שתף קטע נבחר

המשטרה סגרה מוסד של התנועה האיסלאמית

עשרות שוטרים ואנשי שירותי הביטחון פשטו הלילה על משרדי מוסד "אל אקצה" של התנועה באום אל פאחם, וסגרו אותו על פי צו שהוציא שר הביטחון זאת, על רקע מידע שהתקבל לפיו המוסד מקיים קשר עם מפקדת חמאס בירושלים. מהמקום הוחרמו מסמכים רבים, כספת וכסף. במקביל הוקפאו חלק מחשבונות הבנק של התנועה

כוחות גדולים של משטרה ושירות הביטחון הכללי פשטו הלילה (יום א') על משרדי "מוסד אל אקצה" של התנועה האיסלאמית באום אל פאחם, וסגרו את המקום. זאת, בעקבות צו בגין "התאחדות בלתי מותרת" שהוציא שר הביטחון על רקע מידע לפיו המוסד מקיים פעילות עם מפקדת חמאס בירושלים. במקביל, הוצאו צווים להקפאת חלק מחשבונות הבנק של התנועה. דובר הפלג הצפוני של התנועה: "הממסד הישראלי משתמש בשיטת המקל במקום לדבר ולשכנע".

 

עשרות שוטרים, בפיקודם של מפקד המחוז הצפוני ניצב שמעון קורן ומפקד מרחב העמקים תת ניצב זוהר דביר, הגיעו הלילה למשרדי "מוסד אל אקצה"

של הפלג הצפוני של התנועה האיסלאמית באום אל פאחם. זאת, באישור צו שהוצא על ידי שר הביטחון, אהוד ברק.

 

בתום חיפוש שנערך במקום נלקחו מהמשרדים מסמכים רבים, כספת וכסף. השמועה על הפעילות המשטרתית פשטה במהרה באום אל פאחם, ורבים מתושבי העיר, בהם גם פעילי התנועה, התאספו במקום. החומר שנאסף בפשיטה הועבר לשירות הביטחון הכללי, שם ימויין וייבדק, ולאחר מכן יוחלט האם לפתוח בחקירה משטרתית נגד התנועה.

 

משירות הביטחון הכללי נמסר כי מידע שהתקבל במערכת הביטחון עולה כי מוסד "אל אקצה" מקיים פעילות משותפת עם מפקדת החמאס בירושלים. "מדובר בפעילות הממומנת בין היתר על ידי ארגון "קואליציית הצדקה" המהווה ארגון גג של קרנות איסלאמיות קיצוניות ברחבי העולם אותן מפעילה תנועת החמאס, ועל כן הוכרז המוסד בשנת 2002 כהתאחדות בלתי מותרת", נמסר.

 

על פי החשד, "קואליציית הצדקה" העבירה סכומי כסף גדולים עבור הפעילות המשותפת של חמאס ומוסד אל אקצה בירושלים ללא רישום ותיעוד באמצעות חלפני כספים, הברחות והעברות בנקאיות.

 

עוד עולה מהחומר שנאסף במערכת הביטחון כי מוסד "אל אקצה" משמש כזרוע הביצועית של מפקדת "הדעוה" של ארגון החמאס באזור ירושלים. פעילות זו באה לידי ביטוי, בין היתר, בסיוע פעילי המוסד לאנשי חמאס בהעברת סיוע כספי ולוגיסטי לטובת פעילותם הארגונית בירושלים. במערכת הביטחון הדגישו כי הכספים שהועברו מאגודות החמאס בעולם לתנועה בגדה וברצועה שימשו בין היתר לביצוע פעולות טרור.

 

דובר הפלג הצפוני של התנועה האיסלאמית, זאהי נג'דאת, מתח ביקורת על טענות כוחות הביטחון בנוגע לפעילות משותפת עם חמאס. "מה שהתרחש הלילה זו פשיטת רגל לממסד הישראלי, שאין לו מענה לאינפורמציה האיתנה והמוצקת על הפעילויות של מוסד אל אקצה בקשר לפגיעות במקומות הקדושים בכלל ובמסגד אל אקצה בפרט. הוא בוחר להשתמש בשיטת המקל במקום לדבר ולשכנע", אמר.

  

מוסד "אל אקצה" משמש כמוסד העליון של התנועה בכל הנוגע לפעילות הקשורה

למסגד אל אקצה שבירושלים. רק ביום שישי קיימה התנועה בעיר את "פסטיבל אל אקצה בסכנה", אירוע התרמה לטובת המסגד. באירוע השתתפו רבבות בני אדם, בהם גם מנהיג הפלג הצפוני של התנועה, השייח ראאד סלאח, שנשא נאום חריף בו האשים כי ישראל חיללה את המסגד.

 

אין זו הפעם הראשונה שכוחות הביטחון מבקשים למנוע את פעילותה של התנועה. בחודש מאי 2003 פשטו כוחות משטרה על משרדי התנועה בעיר, ואף עצרו רבים מחבריה. בין העצורים אז היה גם מנהיג הפלג הצפוני של התנועה, השייח ראאד סלאח. בנוסף, פשטו בעבר כוחות משטרה גם על משרדי העיתון המופץ על ידי התנועה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ראאד סלאח, מנהיג הפלג הצפוני
צילום: חגי אהרון
כינוס התנועה האיסלאמית ביום שישי
צילום: חגי אהרון
מומלצים