שתף קטע נבחר

רייס ועמיתה הפולני חתמו על הסכם הצבת הטילים

לאחר שוושינגטון וורשה חתמו על הסכם מקדים שזכה לאישור ממשלת פולין, חתמו היום מזכירת המדינה האמריקנית ומקבילה הפולני על ההסכם להצבת רכיבי המערכת להגנה מפני טילים במדינה המזרח אירופית. התוכנית מעוררת כעס רב ברוסיה, שכבר איימה כי ההסכם חושף את פולין לתקיפה

מזכירת המדינה האמריקנית קונדוליזה רייס ושר החוץ הפולני ראדק סיקורסקי חתמו בצהריים (יום ד') על הסכם שלפיו תציב ארצות הברית את רכיבי מערכת ההגנה מפני טילים על אדמת פולין.

 

רייס וסיקורסקי חתמו על ההסכם כמעט שבוע לאחר שבין שתי המדינות נחתם הסכם מקדים, שלפיו יוצבו עשרת סוללות אמריקניות לירוט טילים בשטח המדינה המזרח-אירופית, רק 180 קילומטרים מגבולה המערבי ביותר של רוסיה. התוכנית האמריקנית מעוררת רוגז רב ברוסיה והחריפה עוד יותר את המתיחות בין מוסקבה למערב. בסוף השבוע הזהירה מוסקבה כי בעקבות החתימה על ההסכם המקדים, חשפה פולין את עצמה לתקיפה.


סיקורסקי ורייס חותמים על ההסכם, היום (צילום: AP)

 

המערכת האמריקנית כוללת עשר סוללות לירוט טילים ומכ"ם רב-עוצמה. המכ"ם יוצב בצ'כיה, שעימה כבר חתמה וושינגטון על הסכם בחודש שעבר. "המשא ומתן היה קשוח אך ידידותי", אמר ראש ממשלת פולין דונלד טוסק לרייס בטקס החתימה. "השגנו את מטרתנו העיקרית - ומשמעותה שארצנו וארה"ב תהיינה בטוחות יותר", הוסיף.

 

לפני החתימה הבהירה רייס שוב שהמערכת אינה נועדה לאיים על איש. "זו מערכת הגנתית גרידא. ההסכם הזה יביא להקמת אתר טילים שיסייע לנו להתמודד עם איומי הטילים החדשים של המאה ה-21 ממדינות כמו איראן או צפון קוריאה". לאחר החתימה, הביע נשיא פולין לך קצ'ינסקי "שביעות רצון גדולה" מתוצאות המשא ומתן.

 

הפולנים עיכבו במשך חודשים ארוכים את ההסכם, אבל המלחמה בקווקז הובילה לפריצת דרך. מקור בוורשה מסר בשבוע שעבר כי במסגרת ההסכם דרשה פולין שיתוף פעולה צבאי מוגבר בין שתי המדינות עבור הסכמתה להציב את המערכת בשטחה. "ההסכם יכלול הצהרה אמריקנית בנוגע לסיוע צבאי במקרה שפולין תותקף או תאויים על ידי מדינה שלישית", אמר המקור.


קצ'ינסקי ורייס, היום בוורשה. "שביעות רצון גדולה" (צילום: AP) 

 

ההסכם התגבש בתום יומיים של דיונים בין נציגי שתי הארצות בורשה. המקור הבכיר טען כי ההסכמה הפולנית התגבשה לאחר שארצות הברית הגישה לוורשה הצעה משופרת, שכללה הצבת סוללת טילי פטריוט, ונוכחות קבועה של כוחות צבא ארצות הברית במדינה. "על פי התנאים, משמעות ההסכם היא בסיס צבאי אמריקני בפולין עד שנת 2012", אמר המקור.

אתמול אישרה ממשלת פולין את ההסכם.

 

בתחילת השבוע שעבר, בשיאה של המלחמה בקווקז, אמר טוסק כי דווקא המשבר האלים בין רוסיה וגאורגיה יפתור את המחלוקת בין ארצו וארה"ב בנוגע להצבת המערכת - מאחר שהעימות החייה את החששות מימי המלחמה הקרה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים