכונית, ספק אירופית. יצירה פוליטית מאוחרת, שנתלכדה מאוסף של מדינות ועמים בתוקף הנסיבות ההיסטוריות, כשחלקם מתעקשים לשמור על עצמאותם וייחודם.

 

שמה מעורר בקרב המטייל הישראלי רגשות מעורבים - כאן חיו ויצרו יהודים במשך מאות שנים; כאן הגיעה היהדות לאחד משיאיה בתחומי המדע, השירה, הפילוסופיה וההגות הדתית; אך מכאן גם גורשו יהודים אלו לפני יותר מעשרה יובלות ונשבעו שלא לשוב אליה לעולם.

 

ספרד הינה כור ההיתוך של שלוש הדתות המונותיאיסטיות: היהדות, הנצרות והאיסלאם. כאן נפגשו לוחמים, אמנים ויוצרים והפרו אלו את אלו, הפריה הדדית הבאה לביטויה בארמונות המרהיבים ובמוזיאונים הפזורים במדינה. בספרד ניתן לעקוב אחר התפתחות הארכיטקטורה והאמנות האירופאית, החל מהתקופה הרומית דרך הרומנסק, הגותיקה, הרנסנס, הבארוק והרוקוקו, עד לשלהי המאה ה-20.

 

טיול בספרד הוא שילוב של סיורים ביחידות טבע ונוף עם ביקורים באתרי תרבות ופולקלור. מסלולו של טיול "קלאסי" עובר דרך אתריו ההיסטוריים של חצי האי: החל במחוזות תרבות השירה, המחול והנגינה, עבור דרך שדות הקרב בהם התרחשו המאבקים בין הנצרות לאיסלאם, מאבקים שעצמתם ניכרת בכל, דרך סיפורו של תור הזהב הספרדי, כמו זה היהודי, וכלה בערים הדומיננטיות מדריד, ברצלונה וסביליה. השילוב הנהדר של אוצרות אמנות רבים עם חופי ים ארוכים, שמש ים תיכונית וקירבה לאירופה, הניבו בספרד תעשיית תיירות משגשגת.

 

בצד הארמונות והערים הציוריות המתרכזים במרכזה ובדרומה של המדינה, משתרע בצפונה חבל ארץ הררי ופראי שתושביו פזורים בין כפרים מבודדים.  


הפירנאים - ספרד, אבל קצת אחרת (צילומים: גילי חסקין)

 

ברצוני להמליץ כאן על טיול מיוחד בצפון ספרד, בין ברצלונה לבין סנטיאגו דה קומפוסטלה. ניתן כמובן לחלק את הטיול הזה לשלושה טיולים נפרדים: א. מברצלונה אל הפירנאים הספרדיים (אפשר גם לשוב חזרה, דרך הצד הצרפתי של הפירנאים, כולל לורד ואפילו טולוז); ב. מפמפלונה שבחבל הבסקים לבין אוביידו שבאסטוריאס, ג. קנטבריה וגליסיה - טיול שבמרכזו עיר עולי הרגל סנטיאגו דה קומפוסטלה והחופים שמסביבה.

 

מחוזות חבל הבסקים, קאנטאבריה ואסטוריאס הם מעיין "שוויץ לחוף הים". שרשרת הרים התוחמת את המסטה הספרדית מצידה הצפוני וחוצה לרוחבה כל אחד ממחוזות החוף. חבל הבסקים הוא אזור של גבעות ועמקים לסירוגין, עם כפרים קטנים השוכנים בעמקים. האדריכלות המקומית ייחודית מאד: בתים בעלי שלד של קורות עץ, עם חזית רחבה מסויידת לבן.

 

יוצאים לדרך

נקודת המוצא של טיולנו היא ברצלונה, ממנה נמשיך אל עיירות הנופש שלאורך הקוסטה ברווה (Costa Brava), עיר הקבלה ג'ירונה וממנה אל פיגארס (Figueras), בירתו של מחוז אמפורדה עילית (Alt-Emporda), המושכת מבקרים כמעט אך ורק בשל מוזיאון סלבדור דאלי (Teatro-Museu Dali), האמן הסוריאליסטי הידוע.

 

קטלוניה הינה מקום עיצובם של האומנים המודרניים בספרד. קיים קשר בין הבדלנות הקטלונית המלווה בתחושת הקיפוח של תושביה, על שהחמיצו את ההיסטוריה שלהם, לבין העובדה שדווקא כאן התפתחה תנועת ה'מודרניסמו' באומנות, התשובה לסגנון הנאו קלאסי שרווח בספרד של המאה ה-19.

 

מפיגרס מתחיל טיול בהרי הפירנאים של קטלוניה. מומלץ לנסוע בכביש מס' 260, מערבה, לביקור בעיירה העתיקה Bessalu. זוהי עיירה קטנה וקסומה ובה גשר רומי מבוצר, כנסיית סנט פרה

הרומנסקית ורובע יהודי עתיק, עם מקווה ימי-ביניימי ושרידי בית כנסת שנחשפו בשנה האחרונה. במקום מסעדה נפלאה (FONDA SIQUES) - אוכל קטלני ביתי ועשיר, באכסניה כפרית על אם הדרך.

 

נמשיך בכפר Castellifort de la Roca ומשם אל Ripol והמנזר הבדיקטי סנטה מריה (Antiguo Monasterio de Santa Maria), הנטוי על גוש בזלת מרשים. ניתן לקפוץ לביקור בפארק הסמוך גרוטסקה (Garotxa). באולוט אפשר לעזוב את כביש זה ולנסוע צפונה-מערבה אל Camprodon לממנו לנסוע דרך העמק העילי של הטר (Vall Alto del Ter) אל ריפול (Ripol).

 

מריפול יש להמשיך בכביש מס' 152, צפונה-ערבה, דרך עמק ריבס (Ribes) ועמק נוריה (Nuria), המציע נופים מרהיבים, אל Puigcerda, בירת אגן סרדניה (Cerdanya). משם יש אפשרות להמשיך באותו כביש אל - Le Seu d Urgell, או להגיע אל Le Seu d Urgell דרך אנדורה.

 

רבים מגיעים לאנדורה כדי לרכוש טובין פטורים ממכס, אך זהו מקום יפהפה ובו אפשרויות רבות לטיולים רגליים. מומלץ בחום לנסוע דרך מעבר ההרים Port d' Envalira, אוכף בגובה של 2470 מ', ממנו נשקף נוף מרהיב.

 

למי שרוצה לוותר על הקוסטה ברווה, מומלץ לנסוע מברצלונה היישר ל-Le Seu d Urgel. מכאן, המהדרין נוסעים דרומה אל Coll de Nargo, מעבר ההרים של בויצ'ולס (Boixols, Tremp, ו-Vall del Noguera). ניתן לחסוך יום ולנסוע בכביש מס' 260 החוצה את הרכס מערבה ל-Sort וממנו מוביל כביש מספר 13, צפונה אל Espot הנמצאת בפתחו של הפארק איגוואסטורטס (Parque Nacional de Aigüestortes I Estany de Sant Maurici).


הפארק איגוואסטורטס

 

כנסיות רומנסקיות ותצפית משכרת

אפשר לצאת לסיורי ג'יפים אל הפארק המגיעים אל האגמים השונים, לכל אגם ותעריפו. אפשר כמובן ללכת ברגל לאגמים הגבוהים, כמו למשל אגם אסטני. בכל מקרה כדאי לעשות מסלול מעגלי ולחזור דרך צידו השני של אגם מאוריציוס.

 

משם כדאי לנסוע דרך כביש מס' 28 אל בקעת ה-Aran ולהקדיש לה יום טיול. מהכפר Baqueira לעלות ברכבל עד התחנה העליונה לתצפית משכרת חושים. בהמשך כדאי לעצור לביקור בכפר Salardu ובכנסיה הרומנסקית עד לעיירה וייהה (Vielha).

 

משם יש לנסוע דרומה, דרך המנהרה, לכביש מס' 260 . אפשר לעלות צפונה מזרחה לביקור בעמק בוי (Boi). העמק התפרסם בכנסיות הרומנסקיות הבנויות בסגנון לומבארדי והפזורות לאורכו, במיוחד כנסיית סנט קלמנט אשר ב-Taüll.

 

נשוב לכביש מס' 260 בו ניסע מערבה כבר במדינת אראגון עד ל-Castejon de Sos. כמה ק"מ מערבה משם, נפנה צפונה, אל אתר הסקי בנאסקה (Banasque), אשר בלב הפירנאים של אראגון. זוהי עיירה יפהפיה ובה משרדי נסיעות, חנויות לציוד סקי וטיולים ומסעדות. אפשר לשוטט ברחובותיה הצרים של בנאסקה בהם בנויים בתי אחוזה עתיקים.

 

נמשיך צפונה-מזרחה לאורך Val de Benasque עד לנקודה בשם Hospital בגובה של 1500 מ'. זהו המקום להחנות את הרכב ולעבור לאוטובוס, עד ללב הבקעה, למגוון רב של מסלולי הליכה רגליים.

 

מפלי זנב הסוס ושביל הציידים

התחנה הבאה היא העיר העתיקה של Ainsa הניצבת על צוק מוקף חומה. הפלזה מיור (Plaza Mayor) שלה היא פנינה של אדריכלות. משם ניסע צפונה, בכביש מס' A138 המוביל אל צרפת ובעיירה Escalona נשבור מערבה אל הקניון המרהיב Aňisclo. כעבור כשעה של נסיעה מגיעים לחנייה משולטת המפנה למסלולי הליכה באורך שונה. המסלול המרהיב ביותר, אל קניון אניסקלו, אורך 7 שעות והוא מומלץ ביותר.

 

משם, נסיעה אל הכפר Broto, הליכה של כרבע שעה לכל כיוון אל המפל המתנשא מעל הכפר ונסיעה אל העיירה Torla, ממנה יוצאים באוטובוס (בלבד!) אל שמורת Orodesa. השמורה הינה קניון ענק בנוף גירני מרהיב. והיא מציעה שבילי יער יפהפיים, מפלי מים ותצפיות מרהיבות. מבין המסלולים, המסלול הנותן את המבט היפה ביותר על הפארק מוביל אל מפלי "זנב הסוס" Cola del Caballo ואורך כ-7 שעות. מומלץ ביותר. ניתן להמשיך ממפלי "זנב הסוס" אל רפוחיו (Refujio - בקתה) Goriz (יש להזמין מקום ולהביא שק שינה). משם יורדים דרך "שביל הציידים" אל טורלה.  


מגוון אפשרויות למסלולי הליכה באורכים שונים

 

לא רחוק מהעמק של אורודסה נמצא העמק של Bujaruelo, כ-10 ק"מ צפונית לטורלה, לשם אפשר להגיע ברכב. במקום קמפינג, גשר רומי ואין ספור של אפשרויות לטיולי ברגל באורך שונה. ניתן לטפס אל רפוחיו Saradet, ללון שם, למחרת לטפס אל La Breche de Roland ולשוב לבוחרואלו.

 

מטורלה נמשיך מערבה עד ל-Biescas. לכאן משתפלת בקעת Val del Tena. בנתיב זה נמליץ לחוזרים דרך צרפת להתחיל את מסעם הארוך חזרה, מצידם הצפוני של הפירנאים. גם לאלו המעדיפים להמשיך לטייל בספרד, נמליץ לטייל מצדו המזרחי של אגם Bubal ולהמשיך צפונה.

 

מעט לפני אסקרייה (Escarilla) נפנה צפונה-מזרחה, בעמק אסקאלאר (Garganta del Escalar), שהוא קניון צר ומרהיב. מכאן אפשר לשוב אל בקעת טנה אל בייססקאס.

 

התחנה האחרונה בפירנאים היא העיירה חאקה (Jaca). מדריך מישלן ממליץ לצאת משם למסלול טבעתי בן יום שלם, אך אנחנו הסתפקנו בביקור במנזר המשגע Juan de la Peňa. מהמנזר החדש יוצא מסלול הליכה קצר לתצפית על הפירנאים וכן אוטובוס אל המנזר נעתיק הבנוי על הצוק.

 

החזרה דרך הכפר סנטה קרוז דל סרוס. זהו כפר יפה ובו מסעדות טובות וכן כנסיית Santa Maria המרשימה שהכניסה אליה כלולה בכרטיס של מנזר סן חואן. מכאן נעזוב את הפירנאים ונרד דרומה-מזרחה אל Huesca, דרך המבצר המרשים של Castillo de Loarre, הדומה לקן נשרים ומזמן תצפית מופלאה על אגן האברו (Ebro). מכאן, נשוב נמשיך אל Zaragoza, אל Lleida עד ברצלונה או נמשיך הלאה, לכיוון חבל הבסקים.

 

  • בשבוע הבא: המשך המסלול בפירנאים

 

  

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
טיול בחבל הארץ ההררי והפראי
צילום: גילי חסקין
מומלצים