שתף קטע נבחר

רוסיה למולדובה: אל תחזרו על הטעות הגאורגית

"זו אזהרה רצינית, אזהרה לכולם", אמר הנשיא הרוסי על המלחמה בגאורגיה בפגישתו עם נשיא מולדובה. הוא הזהיר אותו לבל ישוב על הטעות של "ההנהגה הגאורגית המשוגעת". בתוך כך, הצבא הרוסי הודיע שיערוך בדיקות במטענים הנכנסים ויוצאים מהנמל הגאורגי בעיר פוטי

על רקע קריאת הפרלמנט הרוסי להכיר בעצמאות המחוזות הבדלנים הגאורגים, הזהיר היום (ב') נשיא רוסיה דמיטרי מדבדב את הרפובליקה הסובייטית לשעבר מולדובה, מפני האפשרות שתחזור על הטעות שעשתה גאורגיה, כשניסתה להשיב אליה בכוח את השליטה במחוז הפורש דרום אוסטיה.  

 

רוסיה שיגרה למולדובה משקיפים בתחילת שנות ה-90, כדי להביא לסיומו של עימות בין הממשלה בקישינאו למחוז הפורש טרנסדנייסטריה, ומאז מנסה לתווך להסכם בין הצדדים. הסכסוך נחשב לאחד מכמה "סכסוכים מוקפאים" והזכיר את המשבר בין גאורגיה למחוזות הבדלנים דרום אוסטיה ואבחזיה, עד המלחמה שפרצה בתחילת החודש.

 

רוסיה שיגרה כוחות לגאורגיה, שהדפו את הצבא הגאורגי מדרום אוסטיה והשתלטו על "אזור ביטחון" בשטח הגאורגי ובין היתר על הנמל הגאורגי בעיר פוטי בים השחור. מוסקבה הבהירה לאחר שחתמה על הסכם הפסקת האש כי גאורגיה איבדה לנצח את שני המחוזות הפורשים. היום קראו שני בתי הפרלמנט הרוסי לנשיא להכיר בעצמאות המחוזות.

 

"אחרי שההנהגה הגאורגית השתגעה, כל הבעיות החמירו ופרץ עימות צבאי", אמר מדבדב לנשיא מולדובה ולדימיר וורונין. "זו אזהרה רצינית, אזהרה לכולם", הוסיף הנשיא הרוסי, "ואני מאמין שעלינו לטפל בסכסוכים הקיימים בהקשר הזה". השניים נפגשו במעונו של מדבדב בעיירה סוצ'י, שלחופי הים השחור. מדבדב הבהיר שלמולדובה אין סיבה לחשוש מפני הכרה רוסית בעצמאות המחוז הפורש שלה, לעת עתה.

 

הלקח נלמד

"הסכמנו להיפגש ולדון ביישוב הסכסוך בטרנסדנייסטריה", אמר מדבדב. רוסיה מנסה לתווך הסכם שישאיר את האזור הבדלני תחת ריבונות מולדובה, אך ירחיב את האוטונומיה של האזור. לפני שנים דחתה מולדובה הצעה להסכם דומה בלחץ נאט"ו, אך כעת נראה שוורונין נוטה לקבל את ההסכם. המנהיג המולדובי אמר כי "סכסוכים קפואים הם הר געש שעלול להתפרץ בכל עת. לכן, בהתחשב במה שאירע במקומות אחרים, יש לנהוג בתבונה על מנת שדברים כאלה לא יתרחשו בארצנו".

 

הנשיא הרוסי התייחס היום גם למשבר בין ארצו לנאט"ו ואמר כי הוא עדיין שוקל את צעדיו. "אנו מוכנים לקבל כל החלטה, עד להשעיית היחסים לגמרי", אמר מדבדב

בפגישה בסוצ'י עם שליח רוסיה לנאט"ו, דמיטרי רוגוזין. הוא ציין כי החלטה שכזו תהיה קשה, אך היחסים עם נאט"ו הידרדרו באופן ניכר כתוצאה מהעימות בגאורגיה.

 

בתוך כך, סגן מפקד הצבא הרוסי, הגנרל אנטולי נוגוביצין, אמר כי הכוחות הרוסים המסיירים בעיר הנמל פוטי, שלחופי הים השחור, יערכו בדיקות במטעני ספינות שיגיעו אליה. "הכוח הרוסי מבצע משימות סיור בפוטי. במסגרת משימותיו הוא עורך בדיקות שגרתיות של המטען שנכנס ויוצא מהנמל", אמר הגנרל במסיבת עיתונאים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מדבדב עם עמיתו ממולדובה, היום
צילום: AP
פוטי. רוסיה בודקת את המטענים
צילום: רויטרס
מומלצים