שתף קטע נבחר

מ-1 בספטמבר: חיסון אבעבועות לכל הילדים

לאחר עיכוב של 3 חודשים מתחיל משרד הבריאות לחסן את כל התינוקות והילדים בישראל נגד אבעבועות רוח. ילדים שלא חוסנו נגד שעלת יקבלו מנת דחף בכיתה ח'

כמה שנים טובות אחרי ארצות-הברית ומדינות אירופה, ולאחר שלושה חודשי עיכוב, מתחיל משרד הבריאות לחסן את התינוקות בישראל בחיסון נגד אבעבועות רוח. החיסון ינתן החל ב-1 בספטמבר לכל התינוקות בגיל שנה ושוב בכיתה א'. בתוך כך הוסף חיסון דחף נגד שעלת לכל תלמידי כיתה ח'.

 

מחלת אבעבועות הרוח, לה גורם הנגיף וריסלה היא מחלת ילדות מפורסמת

ומדבקת. בישראל מתאשפזים מדי שנה כ-350 ילדים, בשל סיבוכי המחלה, ובכל שנה מת ילד אחד או שניים ממנה.

 

המחלה מופיעה בצורת פצעים שמותירים פעמים רבות צלקות על העור. הפצעים עלולים להזדהם בחיידקים אלימים, ובהם חיידק הסטרפטוקוקוס, החודר לזרם הדם וגורם לזיהום קשה וקטלני.

 

נגיף הוריסלה שגורם לאבעבועות רוח, עלול לעיתים לגרום גם לסיבוכים נוירולוגיים קשים, ובכלל זה לדלקת מוחית (אנצפאליטיס זיהומי), צרבליטיס (דלקת במוח הקטן), שיתוק של עצב הפנים (פאציאליס), דלקת עצב הראייה ומחלת גיאן בארה, שגורמת לחולשת גפיים עד שיתוק.

 

החיסון לאבעבועות רוח נכנס לשגרת חיסוני הילדות בארצות-הברית ובמדינות נוספות, אחרי שהוכח שהוא מגן מפני המחלה בשיעור גבוה. בקרב ילדים שחוסנו ובכל זאת נדבקו במחלה היה מהלך ההתפרצות קל, נטול סיבוכים ולא הצריך אשפוז.

 

בישראל משווק החיסון Varilix כבר משנת 2000, והוא מצוי בקופות החולים בעלות מסובסדת לחברי הביטוח המושלם. אלא שמאחר והחיסון הוא לא חלק מתוכנית החיסונים הרשמית, רק חלק מרופאי הילדים מפנים את ההורים לחסן את ילדיהם. התוצאה היא שרק כ-40% מהילדים מקבלים חיסון נגד המחלה.

 

מעתה יינתן החיסון נגד אבעבועות רוח בטיפת חלב יחד עם חיסון נגד חצבת חזרת ואדמת בשתי מנות: המנה הראשונה כאמור תינתן לבני 12 חודשים ומעלה והמנה השנייה תינתן בכיתה א'. ילדים שנולדו מה-1 בינואר 2007 ואילך וכבר חוסנו נגד חצבת חזרת ואדמת בגיל 12 חודשים ומעלה ישלימו חיסון נגד אבעבועות רוח בלבד.

 

אם פיספסתם את החיסון בגיל שנה, תוכלו להשלים לילד את החיסון בכל ביקור של בן שנה ומעלה בטיפת חלב, בתנאי שעבר חודש לפחות ממועד קבלת החיסון נגד חצבת חזרת ואדמת.

 

תלמידי כיתה א' שנולדו בין ה-1 לינואר 2002 עד 31 לדצמבר 2006 יקבלו את החיסון הראשון נגד אבעבועות רוח כבר השנה יחד עם החיסון נגד חצבת חזרת ואדמת במסגרת שירות בריאות התלמיד בבית הספר. את המנה השנייה של החיסון נגד אבעבועות רוח יש לבצע במסגרת קופת חולים לאחר שישה שבועות מהמנה הראשונה. לילידי ה-1 בינואר 2007 ואילך תינתן המנה השנייה של החיסון לכשיגיעו לכיתה א'.

 

חיסון נוסף שהתווסף הוא החיסון נגד שעלת שיינתן לילידי ה-1 בינואר 1995 ואילך שלא קיבלו חיסון נגד שעלת עד כה. מנת הדחף הזו תינתן לתלמידים בכיתה ח' יחד עם החיסון נגד טטנוס (פלצת) ודיפתריה (אסכרה).

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חיסון אבעבועות. מגיל שנה
צילום: liquidlibrary
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים