שתף קטע נבחר

הגשם במפרץ מכסיקו עדיף על האולם במינסוטה

זו היתה אמורה להיות החגיגה של המפלגה הרפובליקנית, אבל מהוועידה החגיגית נותרו רק האירועים החיוניים, הנשיא וסגנו ביטלו את השתתפותם - וחתן השמחה מקפץ בין מדינות במפרץ מכסיקו שנערכות לפגיעתו של הוריקן גוסטב. בינתיים, מקיין יכול להיות מרוצה: בחירתה של פיילין הצליחה להלהיב את השמרנים, שתמיכתם חיונית לניצחונו

ג'ון מקיין הוא פוליטיקאי משופשף, ולמרות הסקרים המצביעים כי המרוץ בינו לבין ברק אובאמה הדמוקרטי על נשיאות ארצות הברית הוא צמוד - קרוב לוודאי שמקיין נחשף לסקרי עומק, שמהם עולה כי סיכויו לגבור על אובאמה ב-4 בנובמבר אינם מזהירים. מסיבה זאת, החליט מקיין לקחת הימור גדול בקזינו הפוליטי - ושלף את הקלף של שרה פיילין.

 

 

הציבור האמריקני רוצה שינוי. אובאמה רוכב על גל השינוי, ומקיין בן ה-72 לא מסוגל להציע שינוי. מקיין פרס את המפה הפוליטית והחליט להמר על שרה פיילין בת ה-44 כמי שתסייע לו לזכות בתמיכת הבסיס השמרני ולהיאבק על הקולות של נשים תומכות הילארי קלינטון.

 

בבחירות לפני ארבע שנים ניצח הנשיא ג'ורג' בוש את הסנאטור ג'ון קרי בזכות הניצחון הדחוק באוהיו. זה היה עוד לפני המיאוס הגדול מהמלחמה בעיראק - ולפני הליקויים החמורים בטיפול בהוריקן קתרינה. בוש השיג את הנצחון בזכות פעילותם בשטח של גדודי אוונגליסטים שיצאו מבסיסיהם בכנסיות והמריצו את הציבור שלהם להצביע - וכך סייעו לבוש להשיג את הנצחון המכריע באוהיו.

 

דרושים: שמרנים

במערכת הבחירות הנוכחית, נהנים הדמוקרטים מהתלהבות, ומרישום שיא של תומכים ופעילים שרוצים לטאטא את הרפובליקנים מהבית הלבן. בניגוד לבוש, מקיין אינו נהנה מתמיכת הבסיס השמרני - למרות שכדי לנצח הוא זקוק לו נואשות.

 

מקיין ישב עם המומחים הפוליטים שלו והגיע למסקנה שאסור לו ללכת בעקבות הלב שלו. מקיין רצה את ידידו הקרוב ואיש אמונו, הסנאטור ג'ו ליברמן לסגנו, וגם הרגיש נוח במחיצת השר לשעבר לביטחון פנים טום רידג'. אבל שני אלה תומכים בזכות נשים לבצע הפלה, ועמדותיהם אינן עולות בקנה אחד עם העמדה השמרנית. בחירה בהם היתה רק מחזקת את הניכור שרוחשים לו השמרנים.

 

יש לציין כי הבחירה במושלת פיילין זכתה להצלחה והצליחה להלהיב את הבסיס השמרני. אך באשר לנשים שתמכו בהילארי קלינטון - הסיפור מורכב יותר. לא כל מי שלובשת שמלה - או במקרה הזה, חליפת מכנסיים - היא תחליף ראוי להילארי קלינטון, ורוב התומכות של קלינטון מתנגדות לכל מה שפיילין מייצגת.

 

גם קליטה משובחת לא תעזור

מקיין יודע שהוא לקח הימור עצום. זוהי אישה חסרת ניסיון לחלוטין בנושאים בינלאומיים. אם הוא יאפשר לה לקיים מסיבות עיתונאים, היא עלולה לפלוט די מהר שטויות שיחסלו אותה ואת מי שהמציא אותה. גם אם ניחנה פיילין בקליטה משובחת, וגם אם תתודרך בצורה נפלאה, הזמן הקצר עד לבחירות אינו מאפשר לה להגיע לרמת ידע שתמנע ממנה ליפול על הבטן מהמקפצה לבריכה הפוליטית. אפילו אם מטה מקיין מתכנן למנוע ממנה להעניק ראיונות - וינסה לבודד אותה ככל האפשר - מהעימות מול סגנו של אובאמה ג'ו ביידן ב-2 באוקטובר לא תוכל פיילין להתחמק.

 

בראיון ברשת "פוקס" הגדיר מקיין את פיילין כ"נשמה תאומה" שלו, למרות שהוא נפגש עם הנשמה הזו רק פעמיים בחייו ושוחח אתה פעם אחת בטלפון לפני שהחליט להציגה כמועמדת להיות סגניתו. מדהים לראות את הטיעונים לגבי הניסיון הבינלאומי שלה שיוצאים מאז סוף השבוע ממכבסת המילים של ההסברה הרפובליקנית. אחד הדוברים הסביר בשיא הרצינות שיש לה ניסיון בינלאומי כיון שאלסקה היא שכנה של רוסיה. מקיין עצמו סיפר בהתלהבות ששרה פיילין ביקרה את החיילים האמריקנים בכווית – סימן מובהק כמובן למומחיות בנושאים בינלאומיים ולהכשרה מספקת לכהן כסגנית נשיא ארה"ב.

 

רק לא להיות מזוהה עם הברווז הצולע

אחד הפזמונים החוזרים במכבסת המילים של ההסברה הדמוקרטית הוא שמקיין הוא ממשיך דרכו של בוש. אבל מקיין בורח מזה כמו מאש. הוא אינו רוצה שהציבור יזהה אותו עם הנשיא וסגנו שהפופולאריות שלהם היא בשפל המדרגה.

 

נכון שההוריקן דפק למקיין ארבעה ימי כיסוי של נאומים רפובליקנים, אבל אין רע בלי טוב. בוש וצ'ייני לא יהיו שם. מקיין עצמו הוא נואם משעמם, וייתכן שהחלטתו להיעדר מהוועידה ולצאת למפרץ מכסיקו אינה אלא בריחה משדה הקרב הפוליטי במינסוטה. הרי מה כבר יקרה אם יגיע למינסוטה וינאם בפני הוועידה? אחרי הכל הוא לא נשיא ארה"ב - לפחות בינתיים. חוץ מלהצטלם ולהפריע, אין לו בעצם מה לעשות במפרץ מכסיקו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הימר על כל הקופה. מקיין
צילום: AP
עד כמה יצליח להסתיר אותה? מקיין ופיילין
צילום: רויטרס
צילום: AP
מקיין ממשיך דרכו? בוש
צילום: AP
מומלצים