שתף קטע נבחר

צו ביניים בבג"ץ נגד כתב האישום למג"ד מנעלין

ארגוני זכויות אדם, יחד עם הפלסטיני הכפות שנורה, דורשים להורות על שינוי כתב האישום שהוגש נגד סא"ל עמרי בורברג והחייל היורה סמ"ר ל'. הם תובעים להעמידם לדין בעבירת התעללות בעצור בנסיבות מחמירות - שדינה שבע שנות מאסר. השופטת פרוקצ'יה הקצתה לפרקליט הצבאי הראשי 21 ימים לנמק את החלטתו בפרשה והקפיאה את ההליך הפלילי נגד המג"ד

אשרף אבו-רחמה, הפלסטיני הכפות שנורה על ידי חייל צה"ל בנעלין, הגיש היום (יום ג') עתירה לבג"ץ נגד הפרקליט הצבאי הראשי, תת-אלוף אביחי מנדלבליט, בדרישה שינמק מדוע לא יתקנו את כתב האישום שהוגש נגד סגן-אלוף עמרי בורברג וסמ"ר ל' - החייל שירה - כך שסעיפי האישום ישקפו את העבירות הפליליות שביצעו לטענתו השניים.

 

בעקבות העתירה הוציאה השופטת אילה פרוקצ'יה צו ביניים לעיכוב ההליכים הפליליים, כמו גם צו על-תנאי,

המחייב את הפרקליט לנמק בתוך 21 יום את החלטתו להגיש כתב אישום רק בעבירה של התנהגות בלתי הולמת. הדיון בעתירה יתקיים במהלך החודש הבא.

 

בעתירה שהגישו גם ארגוני יש דין, "בצלם", האגודה לזכויות האזרח בישראל והוועד הציבורי נגד עינויים - על-ידי עורכי הדין לימור יהודה ודן יקיר מהאגודה לזכויות האזרח - נטען כי ב-7 ביולי הגיע אבו-רחמה לנעלין כדי להשתתף בהפגנה כנגד בניית גדר ההפרדה.

 

לדברי העותרים, בזמן ההפוגה בהפגנה תפסו שני שוטרי מג"ב את אבו רחמה והיכו אותו, והכניסו אותו לג'יפ. כשהגיעו לכניסה לכפר נעלין, נטען בעתירה, הוא הוצא מהרכב הצבאי, כשידיו היו כבולות באזיקון ועיניו מכוסות בבד. לטענת העותרים, לאחר כשעתיים בהן הושאר בשמש, ניגש סא"ל בורברג לאבו-רחמה אחז בזרועו, ואז נורה לעבר רגלו כדור גומי מטווח של כשני מטר.

 

אבו רחמה טוען כי בשלב זה הוא הרגיש כאבים עזים ברגל שמאל, בה פגע הכדור ואף צעק לעבר החיילים מדוע הם עושים לו את זה? לאחר מספר דקות, נטען בעתירה, הורד ממנו כיסוי העיניים, הוגש לו סיוע רפואי והחיילים הורו לו לעזוב מהמקום. לטענתו, במהלך שבועיים לאחר האירוע הוא סבל מכאבים בעקבות הפציעה. כשבועיים לאחר המקרה לאחר פרסום קלטת הווידאו שצילמה נערה מהכפר. בעקבות כך הוחלט להעמיד את סא"ל בורברג ואת סמ"ר ל' לדין בפני בית דין צבאי באשמת התנהגות בלתי הולמת.

 

העותרים דורשים לשנות את כתב האישום, כך שישקף את חומרת העבירה שנעשתה לטענתם, הכרוכה באיומים בנשק וירי בעציר כפות. הם דורשים להעמידו לדין בעבירת התעללות בעצור בנסיבות מחמירות שדינה שבע שנות מאסר.

 

"תגובה רפה של המערכת"

לטענת העותרים, חוסר הסבירות הקיצוני שבהחלטת הפרקליט הצבאי הראשי, מתחדד לנוכח חשדות למקרי התעללות נוספים בה פיקד סא"ל בורברג על מרחב הכפר נעלין, כאשר באחד המקרים אף הועלו טענות בדבר מעורבותו האישית בהתעללות פיזית בעצור אחר. העותרים טוענים כי התלונות הרבות שהגיעו לידיהם מעוררות חשד כי תחת פיקודו של סא"ל בורברג התפתחה אווירה כללית שהתירה מעשי התעללות בעצורים ובאוכלוסייה אזרחית.

 

בעתירה מובאת ביקורת חריפה על תפקודו של הפצ"ר: "בחירה בעבירה קלה זו מלמדת על תגובה רפה של מערכת הפרקליטות הצבאית... ומעבירה לקצינים ולחיילים אחרים מסר חמור ביותר של זילות בחיי אדם ומכשירה את הקרקע למקרים הבאים... קשה להשתחרר מן התחושה כי מדובר בליקוי מאורות מערכתי אשר פשה לא רק בקרב קציני צה"ל אלא אף בקרב מי שאחראים להשלטת המשפט בצבא", נכתב בעתירה.

 

לטענת העותרים, ההחלטה על כתב האישום הקל נגועה באופן מובהק בחוסר סבירות קיצוני, גם לאור דרגתו הבכירה של סא"ל בורברג.

לדבריהם, הנימוק המרכזי של הפצ"ר להאשים את השניים בעבירה קלה - היא בעקבות העובדה שהעברת מג"ד מתפקידו היא צעד פיקודי חריף. אלא, שלטענת העותרים, אותו צעד פיקודי אינו מסכן את קידומו העתידי של סא"ל בורברג.

 

בעקבות פנייתם של הארגונים לפרקליט הצבאי הראשי בדרישה להחמיר את האישום כנגד סא"ל בורברג - ענה הפצ"ר כי מיד לאחר הירי דחף המג"ד את החייל, צעק עליו וגער בו על שירה באדם כפות. בנוסף כתב הפצ"ר כי הוא סבור שיש לתת משקל גם לצד הפיקודי החריף שננקט ביחס למג"ד ולהשלכותיו הקשות. "סברתי כי לא ניתן להתעלם מייחודן של הסנקציות הפיקודיות בצה"ל, שמשמעותן מבחינת הנאשם עולה לעיתים לאין שיעור על סנקציות עונשיות הניתנות בעקבות הרשעה בבית דין צבאי" כתב הפצ"ר.


פורסם לראשונה 19/08/2008 11:16

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אבו-רחמה. עתר
צילום: נג'יב
באדיבות בצלם
הירי מטווח קרוב
באדיבות בצלם
מומלצים