שתף קטע נבחר

בצל המתיחות: נשיא רוסיה התקשר לאולמרט

הנשיא מדבדב התקשר לראש הממשלה אולמרט ושוחח עמו על הדרכים לקידום היחסים בין שתי המדינות, לאור העימות בקווקז. השניים דנו גם בביקורו של נשיא סוריה אסד במוסקבה

האם היחסים שהתקררו עם רוסיה בימים האחרונים, יתחממו בחזרה? נשיא רוסיה, דמיטרי מדבדב, התקשר אמש (יום ד') לראש הממשלה, אהוד אולמרט. זהו ניסיון ראשון להפשרת היחסים המתוחים בין ישראל לרוסיה, בצל העימות בין רוסיה לגאורגיה.

 

השניים שוחחו ארוכות בנושאים אזוריים ובי-לטרליים. מלשכת אולמרט נמסר כי השניים דנו בדרכים לקידום יחסי המדינות. כמו כן הם דנו בארועים בקווקז ובתהליך המדיני במזרח התיכון, ובמיוחד בביקורו של אסד ברוסיה.

 

מדבדב הוא שהזמין את הנשיא הסורי לביקור, והשניים ייוועדו בעיר סוצ'י שלחופי הים השחור. לפי דיווחים, המפגש יוקדש להיכרות בין שני האישים אך גם יעסוק בחשיבותה של הברית האסטרטגית בין דמשק למוסקבה, שתציע לחמש את סוריה בנשק מתקדם.

 

רק ביום שלישי מתחה רוסיה ביקורת על ישראל, שסיפקה נשק לגאורגיה. סגן הרמטכ"ל הרוסי, הגנרל אנטולי נוגוביצין, אמר אתמול "ישראל חימשה את צבא גאורגיה", פסק הגנרל נוגוביצין במסיבת עיתונאים שקיים במוסקבה. לדבריו, הסיוע

 הישראלי לגאורגיה כלל "כלי רכב צבאיים משמונה סוגים שונים, חומרי נפץ, מוקשים, וחומר נפץ מיוחד לטיהור שדות מוקשים".

 

הגנרל נוגוביצין הוסיף כי מאז 2007, מומחים ישראלים הכשירו חיילי קומנדו גרוזינים ותכננו לספק לגאורגיה נשק כבד, נשק אלקטרוני, טנקים וכלי נשק, התוכנית הזו בוטלה בסופו של דבר.

 

על סוג אחר של מעורבות ישראלית דיברה אתמול יו"ר הכנסת, דליה איציק. בדיון פגרה מיוחד במליאת הכנסת אמרה איציק כי כמה חברי כנסת צפויים לצאת בקרוב לגאורגיה כדי לנסות ולסייע בשיקום המדינה. בנוסף, ציינה איציק כי הרצון הוא לסייע באזורים מוכי הקרבות ללא הבדלי לאום. "כשאני צופה במראות החורבן וההרס שזרעה המלחמה, אינני יכולה לעמוד מנגד", אמרה יו"ר הכנסת.


פורסם לראשונה 20/08/2008 22:35

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
מדבדב. הפשרת מתיחות
צילום: AFP
אולמרט. דיבר על ביקור אסד במוסקבה
צילום: AP
מומלצים