שתף קטע נבחר

זירת הקניות

פואד: פרס ישראל ל"אבא" של דודי השמש

ד"ר צבי תבור, אשר פיתח את דוד השמש בגרסתו המוכרת לנו, חגג זה מכבר את יום הולדתו ה-90. לפני חמישים שנה נחשב למדען פורץ דרך וזכה להוקרה מצד ראש הממשלה דאז, דוד בן גוריון. כעת, ממליץ שר התשתיות להעניק לו את פרס ישראל

בעידן שבו מושגים סביבתיים הפכו כבר לחלק מהלקסיקון - נדמה לעתים כי הדיון באנרגיה סולארית היה כאן מאז ומתמיד. אולם בפועל, מותר לתהות כיצד היה נראה משק האנרגיה בישראל לולא פעילותו של ד"ר צבי תבור, אשר בשנות ה-50' ראה את הנולד וסייע בהנעת מהפיכת דודי השמש.

 

כיום, לא מעט בזכות פעילותו, מצוידים 95 אחוזים מהבניינים בישראל בדודי שמש - הישג חסר תקדים בקנה מידה עולמי החוסך כארבעה אחוזים מתצרוכת החשמל במדינה.

 

על פעילותו הנמרצת בתחום האנרגיה הסולארית ועל הישגיו המרובים זכה תבור כבר אז, בשנות ה-50', בהוקרה ממסדית. בשנת 1958 כתב לו ראש הממשלה דאז, דוד בן-גוריון, כי הוא עוקב מקרוב אחר עבודתו וכי בשל הישגיו החליט להעניק לו סכום של 1,000 לירות.

  

  

כעת, כשהוא בגיל 90 ועדיין פעיל בתחום המחקר, התבשר תבור על הוקרה ממסדית נוספת: שר התשתיות בנימין בן אליעזר החליט לקדם את מועמדותו לפרס ישראל. בפגישה שקיים לפני מספר ימים עם השר ובכירי משרדו, עודכן ד"ר תבור בתוכנית משרד התשתיות להפיכת אזור הנגב והערבה למקור אנרגיה מתחדשת וכן במכרזי תחנות הכוח הסולאריות המתגבשים. בין שלל העדכונים המקצועיים, החליט השר להפתיע את תבור ובישר לו על מועמדותו לפרס. 


ד"ר צבי תבור (באמצע) בפגישתו עם השר (צילום: משרד התשתיות) 

 

תבור, מומחה לאנרגיה סולארית אשר שימש עשרות שנים כמנהל המעבדה הישראלית לפיסיקה ליד משרד ראש הממשלה, נחשב למדען בעל שם ולאחראי על פיתוחו של דוד השמש - בגרסתו המוכרת לנו כיום.

 

במכתב ששיגר פואד לממונה על הפרס במשרד החינוך, הוא מציין כי תבור "נחשב לאבי השימוש באנרגיה סולארית במדינת ישראל" וכי תבור "שימש השראה לראש הממשלה הראשון, דוד בן גוריון, אשר קיבל החלטה היסטורית לחייב התקנת דוודי שמש בכל בית במדינה".  במכתבו מציין בן אליעזר כי "ד"ר תבור הבין כבר לפני למעלה מחצי מאה את מה שאנחנו מבינים כיום".

 

את מכתבו חותם השר במילים: "דווקא בימים אלו, של משבר אנרגיה חמור בישראל, ובימים בהם כדור הארץ כולו מבין את חשיבות השימוש באנרגיה סולארית והצורך בצמצום ביקושי חשמל, יהיה זה ראוי להעניק את תואר הכבוד לאדם חלוצי, ציוני ופורץ דרך זה". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל נחושתן
רשומים על שמו. דודי השמש
צילום: גיל נחושתן
מומלצים