שתף קטע נבחר

האם המטביעה מחוץ ללוויה: "שתתאבל במעצר"

"אין להטיל על המשטרה את המעמסה הכבדה של ליווי האם ללוויה", פסק השופט, שדחה את בקשתה של אולגה בוריסוב לקבור את בנה אלון - אותו, לפי החשד, הטביעה בים. הוא הביע חשש שהקרובים מצד האב ינסו לפגוע באם. בינתיים מתברר: שירותי הרווחה ביקרו בבית המשפחה, אך התרשמו שהילד זוכה לחום ואהבה

הילד אלון, רק בן 4, יובא אחר הצהריים (יום א') למנוחת עולמים בבית-העלמין בגבעת-ברנר, לאחר שהוטבע למוות בים. האב, ששוחרר ממעצר וסיפר שאמו שרתה בדיכאון, יוכל ללוות את בנו הקטן בדרכו האחרונה - אך ללא זוגתו העצורה.

 

בסוף-השבוע דחה בית-המשפט את בקשת האם אולגה בוריסוב, החשודה שהטביעה את בנה למוות, להשתתף בהלוויה. הבוקר ערערה עורכת דינה טלי גוטליב על ההחלטה למחוזי בפתח-תקוה, וגם שם נענתה בסירוב: "אין להטיל על המשטרה את המעמסה הכבדה של ליווי האם ללוויה. אם מצבה הנפשי הוא כפי שתואר, הרי יהיה טוב מבחינתה לא להשתתף בלוויה, שלא ייגרם לה נזק נפשי נוסף" - פסק השופט, אברהם טל. הוא אמר שהאם "תוכל לקיים מנהגי אבלות גם בתא המעצר", ואף העלה חשש שבני המשפחה מצד האב ינסו לפגוע בה. אחיו של האב, שנכחו בדיון, הגיבו בצעקות רמות לפסיקה.  

 

בינתיים עולות שאלות קשות על תפקוד שירותי הרווחה בפרשה. כבר באוגוסט אשתקד נוצר הקשר הראשוני בין האם לבין רשויות הרווחה. זה היה כאשר האם הגיעה לבית-החולים "וולפסון" בעקבות לחצים. לאחר טיפול קצר היא שוחררה, והמידע הועבר - כמקובל במקרים כאלה - לאגף הרווחה של עיריית ראשון-לציון.  

 

"לא ראינו שום דבר חריג"

"עשינו מפגש עם המשפחה, אבל לא ראינו שום דבר חריג", סיפרה הבוקר (יום א') ל-ynet ראש אגף הרווחה בעירייה, נעמי אחימור. "במפגש הזה היינו עם האם האבא והילד. ההתרשמות של אנשי המקצוע שלנו הייתה שהילד מקבל חום רב. היא כל הזמן הייתה קשורה אליו, מדברת אליו ומתייחסת אליו יפה. לא היה שום סממן שהילד במצוקה, או שהיא דוחה אותו והוא מהווה עליה נטל. ההתרשמות שלנו הייתה שיש מערכת יחסים מאוד תקינה וחמימה בבית הזה".  

 

"אחרי המפגש הזה התרשמנו שהמשפחה מאוד נורמטיבית ואין צורך

 בהתערבות שלנו", הוסיפה אחימור. "עשינו את מה שהיינו צריכים לעשות - ברגע שאנחנו מבינים שהמשפחה לא צריכה התערבות נוספת, אנחנו עוזבים אותה ומאפשרים לה לחזור לחיי שגרה. במקרים כאלה, אין טיפול מיוחד שאנחנו נותנים".   

 

שירותי הרווחה לא שמרו על קשר עם המשפחה, יתרה מזאת: במשרד הרווחה כלל לא דווח עליה. "מבחינתנו הם לא הזדקקו לעזרה. הם גם לא ביקשו עזרה, או אמרו שיש להם קשיים. זה נראה כמו אירוע חד-פעמי, שיש למשפחות רבות, ולכן לא היה צורך במעקב שלנו. האירוע הזה לא יכול היה ללמד על כלום, בטח לא על המקרה בסוף השבוע".


פורסם לראשונה 31/08/2008 09:09

 

בהכנת הידיעה השתתפה יעל ברנובסקי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"התייחסה אליו יפה"
צילום רפרדוקציה: יריב כץ
שוחרר ממאסר
צילום: אבי מועלם
מומלצים