שתף קטע נבחר

עימות בירושלים: "לחילונים יש רק ילד וכלב"

מתקרבים לרתיחה לקראת הבחירות: ישיבת מועצת העיר שעסקה בהקמת גן חרדי בשכונת קריית יובל הידרדרה לוויכוח סוער, והקהל הרב הצטרף בצעקות. "הכלב הזה משלם יותר מסים ממך", קרא יו"ר מרצ לחבר המועצה מיהדות התורה, שהשיב לו: "אתם מדברים כמו בגרמניה הנאצית"

ילד אחד וכלב או עשרה ילדים? זו השאלה שהציתה ויכוח סוער אמש (יום ה') בישיבת מועצת העיר בירושלים, שהידרדרה לחילופי האשמות קשים בין החילונים לחרדים. גם גרמניה הנאצית והשירות בצה"ל לא נעדרו מהעימות, שהחל על רקע דרישה להקמת גן ילדים חרדי בשכונת קריית-יובל.

 

ישיבות מועצת העיר ירושלים ידועות במזג החם ששורר בהם, אבל לקראת הבחירות המוניציפליות נראה שנקודת הרתיחה מתקרבת. בשנים האחרונות נוהגים התושבים החילונים בבירה לבוא ולעורר מהומות בניסיון להשמיע את עמדתם מול הקואליציה החרדית.

 אתמול מחו תושבי קריית-יובל על כוונת העירייה להציב בשכונתם קרוואנים שישמשו לגני ילדים חרדים. לטענת תושבי השכונה, זהו ניסיון השתלטות חרדית על שכונתם.

 

בניגוד לפעמים קודמות, הפעם השכילו חברי הקואליציה לראות את הנולד, ומראש מילאו חלק נכבד מיציע אולם הישיבות של המועצה בתומכים חרדים משלהם. עקב כך, עשרות מתושבי קריית-יובל נותרו מחוץ לישיבה ולבניין העירייה.

 

כשהחל הדיון בשאילתא בנושא הקמת הגן בקריית-יובל, התלהטו הרוחות הן באולם המועצה והן ביציע. הוויכוח הבוטה מכולם התנהל בין חבר מועצת העיר אברהם פיינר מיהדות התורה, לבין יו"ר סיעת מרצ, פפה אללו.

 

"אנטישמי, שעשרת הילדים שלך ילכו לצבא"

הרב פיינר קרא לעבר אללו: "לנו ברוך השם יש 10-12 ילדים, איפה הילדים האלה ילמדו אם לא בגני ילדים שיפתחו להם? ואתם החילונים, מה יש לכם? ילד אחד וכלב?".

 

אללו לא נשאר חייב וענה: "הכלב הזה משלם מסים יותר ממך! משלם ארנונה יותר ממך!". פיינר השיב: "גם בגרמניה הנאצית הייתה שאילתא על השתלטות יהודית, וזה בדיוק מה שקורה כאן".

 

אחרי דבריו של פיינר, התחוללה מהומה רבתי בקהל. היו אף שניסו להתקרב לעבר חברי המועצה היושבים באולם - אולם אז קפצו המאבטחים והוציאו את רובם מהקהל. "תתבייש לך, אנטישמי, שעשרת הילדים שלך ילכו לצבא כמונו", זעקו החילונים.

 

הדיון עצמו לווה כולו בקריאות ביניים רבות מהיציע, והתעכב זמן רב עקב ההפרעות. כל בקשות החילונים לבטת את ההחלטה על הצבת הקרוואנים נדחו. בשבועות האחרונים החלו עבודות במקום, והתושבים מנעו את פעולות הדחפורים בגופם מספר פעמים.

 

אז מי מסתכל למי בעיניים?

עימות מעניין נוסף הקשור לבחירות הקרבות פרץ בין המועמד החילוני לראשות העיר, ניר ברקת, לראש העיר המכהן אורי לופוליאנסקי. זאת, על רקע שאילתא בנושא בניית ה"ארנה", שמתעכבת כבר כעשור. האולם אמור לשמש כמרכז רב תכליתי לספורט ותרבות.

 

ברקת קרא לעבר לופוליאנסקי: "על אף הבטחותיך עד כה לא החלה בניית הפרוקט ואפילו המכרז בעניינו לא פורסם. כנראה שבדומה לרוב הבטחותיך, גם במקרה זה היה מדובר בספין תקשורתי ובהבטחות ריקות מתוכן. למה אתה לא אומר לתושבי העיר את האמת? למה אתה לא מסתכל להם בעיניים?"

 

לופוליאנסקי לא נשאר חייב וקרא לעבר ברקת: "להבדיל ממך, אני מסתכל בעיניים ואומר את האמת כפי שהיא, אתה לעומת זאת הולך ואומר לכל אחד את מה שהוא רוצה לשמוע".

 

ב-11 בנובמבר יתקיימו הבחירות המקומיות אשר צפויות להיות סוערות מתמיד. רק השבוע עוררה התבטאותו של המועמד ארקדי גאידמק, לפיה "ימות לפני שייאשר מצעד גאווה בירושלים", סערה גדולה. כך שבחודשיים הקרובים יש לצפות לעוד עימותים רבים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הפגנת חרדים בירושלים (ארכיון)
צילום: פיני רוזן
צילום: אוריאל הרשקו
לופוליאנסקי. עימות עם ברקת
צילום: אוריאל הרשקו
מומלצים