שתף קטע נבחר

כאבי גב: מה עוזר יותר מתרופות או עיסוי רפואי?

חוקרים בבריטניה השוו בין מתן תרופות משככות כאבים, עיסויים רפואיים וטיפולים על-פי שיטת אלכסנדר - לטיפול בכאבי גב מתמשכים. שיטת אלכסנדר הצליחה להפחית משמעותית את כאבי הגב בקרב מאות נבדקים

סובלים מכאבי גב כרוניים? נסו את שיטת אלכסנדר: מחקר חדש שנערך בבריטניה בקרב מאות מטופלים מצא כי השיטה הצליחה להפחית משמעותית את כאבי הגב. המחקר פורסם בכתב העת הרפואי הנחשב BMJ בגליונו החדש.

 

על פי ההערכות סובלים 80% מכלל אוכלוסיית העולם בשלב מסוים בחייהם מכאבי גב. 33% מבני 30 ומעלה סובלים מכאבי גב כרוניים. הסיבות השכיחות לכאבי הגב הן בקעים או פריצות דיסק, שינויים ניווניים בעמוד השדרה והתכווצות שרירים.

 

שיטת אלכסנדר פותחה על ידי השחקן הבריטי פרדריק אלכסנדר בשנת 1890. השיטה מלמדת את המטופל כיצד לבצע פעולות שונות מחיי היום יום כמו עמידה, ישיבה, קואורדינציה באופן יעיל ובכך לשפר ביצועים ולמנוע פגיעות ונזקים בין היתר גם למערכת השרירים והעצמות. כל שיעור נמשך 30 עד 50 דקות, מתבצע מול מראה באמצעות מגע של המטפל ותשומת לב לתנועות, מנח וקואורדינציה של תנועות הגוף.

 

עד כה היו מעט מאוד הוכחות מדעיות ליעילות ארוכת הטווח של השיטה. במחקר החדש שנערך על ידי אוניברסיטאות בריסטול וסאות'המפטון, ומומן על ידי המועצה למחקר רפואי בבריטניה ומשרד הבריאות הבריטי נבדקו 463 מטופלים במהלך שנה.

 

הנבדקים חולקו לשתי קבוצות של טיפול בשיטת אלכסנדר - האחת קיבלה 24 שיעורים והשניה 6 שיעורים. קבוצה נוספת טופלה בתרופות משככות כאב, וקבוצה נוספת טופלה בעיסויים רפואיים.

 

החוקרים מצאו כי אלה שקיבלו 24 שיעורים בשיטת אלכסנדר דיווחו על 3 ימים בחודש בהם סבלו מכאבי גב. אלה שקיבלו 6 שיעורים דיווחו על 11 ימי כאבי גב. לעומתם, סבלו אלה שטופלו במשככי כאבים בלבד מ-21 ימי כאבי גב בחודש, ואלה שטופלו בעיסויים סבלו מ-14 ימי כאבי גב בחודש.

 

"שיטת אלכסנדר מסייעת למרבית האנשים הסובלים מכאבי גב", אומרת ראש צוות החוקרים, פרופ' דבי שרפ, "שיעורים בטכניקת אלכסנדר נותנים מיומנויות המסייעות לזהות, להבין ולהימנע מהרגלים המשפיעים על מתח השרירים והקואורדינציה. השיטה מפחיתה את כאבי הגב באמצעות הגבלה על התכווצות השרירים, שיפור קואורדינציה וגמישות והפחתת הלחץ על עמוד השדרה".

 

"קיימים מספר מחקרים ישראלים המתבצעים כעת ומראים תוצאות מצויינות בטיפול בכאבי גב", אומרת נעמי אשל, יו"ר עמותת מורי שיטת אלכסנדר בישראל, "השיטה מזהה טעויות משימוש לא נכון של הגוף. לפעמים זה גם מתנועות מיניאטוריות שנסתרות מהעין. ידוע שהשיטה מסייעת גם לספורטאים לשפר משמעותית את הביצועים ומצמצמת נזקים. באמצעות השיטה האדם מגלה על עצמו הרבה דברים להם לא היה מודע קודם לכן".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
כאבי גב. את שיטת אלכסנדר כבר ניסיתם?
צילום: index open
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים