שתף קטע נבחר

חברות תעופה צפויות להפסיד 6.1 מיליארד דולר

כך צופה מנכל ארגון חברות התעופה הבינ"ל IATA, ג'ובאני ביזיניאני. בנוסף צופים בחברה שהמצב בשוק יביא לפשיטת רגל של עשרות חברות תעופה

עד סוף השנה הנוכחית צפויות חברות התעופה העולמיות לרשום הפסדים של יותר מ-6.1 מיליארד דולר בגלל מחירי דלק סילוני גבוהים וחוסר יציבות כלכלית בעולם, כך צופה מנכ"ל ארגון חברות התעופה הבינ"ל IATA, ג'ובאני ביזיניאני.

 

בנוסף צופים בארגון שהמצב השורר בשוק יביא לפשיטת רגל של עשרות חברות תעופה, זאת לאחר ש-26 חברות כבר הפסיקו את פעילותם מתחילת השנה.

 

אם מחירי הנפט ישובו לטפס, הוצאות הדלק של חברות התעופה בעולם עלולות לזנק ב-99 מיליארד דולר נוספים במהלך 12 החודשים הקרובים, אומר מנכ"ל IATA, ומזכיר שמחירי הנפט הגולמי זינקו כמעט פי ארבעה בתוך ארבע שנים, בעקבות עלייה בביקושים הגלובאליים ופעילות הספקולנטים בשוק הסחורות.

 

במהלך השנה הנוכחית נסקו מחירי הנפט ל-150 דולר לחבית ועלות טונה דלק סילוני הגיע ל-1270 דולר באירופה ול-1300 דולר בארה"ב. המצב חמור להערכתו של ביזיניאני מזה ששרר בשוק התעופה לאחר אירועי 11 בספטמבר שהטילו צל כבד על המגזר כולו למשך שש שנים.

 

לדבריו יש צורך ברה-ארגון של שוק התעופה על מנת למנוע מאסון וגל של פשיטות רגל בקרב החברות הגדולות ביותר, ואלה שנחשבו עד כה לעוגן של התעופה העולמית.

 

בשנת 2007 רשמו חברות תעופה רווח נקי של 5.6 מיליארד דולר לאחר שש שנים רצופות של הפסד. בתחילת השנה פרסמה IATA תחזית אופטימית לפיה יגיע הרווח במגזר ל-4.5 מיליארד דולר רק שאותה תחזית התבססה על מחיר נפט ממוצע של 86 דולר, שהיום נראה כלא ריאלי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
עשרות חברות צפויות לפשוט רגל
צילום: רויטרס
מומלצים